رسانه چینی: آمریکایی‌ها از زیر بار شیوع کرونا شانه خالی نکنند

پکن- ایرنا- با بالا گرفتن جنگ چین و آمریکا این بار بر سر منشا شیوع ویروس کرونا، رادیو بین المللی چین در گزارشی با عنوان «آیا آمریکایی‌ها می‌توانند از زیر شیوع کرونا شانه خالی کنند؟» به تحلیل دلایل «انگ زنی» آمریکا به چین و همچنین بازتاب این خبر در شبکه های اجتماعی آمریکایی پرداخته است.

به گزارش ایرنا در این گزارش آمده است: «یانگ جیه چی» عضو دفتر سیاسی و رییس دفتر امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در گفت و گوی تلفنی به «مایک پمپئو»  وزیر خارجه آمریکا به طور جدی خاطر نشان ساخت برخی سیاستبازان آمریکایی پی در پی مشغول سیاه نمایی درباره چین و تلاش های چین برای پیشگیری و مهار شیوع کرونا هستند که این اقدام انزجار شدید مردم چین را به دنبال داشته است.

وی تاکید کرد آمریکا باید بی درنگ اشتباه خود را اصلاح کند و به نسبت دادن اتهام های بی دلیل علیه چین خاتمه دهد آمریکا باید بداند هر گونه تلاش برای تهمت زدن و سیاه‌ نمایی درباره چین ناکام می ماند و هرگونه اقدامی که به منافع چین آسیب برساند پاسخ داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم روز سه شنبه در مورد استفاده از عبارت «ویروس چین» از سوی ترامپ گفت: این کار یعنی انگ زدن به چین و ما خشم و مخالفت خود را با آن اعلام می‌کنیم.

گنگ شوانگ تاکید کرد سازمان بهداشت جهانی و جامعه جهانی به روشنی با ربط دادن یک ویروس با یک کشور و یا منطقه خاص و بدنام کردن آن از این طریق مخالفت کرده اند آمریکا اول باید تلاش کند وظایف خود را به خوبی انجام دهد و در ادامه در همکاری بین المللی برای مقابله با کرونا و حفظ امنیت بهداشت عمومی جهانی نقش سازنده ای ایفا کند.

این مورد نادر از هشدار شدید چین به آمریکا نسبت به انگ زدن‌های آن کشور پس از شیوع کرونا مورد توجه بسیار جامعه جهانی قرار گرفته است.

خشم و انزجار چین قابل درک است در طول بیش از یک ماه گذشته، مردم چین با فداکاری عظیم برای پیشگیری و مهار شیوع بیماری، خط مقدم جبهه نبرد با کرونا را تشکیل دادند و زمانی ارزشمند را برای مردم جهان خریدند که مورد تائید عمومی جامعه جهانی قرار گرفته است اما در آن سوی اقیانوس آرام، برخی به جای تمرکز بر پیشگیری و مهار بیماری از شیوع این ویروس به عنوان ابزاری برای صف کشی ایدئولوژیک و دامن زدن به تبعیض نژادی و حمله ژئوپلیتیک استفاده می‌کنند آنان قصد دارند مسئولیت ساخت کرونا را متوجه چین کنند و در مسیر پیشگیری و مهار شیوع کرونا و حتی صلح و توسعه جهان مانع‌تراشی می‌کنند.

برای نمونه مایک پمپئو بارها ویروس کرونای جدید را ویروس ووهان خواند و اکنون مافوق او حتی پا را فراتر گذاشته در شبکه‌های اجتماعی آشکارا از عبارت «ویروس چین» استفاده کرد و باعث حیرت جهانیان شد اقداماتشان از اصول علوم و منطق مغایر است و از اصل سازمان جهانی بهداشت که نباید نام فلان کشور یا منطقه را بر آن ویروس بگذارد، نقض کرده است.

گزارش می افزاید: برخی کاربران کشورهای خارجی با لحنی طنزآلود نوشته‌اند با این حساب ویروس آنفلونزای H۱N۱، آنفلونزای خوکی و بیماری تنفسی سفید نیز باید همگی به ویروس آمریکا تغییر نام دهند تبعیض نژادی در جامعه آمریکا نیز باید ویروس آمریکا نام بگیرد جنگ افروزی آمریکا نیز باید ویروس آمریکا خوانده شود برخی کاربران آمریکایی نوشته‌اند ویروس کرونای جدید ویروس چین نیست، این بیماری یک همه‌گیری جهانی است و در حقیقت ما به خاطر ناآماده بودن خودمان به این ویروس مبتلا شده ایم، دلیل آن ناکارآمدی دولت است نه چین.

علت دیگری که سیاستبازان آمریکا با تمام نیرو در حال تلاش برای انگ زدن به چین هستند، پنهان کردن منشاء واقعی این ویروس است شواهد بسیاری دال بر آن است که منشاء ویروس کرونای جدید به احتمال زیاد خود آمریکا است.

گزارش در ادامه به انتقاد کاربران شبکه های اجتماعی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پرداخته و نوشته است برخی کابران فضای مجازی در آمریکا از ترامپ به عنوان یک "نژادپرست" انتقاد کردند.  

برخی دیگر از کاربران نیز با اشاره به نزدیک شدن به یک دوران سخت نوشتند: "رییس جمهوری آمریکا خودسرانه راه بی نتیجه نژادپرستی را در پیش گرفته و کشور را دچار بحران جدید می‌کند. "

"بدترین اتفاق ممکن! ترامپ با روی آوردن به نژادپرستی ویروس کرونای جدید را "ویروس چینی" خوانده،  آمریکا الان دچار یک بحران جدی شده به این خاطر که رئیس جمهور آگاهانه ما را به سمت پرتگاه می‌برد. "

یک کاربر دیگر نوشت: "در گذشته، می‌توانستی با سخنان نژادپرستانه "بیکاری"خودت را پنهان کنی اما حالا همه دنیا فهمیده که تو نه تنها یک رئیس جمهور بی‌کافیت بلکه یک نژادپرست هم هستی. "

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =