افزایش فعالیت مراکز تفکیک غیرمجاز زباله در یزد سبب نگرانی شد

یزد- ایرنا- رییس ستاد اجرایی و عملیاتی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا شهر یزد نسبت به افزایش فعالیت برخی مراکز تفکیک غیرمجاز زباله در مرکز استان هشدار داد و گفت: این کار سلامت مردم را تهدید می‌کند و خواهان جلوگیری از آن شد.

جمال الدین عزیزی بندرآبادی چهارشنبه شب در نشست این ستاد افزود: حجم زباله‌ها که پیش از این روزانه ۳۳۰ تن بود در روزهای اخیر به ۵۸۰ تن افزایش یافت، لذا همکاران و پیمانکاران طرف قرارداد برای جمع آوری و انتقال آن متحمل زحمات بیشتری می شوند.

شهردار یزد دلیل افزایش تولید زباله را فرارسیدن نوروز، مصرف استفاده بیشتر از وسایل ضدعفونی و وسایل یک بار مصرف از سوی مردم ذکر کرد و ادامه داد: اگر برای مرکز غیرمجاز جمع آوری زباله فکری نشود در آینده نزدیک با معضل بزرگ بهداشتی در شهر مواجه خواهیم شد.

عزیزی بندرآبادی گفت: امکانات این مجموعه برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و در راستای حفظ بهداشت عمومی و تشکیل سه کارگروه  بسیج ، مدیریت و اجرا می‌شود.

وی یادآور شد :تاکنون فعالیت‌های زیادی در ارتباط با آموزش و آگاه‌سازی مردم انجام شد و در ارتباط با پمپ بنزین‌ها و نانوایی‌ها و سوپرمارکت‌ها

 نشست‌های توجیهی برگزار و تراکت‌های آموزشی توزیع شد .

وی از جمله این اقدامات را مشخص کردن محل زندگی افرادی که در بیمارستان بستری و سپس ترخیص شدند ذکر کرد و یادآور شد: از چهارشنبه گروه ویژه ای برای جمع آوری زباله منازل این افراد اعزام شدند و زباله‌های عفونی با مکانیزم خاصی نابود می شود، همچنین افرادی هستند که بعد از بیماری در قرنطینه منازل هستند و در مورد این افراد نیز تمهیدات ویژه ای اتخاذ شد.

شهردار یزد گفت: با وجود اینکه در ایام پیشرو تعطیلی را شاهد هستیم، فعالیت های شهرداری ادامه دارد و به صورت تمام وقت در حال انجام وظیفه هستم و برای کارکنان خدمات شهری نیز دستکش و ماسک و اخیرا برای نیروهای خدماتی جمع آوری زباله های عفونی لباس مخصوص تهیه شد.

همچنین رئیس کمیته آموزش و اطلاع رسانی ستاد اجرایی عملیاتی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در یزد گفت: بعد از تشکیل این کمیته نشست های مختلفی با نمایندگان گروه ها و اقشار مختلف شهری برگزار شد .

وی ادامه داد: علاوه بر آموزش نکات بهداشتی یکی از اولیت های شهرداری و 

قدردانی آحاد مردم از کادر درمانی است که در خط مقدم جبهه سلامت حضور دارند و همچنین تقویت روحیه مردمی که در منازل خود را قرنطینه کردند، است.

عباس ملازینلی افزود: بیش از ۳۰۰ عنوان بیلبورد و بنر طراحی و در محل های مختلف شهر نصب شد که تاکنون ۱۰ کلیپ در بخش های مختلف تهیه و در شبکه های اجتماعی منتشر شد و اظهارات علما، هنرمندان، ورزشکاران و سایر افراد موثر در پیام ویدیویی تهیه و منتشر شد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم برای آگاهی مردم نسبت به بیماری حرکت خواهیم کرد و تولید محتوای برنامه ها به این سمت است.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد اظهارداشت: این نهاد همچون سایر بخش‌های شهرداری در طول شبانه روز در مقابله و پیشگیری کرونا و خدمت به مردم فعالیت دارد که تاکنون ۲ نفر از همکاران قرنطینه شد.

همچنین سپنتا نیکنام تنها عضو زرتشتی شورای شهر یزد خواهان استفاده از ظرفیت افراد خیر برای فعالیت های این ستاد شد .

وی همچنین بر انعکاس بیشتر اخبار ستاد تاکید کرد و گفت: باید بانک ها ملزم به تهیه محل هایی برای زباله در کنار خودپردازها شوند.

وی تاکید کرد: افرادی که از بیمارستان مرخص می شوند بسته های آموزشی به آنها تحویل شود تا بدانند چگونه دوران نقاهت خود را طی کنند تا از انتقال بیماری به دیگران پیشگیری شود.

نیکنام تاکید کرد: در مورد فروشگاه های بزرگ شهر برای پیشگیری از تجمع مردم  اقدامات بیشتری صورت گیرد و در پمپ بنزین های شهر هنوز مشکلاتی مشاهده می شود و باید رفع شود.

همچنین حمیدرضا رحیمدل، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد گفت: به اندازه کافی ماسک و دستکش برای کارکنان این سازمان تهیه شد،۱۱ مرکز و بیمارستان و ۳۵ مرکز درمانی و آزمایشگاهی طرف قرار داد با این سازمان هستند که جمع آوری زباله آنها را برعهده داریم.

وی ادامه داد: همچنین با مشارکت آتش نشانی ضدعفونی اداره موتوری ، باسکول و انبارهای تفکیک زباله نیز مرتب ضدعفونی می شود.

از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان حدود ۶۵ درصد در مرکز استان زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha