۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 1303
کد خبر: 83719602
۰ نفر

برچسب‌ها

 از دف صلح تا وومکس ۲۰۱۹

تهران- ایرنا- سال ۹۸ سالی پربار برای موسیقی ایران درعرصه جهانی بود و هنرمندان ایرانی توانستند با حضور در صحنه‌های بین‌المللی و کسب جوایز و افتخارات معتبر برای فرهنگ ایران افتخارآفرینی کنند که در این میان کیهان کلهر نوازنده چیره‌دست کمانچه پیشتاز بود.

حضور هنرمندان ایرانی در عرصه های بین المللی موسیقی در سال گذشته باعث شد تا به هنرموسیقی ایران اعتباری بیشتر از آنچه داشت بدهد و نگاه جهانیان را به ایران با توجه به حجم عظیم تبلیغات منفی که برعلیه ایران شاهد هستیم با حقیقت‌های انکار ناپذیری مواجه سازد.

دف صلح، گواهی بر صلح‌طلبی ایرانیان

گروه موسیقی کالیوه به سرپرستی سارا احمدی یک گروه موسیقی ایرانی است که نگاه ویژه ای به موسیقی های محلی ایران دارد. این گروه از بدو فعالیت خود شعار صلح و دوستی سر داده است و هرچقدر در سطح جهان شناخته است متاسفانه در ایران به دلیل حمایت نشدن شناخته شده نیست. این گروه در روز جهانی صلح در کشور مکزیک به عنوان سفیر صلح و دوستی از ایران حضور داشت.

گروه موسیقی کالیوه (ندای صلح) به سرپرستی سارا احمدی با سابقه و فعالیت بیش از بیست سال در عرصه موسیقی روز ۲۱ سپتامبر (اواخر شهریور) همزمان با روز جهانی صلح، در کنسرتی مشترک با هنرمندان مکزیکی به روی صحنه رفت و خود و گروهش را بعنوان سفیران صلح و دوستی ایران معرفی و از دف صلح رونمایی کرد.

به گفته این هنرمند: «دف»ِ ندای صلح و دوستی مفتخر است که نقشِ گران‌سنگ امضای پدر دف‌نوازی ایران، استاد بیژن کامکار را بر پیکر خود دارد و نیز امضای دیگر سفرا از جمله مکزیک، دانمارک، هندوستان، اسلوونی، بلژیک، تاجیکستان، استاد کیهان کلهر، استاد عبدالجبار کاکائی و بسیاری از هنرمندان دیگر را بر روی خود به یادگار داشته باشد.

وومکس ۲۰۱۹ در دست کیهان کلهر

در مراسمی که عصر یکشنبه (۲۷ اکتبر/ ۵ آبان) در فنلاند برگزار شد، کیهان کلهر جایزه تبحر و چیره‌دستی وومکس را دریافت کرد. وی در سخنانی هنگام دریافت جایزه از «حمایت و دیده شدن» ابراز خرسندی کرد و افزود: این یک دستاورد شخصی نیست. تاریخ، کار سخت و تلاش بسیار پشت این جایزه است.

با اعلام رسمی وب‌سایت وومکس (womex.com) برگزارکنندگان این رویداد، ضمن ابراز خوشحالی از اهدای این جایزه با افتخار به کیهان کلهر، دلیل این انتخاب را تسلط و یکانگی مهارت این ویرتئوز کمانچه، در نوآوری و ایجاد زبان‌های جدید هیجان‌انگیز موسیقی و برای رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان عنوان کردند.

این سایت در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کیهان کلهر نوشته بود: برای کلهر که کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان ایران همکاری و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مطالعه کرده و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی گفت‌وگو داشته است از جمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.

جایزه جشنواره موسیقی «گلوبال‌فست» برای کیهان کلهر

گلوبال فست جشنواره‌ای در زمینه موسیقی است که نیمه اول ماه ژانویه هر سال (اواخر دی) با شناسایی و دعوت مهم ترین، متنوع‌ترین و خلاق‌ترین گروه های مختلف موسیقی از جهان به شهر نیویورک برای اجرا برگزار می شود. کیهان کلهر نوازنده شناخته شده کمانچه در اکسپوی جهانی موسیقی وومکس جایزه مرد سال موسیقی ۲۰۱۹ را از آن خود کرد همچنین در گروه راه ابریشم که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه گرمی شده بود، در این جشنواره حضور داشت و موفق به کسب جایزه آن شد.

در جشنواره گلوبال‌فست که هفدهمین دوره آن در سال جاری شامگاه ۱۲ ژانویه (یکشنبه ۲۲ دی) با حضور ۱۲ گروه از کشورهای مهم در سالن کوپاکابانای میدان تایمز شهر نیویورک برگزار شد، این گروه ها همزمان برنامه های خود را در سه صحنه در همین سالن طی پنج ساعت اجرا کردند. همچنین پیش از اجرای گروه‌های یادشده از سه هنرمند به عنوان هنرمندان سال تقدیر شد. امسال گروه هایی از کره جنوبی، برزیل، ترکیه، سنگال، مجارستان و الجزایر و آمریکا برای اجرا به جشنواره دعوت شده بودند.

برگزارکنندگان گلوبال‌فست هدف خود را از برگزاری آن در صفحه اطلاع رسانی اینگونه بیان کرده اند؛ گلوبال‌فست باور دارد که موسیقی می تواند نیروی محرکی به سمت استقرار جامعه ای باشد که تنوع فرهنگی را به عنوان عاملی برای وحدت می نگرد و نه تفرقه. همچنین گلوبال‌فست با حرکت به سمت موسیقی بین المللی به عنوان هسته اصلی هنرهای نمایشی، زیست‌بوم پایدار برای استحکام موسیقی جهانی در آمریکا را تقویت می کند.

 خنیاگران مهر و وومکس امسال

 ارکستر خنیاگران مهر در نمایشگاه جهانی موسیقی، از اول تا پنجم آبان (۲۳ تا ۲۷ اکتبر) در شهر تامپره فنلاند حضور پیدا کرد.

این گروه موسیقی تاکنون تورهای بین المللی متعددی؛ از جمله در کیف (اکراین) به خوانندگی وحید تاج، در پاریس (فرانسه) به خوانندگی محمد معتمدی، تون (سوئیس) به خوانندگی نوید نوروزی و تور آلمان در شهرهای برلین، هامبورگ و فرانکفورت به خوانندگی عارف رفعت برگزار کرده است.

«پرواز» برای قانون و ارکستر، تکسوار «تار» و ارکستر، «با باران می‌رقصد» برای قیچک و ارکستر، «ماه سکوت و تو» برای کمانچه و ارکستر، «خاطرات رفته» برای عود و ارکستر، «بزمان» برای رباب و ارکستر، «کژال» برای تار باس و ارکستر، «رقصان» ساخته‌ حسین علیزاده، «شورج بار» قطعه‌ ارمنی و «لزگی» قطعه آذری، قطعات انتخابی ارکستر خنیاگران مهر برای اجرا در نمایشگاه وُمِکس ۲۰۱۹ فنلاند است.

ارکستر«خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی در بیست و پنجمین اکسپوی جهانی موسیقی (ومکس) به پیشنهاد نشر «پردیس موسیقی معاصر» کنسرتی را در تالاراصلی «تامپره» فنلاند برگزار خواهد کرد. این ارکستر از بین بیش از هزار تقاضای شرکت در این دوره نمایشگاه به عنوان یکی از برنامه های رسمی انتخاب و دعوت شده است.

نمایشگاه ومکس دومین نمایشگاه جهانی معتبر موسیقی پس از میدم فرانسه است. تاریخچه شکل گیری این نمایشگاه به سال ۱۹۹۴ بازمی گردد که پس از آن به صورت گردشی در کشورهای اروپایی برگزار شده است و تاکنون آلمان، بلژیک، فرانسه، سوئد، هلند، اسپانیا، انگلستان، دانمارک، یونان و چند کشور دیگر از میزبانان ادوار گذشته این نمایشگاه بوده اند.

هرساله در این نمایشگاه صدها شرکت فعال در زمینه موسیقی گرد هم می آیند و از فرصت های ممکن برای گسترش فرهنگ موسیقی کشور خود به دیگر کشورها استفاده می کنند. در این نمایشگاه همچنین هنرمندان مستقل، برنامه گذاران، پخش کنندگان، رسانه ها و تهیه کنندگان بسیاری بدون داشتن غرفه حضور داشتند. همزمان با برگزاری نمایشگاه بیش از صد برنامه اجرای زنده موسیقی نیز در سالن های مختلف شهر برگزارکننده اجرا شد که شرکت در آنها برای ثبت نام کنندگان نمایشگاه رایگان بود.

در کنار این فعالیت ها نشست های اختصاصی در مورد صنعت موسیقی، حقوق معنوی و دیگر موضوعات مرتبط نیز برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha