۲۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۶:۴۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83720688
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

حمله خمپاره‌ای حفتر به طرابلس ۶ کشته به جا گذاشت

تهران - ایرنا - منابع رسانه‌ای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی چهارشنبه شب اعلام کردند که بدنبال حمله خمپاره‌ای نیروهای تحت امر ژنرال خلیفه حفتر فرمانده دولت شرق لیبی به مرکز و جنوب طرابلس، پنج کودک و یک زن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، مرکز اطلاع‌رسانی عملیات نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که از حمایت جامعه جهانی و سازمان ملل متحد برخودار است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله حفتر به منطقه "باب بن غشیر" در مرکز طرابلس یک زن به همراه دختر و خواهرزاده‌اش جان خود را از دست دادند.
از سوی دیگر "امین الهاشمی" مشاور رسانه‌ای وزارت بهداشت دولت غرب لیبی به شبکه خصوصی "لیبیا الاحرار" گفت که حمله خمپاره‌ای حفتر به منطقه "عین زاره" در جنوب طرابلس نیز جان سه کودک از یک خانواده را گرفته است.
حملات نظامیان دولت شرق لیبی به طرابلس درحالی رخ می‌دهد که حفتر هفته گذشته در دیدار با "امانوئل مکرون" رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد در صورتی پایبند به آتش‌بس خواهد بود که نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به توافقنامه برقراری آتش‌بس پایبند باشند.
برلین ۲۹ دی ماه میزبان نشست بین‌المللی برای مذاکرات صلح لیبی بود و فرماندهان نظامی جناح‌های رقیب در این کشور تصمیم داشتند تحت نظر سازمان ملل آتش‌بس را میان خود برقرار کنند که این نشست نیز با اتهام طرفین به نقض آتش‌بس راه به جایی نبرد.
طرف‌های درگیر در لیبی ۲۲ دی ماه نیز پذیرفته بودند که درگیری‌های نظامی را متوقف کنند و قرار شد برای رسمیت بخشیدن به این آتش‌بس، یک توافقنامه رسمی در مسکو امضا کنند که این مسأله با مخالفت حفتر اجرایی نشد.
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری "معمر القذافی" دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، ‌با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به رو است.
این کشور به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد و این دولت‌ها شامل دولت وفاق ملی به ریاست "فائز السراج" که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت به فرماندهی ژنرال حفتر در شرق لیبی که نخست وزیر آن "عبدالله الثنی" است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha