۲۸ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۱
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83720419
۰ نفر

پروندهٔ خبری

الخزعلی: صالح برخلاف توصیه مراجع دینی عراق عمل کرد
عکس آرشیوی

تهران-ایرنا-"قیس الخزعلی" دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق در واکنش به معرفی "عدنان الزرفی" از سوی "برهم صالح" رییس جمهوری عراق در نامه‌ای خطاب به وی گفت که صالح بر برخلاف توصیه مراجع دینی عراق فردی جنجالی را معرفی کرده است.

الخزعلی در حساب رسمی‌اش در توئیتر همچنین خطاب به صالح  نوشت: توصیه مراجع دینی عراق معرفی نکردن یک نامزد جنجالی بوده است، درحالی که الزرفی یک نامزد جنجالی است به خاطر این که بسیاری از معترضان عراقی با نخست وزیری وی موافق نیستند.

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق همچنین خطاب به صالح افزود: نامزد پیشنهادی شما برای مقام نخست وزیری به لحاظ سیاسی نیز نامزدی جنجالی است چرا که اکثریت احزاب سیاسی شیعه مخالف تشکیل کابینه توسط وی هستند.

الخزعلی خطاب به رییس جمهوری عراق گفت: شما با این کار برخلاف گفته‌های خودتان عمل کردید، چرا که صلح داخلی در عراق را با این کار به خطر انداختید، زیرا احزاب معترضان و هواداران آنها با نخست وزیری فرد مورد نظر شما قاطعانه مخالف هستند و اجازه تشکیل کابینه از سوی وی را نخواهند داد.

وی در ادامه خطاب به صالح نوشت: شما با خواسته معترضان که شرط کرده بودند که نامزدی انتخاب شود وابسته به هیچ یک از احزاب نباشد و پیشتر نیز تجربه خود را پس نداده باشد، تخطی کرده‌اید.

الخزعلی ادامه داد: شما جناب رییس جمهوری شرایط اساسی برای معرفی نخست وزیری را زیر پا گذاشته‌اید که عبارت از این است که وی متهم به فساد نباشد، درحالی که نامزد شما به اتهام حیف و میل بیت‌المال وسوء استفاده از قدرت و داشتن یک پرونده کامل در هیأت شفافیت از مقام استانداری (نجف) خلع شده بود.

صالح روز سه‌شنبه الزرفی عضو «فراکسیون النصر» به ریاست «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) را که یک چهره جنجالی است، مامور تشکیل دولت جدید کرده است.

پس از این اقدام، چهار جناح سیاسی عراق در مجلس این کشور بامداد روز چهارشنبه شامل  ائتلاف الفتح به ریاست "هادی العامری"، ائتلاف دولت قانون به ریاست "نوری المالکی" (نخست وزیر اسبق عراق)، فراکسیون العقد الوطنی به ریاست "رشید العزاوی" و فراکسیون "النهج الوطنی" به ریاست "آیت الله محمد الیعقوبی" با نخست وزیری الزرفی مخالفت کردند.

مقتدا صدر رهبر معنوی «ائتلاف سائرون» پس از نامزدی الزرفی برای تشکیل کابینه گفت که آنچه برای من مهم است آن است که حاکمیت عراق است.

براساس قانون اساسی عراق، الزرفی ۳۰ روز فرصت خواهد داشت که کابینه خود را به مجلس نمایندگان معرفی کند و رأی اعتماد بگیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha