۲۱ باند قاچاق اشیای تاریخی در چهارمحال و بختیاری طی سال ۹۸ متلاشی شد

شهرکرد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال‌۹۸ در این استان ۲۱ باند قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی در این استان شناسایی، متلاشی و تحویل مراجع قضایی شد.

سرهنگ محمدرضا محمدی‌مقدم روز پنجشنبه به خبرنگاران تاکید کرد: در این مدت ۵۷ قاچاقچی اشیای تاریخی و فرهنگی در استان شناسایی، دستگر و تحول مراجع قضایی شد.

وی افزود: در طول سال‌۹۸ نیز ۱۳ دستگاه فلزیابی مرتبط با قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی در استان کشف و ضبط شد.

محمدی‌مقدم تصریح کرد: در این مدت ۹ مورد حفاری در چهارمحال و بختیاری شناسایی و با عوامل آن برخورد قانونی انجام شده است.

وی یادآور شد: نیروهای یگان حفاظت اداره کل اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در سال ۹۸ نیز ۳۴ هزار و ۸۸۰ مورد سرکشی از تپه‌ها و محوطه‌های باستانی، اماکن و بناهای تاریخی این استان انجام دادند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اظهار داشت: در یک‌سال اخیر ۸ قلم شی، ۴ لنگه درب مسروقه، یک دستگاه موتور برقی و یک دستگاه پیکور از متخلفان کشف و ضبط شد.

محمدی‌مقدم گفت: این یگان از دستاوردها و میراث‌فرهنگی و تاریخی استان به‌طور قاطع و جدی حفاظت می‌کند.

به گزارش ایرنا، به‌استناد ماده ۵۶۲ قانون مجازات‌اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به‌دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی، ممنوع است و متخلفان به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیای مکشوفه به‌نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ضبط آلات و ادوات حفاری به‌ نفع دولت محکوم می‌شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha