۲۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۶
کد خبرنگار: 2183
کد خبر: 83719595
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جدیت روستائیان مازندران در قرنطینه روستاها

ساری- ایرنا- عدم جدیت متولیان مربوطه و مسئولان استانی در ممانعت از ورود مسافران به شمال کشور مردم بسیاری از روستاهای مازندران را به کنترل مبادی ورودی و قرنطینه روستا از سوی خودشان وادارکرد.

میزبانی ناخواسته مازندران از ویروس کرونا دیگر به ایام عید رسید در حالی که آمارها همچنان نگران کننده می شود، بسیاری از مردم مازندران ورود ویروس کرونا به استان را ناشی از مسافرت گردشگران به گردشگر پذیرترین منطقه کشور می دانند.

گردشگری مازندران که همواره نشان از مهمان نوازی مردم این استان و مایع رونق اقتصادی بوده است ، این روزها به بزرگ‌ترین دغدغه و نگرانی اهالی این دیار تبدیل شده است. این نگرانی با توجه به اینکه مازندران رتبه دوم شیوع کشور را دارد، بیشتر نیز شده است . 

تاکنون نظرات متفاوتی در مورد قرنطینه مازندران به دلیل فقدان کنترل جدی مسافرت ها به این استان ارائه شد که با موافقان و مخالفان داخل استان و خارج از آن روبرو بوده است 

اواسط اسفند ماه بود که استانداری مازندران اعلام کرد بر اساس تصمیم ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا تمامی مسیرهای ورودی مازندران بر روی مسافران و افراد غیربومی بسته شده است.

این تصمیم گیری با وجود عمر کوتاه خود تا حد زیادی فشار روانی را در استان مازندران کاهش داد . اما کمتر از ۴۸ ساعت این تصمیم از سوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا لغو شد و بار دیگر نگرانی ها را در سطح استان افزایش داد. 

ستاد مقابله با ویروس کرونا در قدم بعدی اقدام به تب سنجی و غربالگری کرونایی در مسیرهای وروردی استان کرد که این روش از سوی جامعه پزشکی و علمی مورد تایید قرار نگرفت زیرا یکی از ویژگی های ویروس کرونا این است که می تواند بدون هیچ علائمی تا حدود ۲۰ روز در بدن فرد مانده و به افراد مختلف منتقل شود. 

اما در تازه ترین رخداد مردم و بسیج روستایی استان باایجاد ایستگاه های بازرسی از ورود افراد غیر بومی به روستاهای خود جلوگیری می کنند.

این مسئله رفته رفته در حال افزایش است و بر اساس گزارش های به عمل آمده و مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا بسیاری از روستاهای شهرستان های آمل ، بابل، قائمشهر ، فریدونکنار و حتی محمود آباد از ورود افراد غیر بومی حتی مازندرانی جلوگیری می کنند. 

حفظ سلامت روستاهای مازندران ضرورت است

مدیرکل دفتر امور سیاسی استانداری مازندران درباره این مسئله اظهار داشت: مراقبت و محافظت از محیط روستاهای استان حق غیر قابل انکار برای اهالی آن است و باید افراد غیر بومی به این حق احترام بگذارند. 

مهدی محمدی با اشاره به اینکه روستاهای مازندران از محیط های اسیب پذیر استان محسوب می شوند ، افزود: هرگونه تصمیم گیری برای سلامت اهالی و ایمنی روستاها در اختیار شورا ، اهالی ، بسیج و دهیاران است که در قبال مردم آن مسئولیت دارند. 

وی با تاکید بر اینکه افراد غیر بومی و مسافران باید به این مسئله احترام بگذارند ، افزود: اکنون وقت مسافرت و ترددهای غیر ضروری نیست و همه باید این شرایط را درک کنند. 

مدیرکل سیاسی استانداری مازندران با بیان اینکه روستاهای مازندران بیشترین آمار افراد سالخورده را دارند، افزود: این افراد بیش از دیگران در معرض خطر ویروس کرونا و آسیب پذیری قرار دارند و باید حداکثر مراقبت و سلامت محیطی برای آنان فراهم شود. 

اکنون وقت مسافرت نیست

مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مراقبت از سلامت روستاها حق قانونی مردم و مدیران روستا است ، افزود: اکنون وقت مسافرت نیست و مسافران باید به سلامت مردم مازندران احترام بگذارند. 

عباس مهدوی از مسافران خواست در این ایام در خانه و کنار خانواده خود مانده و سفر و گردش را به زمان دیگری موکول کنند. 

وی اظهار داشت: مازندران همیشه برای مسافران خود میزبان خوبی بوده و هیچگاه برای گردشگران کوتاهی نکرده است اما اکنون شرایط بسیار حساس بوده و وقت آن رسیده که مسافران نسبت به میزبانی صدها ساله مردم مازندران ادای دین کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha