توصیه‌های فوق تخصص قلب و عروق به بیماران برای مقابله کرونا

تبریز - ایرنا - فوق تخصص جراحی قلب و عروق با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور از بیماران قلبی خواست توصیه های وزارت بهداشت در خصوص مراعات بهداشت فردی و استرلیزه را جدی بگیرند و کسانی که سابقه فامیلی بیماری قلبی دارند، اگر دچار درد سینه مشکوک هستند، در اسرع وقت با پزشک متخصص یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند و راهنمایی دریافت کنند.

دکتر رضایت پرویزی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بیماران قلبی به چند گروه تقسیم می شوند، اظهار کرد: این افراد شامل دارندگان سابقه بیماری و تحت نظر پزشک متخصص و نیز  بیماران قلبی مرد بالای ۴۰ سال و خانم بالای ۴۵ سال هستند.

وی ادامه داد: دردهای سینه مشکوک که با انجام فعالیت و بالا رفتن از پله و سربالایی بیشتر شده و تداوم پیدا میکند باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: دردهای قلبی اغلب در طرف چپ سینه احساس می شود که این درد به گردن ، پشت سینه و بازوی چپ نیز سرایت کرده وحتی ممکن است در فک چپ نیز احساس شود.

وی تاکید کرد: افراد دارای سابقه فامیلی بیماری رگ های قلبی در پدر، مادر و یا برادر و خواهر خود، حتما با بروز این علایم در اولین فرصت با پزشک قلب و یا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند تا مطمئن شوند مشکل قلبی ندارند.

وی گفت: بیماری قلبی گاه نمادها و علائم بالینی مبهمی دارد و در صورت عدم مراجعه به پزشک می تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد و حتی منجر به مرگ فرد شود.

وی ادامه داد: به افرادی که دارای درد های سینه مشخصی با سابقه فامیلی مثبت هستند، شدیدا توصیه می کنم بلافاصله به پزشک و یا درمانگاه قلب مراجعه کنند و یا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی در خصوص بیمارانی که نارسایی قلبی دارند، نیز گفت: این بیماران هشدارها و پیام های بهداشتی را که از سوی وزارت بهداشت ارائه می شود، جدی بگیرند.

وی افزود: افراد با سنین بالا ، دارای آسیب های بدنی، سیستم ایمنی ضعیف و نارسایی قلبی در این ایام باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشند، زیرا بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند.

وی ادامه داد: این افراد باید بیش از پیش بهداشت فردی و موارد استرلیزه را مراعات کنند و از کسانی که نشانه های بیماری حتی در حد سرماخوردگی دارند، دور باشند و مایعات زیاد مصرف کنند.

وی در خصوص بیمارانی که جراحی قلب بر روی آنها انجام شده، گفت: اگر قدرت قلبی این افراد بالاست همانند سایر افراد به هشدارهای و پیام های وزارت بهداشت توجه کنند .

وی افزود: افراد دارای مشکلات قلبی در صورت بیرون رفتن از منزل حتما موارد ایزولاسیون را رعایت کرده، از دستکش استفاده کنند و در صورت تماس با اشیا حتما دست های خود را با آب و صابون بشویند.

وی اظهار کرد: کسانی که مدت طولانی از عمل جراحی قلب آنها گذشته است نیز مانند افراد معمولی باید هشدارها و موارد بهداشتی را رعایت کنند.

وی از مردم خواست: در این ایام مایعات بیشتری مصرف کنند.

آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به ۶۲۹ نفر و تعداد فوتی های ناشی از آن نیز به ۵۹ نفر رسیده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha