مطالعه و کتابخوانی در خانه، سهمی در مبارزه با کرونا

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و امور رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با استقبال ار پویش اجتماعی مبارزه با کرونا گفت: "کتاب در خانه" عنوان پویشی مکمل در همین راستا است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ترغیب مردم به "ماندن در خانه و خواندن کتابهای الکترونیکی" برپا کرده است.

مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است. بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه مؤثر با بیماری، امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد. بر همین اساس به ابتکار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) پویشی برای فراخوان عمومی به مسؤولیت‌پذیری جمعی در برابر کرونا به راه افتاده است. 

افشین تحفه‌گر روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا به استقبال شهروندان خراسانی از این پیشنهاد اشاره و بیان کرد: مخاطب ویژه این پویش کودکان و اعضای باشگاههای کتابخوانی هستند که می‌توانند با ثبت‌نام  در سایت مربوطه و پر کردن فرم ویژه آن، خواندن کتاب و نقد و بررسی را در جمع کوچک خانواده تجربه کنند.

معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  افزود: در شرایط ناشی از بحران بیماری همه‌گیر و الزام شهروندان به "ماندن در خانه" ۹۰ ناشر دیجیتال در این استان بیش از پیش فعال شده و در حال نشهر کتابهای الکترونیکی خود به تعداد فراوان در فضای مجازی نشر هستند.

وی گفت: از آنجا که هیچگونه انحصاری در این خصوص در فضای مجازی وجود ندارد، موجی از فعالیتهای ناشران در حوزه دیجیتال و کتابهای صوتی در فضای سایبر راه افتاده که شهروندان هم از آن استقبال کرده‌اند.

تحفه‌گر افزود: با وجود نقمتی که کرونا برای کشورمان بوجود آورده، نعمتی هم به همراه داشته و آن استفاده بهتر و مناسبتر از فضای مجازی و توسعه فعالیتهای فرهنگی در این عرصه است. 

وی ادامه داد: نسخه دوم بسیاری از فعالیتهای فرهنگی می‌تواند در فضای مجازی رخ دهد که از جمله آنها برگزاری دورهمی‌های فرهنگی، نشستهای نقد و بررسی و مواردی از این دست هستند.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: هم‌اینک ۲۰۰ انجمن ادبی این استان نشستهای خود را به فضای مجازی منتقل کرده و علاوه بر مخاطبان همیشگی، بسیاری از شهروندان را نیز با خود همراه ساخته‌اند.

وی افزود: دیگر تشکلهای فرهنگی خراسان رضوی نیز در اقدامی مشابه، مخاطبان خود را وادار به دنبال کردن آنها در فضای مجازی نموده‌اند و در واقع موج جدیدی از فعالیتهای فرهنگی خراسان رضوی در قالب فضای مجازی راه افتاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =