کاهش اهدا خون جان ۶٧١ بیمار تالاسمی در ایرانشهر را به خطر انداخته است

زاهدان- ایرنا- مدیر بخش تالاسمی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ویروس کرونا باعث کاهش اهدا خون در این شهرستان شده به طوریکه جان ۶۷۱ بیمار تالاسمی را به خطر انداخته است.

معصوم پندار روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: کرونا باعث شده تا اهدای خون در ایرانشهر به شدت کاهش یابد و این موضوع موجب شده در تأمین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی ایرانشهر با مشکل مواجه شود. 

وی بیان کرد: سالن تزریق خون بخش تالاسمی ایرانشهر این روزها پر از تخت‌هایی است که دختر و پسرایی با نگاه‌های مظلومانه منتظر کیسه‌های خون هستند. 

مدیر بخش تالاسمی ایرانشهر گفت: متاسفانه در اثر شیوع ویروس کرونا و کاهش اهدای خون و در نتیجه کاهش ذخایر خونی، وضعیت زندگی بیش‌از ۶٧١ مبتلا به تالاسمی در این شهرستان به مخاطره افتاد است، 

وی اظهار داشت: خطر ابتلای ویروس کرونا از طریق خون و فرآورده خونی چه برای اهداکننده و چه برای مصرف‌کننده نزدیک به صفر است. 

پندار ادامه داد: تمامی فرایند اهدای خون استریل و بهداشتی است و پیش از اهدا، معاینات مختلفی بر اهداکنندگان انجام می‌شود و مردم اطمینان داشته باشند که با خیال راحت می‌توانند در مراکز اهدای خون حضور یابند.

وی با تاکید بر اینکه اهدای خون هیچ تاثیری در تضعیف سیستم ایمنی بدن ندارد افزود: اهدای خون موجب جایگزینی گلبول‌های جدید می‌شود و به تحریک سیستم ایمنی و تقویت آن کمک شایانی می‌کند.

 مدیر بخش تالاسمی ایرانشهر گفت: تالاسمی بیماری ژنتیکی، خونی و مادرزادی است که بر اثر ازدواج‌ افراد ناقل صفتی به نام تالاسمی مینور رخ می‌دهد.

ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در ۳۳۷ کیلومتری زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha