کاهش قیمت نفت، ۱۳ میلیارد دلار از بودجه عربستان را کاهش داد

تهران-ایرنا- محمد الجدعان وزیر دارایی عربستان چهارشنبه شب اعلام کرد که ریاض تصمیم گرفته است به عنوان بخشی از اقدامات مالی برای مقابله با کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا، حدود ۵۰ میلیارد ریال (۱۳ میلیارد دلار) از بودجه عمومی خود را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری واس سعودی، الجدعان افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و جهانی ناشی از پیامدهای شیوع بیماری کووید-۱۹ و پیش‌بینی‌ها در مورد کاهش رشد اقتصادی جهان و تأثیرات منفی این مسأله بر بازارهای نفت و تأثیر مستقیم آن بر دارایی کل عربستان، دولت تصمیم گرفته است برای کاهش تأثیر کاهش قیمت نفت این اقدام را انجام دهد.

وزیر دارایی عربستان بدون اشاره به جزئیات بیشتر تنها اعلام کرد که دولت سعودی برای رویارویی با کاهش بیشتر قیمت نفت اقدامات بیشتری را درپیش خواهد گرفت.

الجدعان افزود: در صورتی که پیامدهای ویروس کرونا بر اقتصاد جهان بسیار وخیم باشد، این احتمال وجود دارد که در اقلام هزینه‌های جاری در عربستان بازنگری و تصمیمات مناسب گرفته شود.

سخنان الجدعان درحالی مطرح می‌شود که قیمت نفت خام آمریکا چهارشنبه شب برای تحویل در ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت ۹۹) با ۶ دلار و ۵۸ سنت معادل ۲۴.۴۲ درصد  کاهش به ۲۰دلار و ۳۷ سنت رسید و به کم‌ترین میزان در ۱۸ سال گذشته رسید.

همچنین قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز برای تحویل ماه می (اردیبهشت/ خرداد ۹۹) نیز با ۱۴.۲ درصد کاهش به ۲۴ دلار و ۶۵ سنت رسید که از ماه می ۲۰۰۳ (اردیبهشت/ خرداد) تاکنون بی‌سابقه بوده است.

هر دلار برابر با ۳.۷۵ ریال سعودی است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha