عربستان خواستار برگزاری نشست اضطراری سران گروه ۲۰ برای مهار کرونا شد

تهران - ایرنا - عربستان پیشنهاد داده است که سران "گروه ۲۰" با هدف بررسی راه های همکاری مشترک برای مهار شیوع "ویروس کرونا"، نشستی اضطراری و مجازی برگزار کنند.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) دیشب (سه شنبه) اعلام کرد که با توجه به اهمیت افزایش تلاش های بین المللی برای مبارزه با ویروس کرونا و همچنین با توجه به ریاست امسال ریاض بر  گروه ۲۰، عربستان به طور مستمر با کشورهای عضو در ارتباط بوده تا در هفته آینده نشستی مجازی و فوق العاده برای بررسی راه های تلاش های مشترک به منظور مبارزه با شیوع گسترده این ویروس برگزار شود. عربستان خاطر نشان کرد که این بحران بهداشتی جهانی، پیامدهایی انسانی، اقتصادی و اجتماعی به همراه خواهد داشت و نیازمند یک پاسخ جهانی است.

"واس" با اشاره به این که این نشست با تلاش های وزاری دارایی، رؤسای بانک مرکزی و مسؤولان عالی رتبه در زمینه بهداشت، تجارت و امور خارجه برگزار می شود، افزود: گروه ۲۰ به هر روشی با سازمان های بین المللی برای کاهش پیامدهای شیوع کرونا همکاری و تلاش می کند تا با اتخاذ سیاست هایی، آثار آن را کاهش دهد.

عربستان برای نخستین بار ریاست گروه ۲۰  را برای یک سال به عهده گرفته است. سیاست مداران معتقدند که گروه ۲۰ با این کار به ریاض کمک می کند تا از این فرصت برای حل مشکلات خود استفاده کند.

گروه ۲۰ برای مبارزه با بحران های مالی در دهه نود قرن گذشته تاسیس شد و متشکل از ۱۹ کشور و اتحادیه اروپا است.

ویروس کرونا موسوم به «کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان در مرکز چین شیوع پیدا کرد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون ۱۹۸ هزار و ۴۲۶ نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده و ۷ هزار و ۹۸۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha