۲۸ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۶:۵۲
کد خبرنگار: 2443
کد خبر: 83719246
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مخالفت دو ائتلاف عمده الفتح و دولت قانون با انتخاب الزرفی

بغداد - ایرنا - دو ائتلاف عمده شیعه در مجلس عراق با معرفی «عدنان الزرفی» از سوی «برهم صالح» به عنوان نخست وزیر مکلف این کشور مخالفت کردند.

این دو ائتلاف به همراه فراکسیون های العقد الوطنی و النهج وطنی در بیانیه ای مشترک که بامداد چهارشنبه منتشر شد بر مخالفت با انتخاب الزرفی تاکید کردند.

در این بیانیه با انتقاد شدید از رئیس جمهوری به دلیل خودداری از انتصاب نامزد بزرگترین جناح مجلس تاکید شده است که از همه روش های قانونی، سیاسی و ملی استفاده خواهند کرد تا جلوی عواقب این اقدام خلاف قانون رئیس جمهوری را بگیرند.

در همین حال جریان حکمت ملی (الحکمة الوطنیه) به ریاست سید عمار الحکیم در بیانیه ای جداگانه اعتراض خود را به روش های اتخاذ شده از سوی برهم صالح در تعیین عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر را اعلام کرد و آن را بی تفاوتی به تعداد مهمی از نیروهای اصلی در عرصه سیاسی عراق دانست.

گزارش ها حاکی است که اواخر وقت سه شنبه شب گروه های سیاسی و پارلمانی شیعه عراق در نشستی مشترک مخالفت خود را با انتخاب الزرفی اعلام کردند.

برهم صالح پیش از ظهر سه شنبه در آیینی با حضور برخی چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس در کاخ سلام ریاست جمهوری عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.
وی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.
الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبر «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون های شیعه بود، اما هنوز به طور قطع و یقین مشخص نیست که اکثریت فراکسیون های شیعی با انتخاب او برای تشکیل دولت موافق هستند یا خیر.
وی با نام کامل «عدنان عبد خضیر عباس مطر الزرفی» در سال ۱۹۶۶ در نجف متولد شد و دارای دکترای پژوهش و فقه از دانشگاه کوفه است.
الزرفی از اعضای «حزب اسلامی الدعوه» بوده و در سال ۱۹۸۳به علت مخالفت با رژیم بعث صدام به حبس ابد در ابوغریب محکوم می شود اما در سال ۱۹۹۱ موفق به فرار از زندان می شود.
او در سال ۲۰۰۴ «جنبش الوفا العراقیه» را تاسیس کرد و همچنان دبیرکلی آن را برعهده دارد.
نخست وزیر مکلف عراق در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ سه دوره مختلف استاندار نجف بوده است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =