جزییات پرداخت وام به کسب و کارهای اینترنتی

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات اعلام کرد قرار است به کسب و کارهای اینترنتی وام تعلق بگیرد. وامی که به گفته مشاور رییس سازمان فناوری اطلاعات بهره ۹ درصدی دارد، سقف آن برای شرکت‌های نوپا تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و شرکت‌های غیر نوپا تا ۲ میلیارد تومان است باید ۱۲ماهه و بدون گذراندن دوره تنفس، تسویه شود.

استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، نیم سال خوبی را پشت سر نگذاشتند. برای حمایت از این کسب و کارها وزیر ارتباطات دستور داد تا از محل وام وجوه اداره شده، به آن ها وام کم بهره تعلق بگیرد.

محمدجواد آذری جهرمی دوشنبه در توییتر خود نوشت: برخی کسب و کارهای اینترنتی با شیوع کرونا دچار رکود شده‌ و تعدیل نیرو را پیش گرفته‌اند.  
‌وی افزود:با وجوه اداره شده‌ وزارت ارتباطات و صندوق نوآوری به این شرکت ها وام کم بهره‌ به منظور تأمین نقدینگی پرداخت می‌کنیم تا تعدیل نیرو متوقف شود. ‌

آذری جهرمی همچنین اظهار کرد: بیمه و مالیات نیز تسهیلاتی برای این شرکت‌ها لحاظ کرده‌اند.

«سعید روشنی» مجری طرح نوآفرین و مشاور رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به شرح جزییات اعطای وام به کسب و کارها از محل وجوه اداره شده پرداخت.
روشنی با این توضیحات در ادامه افزود: وام وجوه اداره شده درحال حاضر به دو دسته از شرکت ها پرداخت می شود. یکی شرکت‌های نوآفرین و دیگری شرکت‌های دانش بنیان‌ که مسوولیت اعطای وام به شرکت های دانش بنیان برعهده صندوق نوآوری شکوفایی سپرده شده است.

او در خصوص شرکت‌های نوپا گفت: اردیبهشت سال ۹۸ هیات دولت، آیین‌نامه برای حمایت از شرکت‌های نوپا به تصویب رساند. شرکت‌هایی که بر اساس بندهای این مصوبه، سه ویژگی مهم دارند. عمرش بیش از سه سال نیست، سرمایه بیش از ۲۵۰ میلیون تومان ندارند و درآمد اظهار شده‌شان به بیش از ۵۰۰ میلیون تومان نمی‌رسد.

وی افزود: طی بررسی‌هایی که از اوایل اسفند و به محض شیوع کرونا انجام دادیم، متوجه شدیم سه حوزه کسب وکار آنلاین بیشترین میزان صدمه را دیدند و با گذشت تنها چند روز از شیوع این ویروس کاملا به سمت نابودی پیش رفتند.

مشاور رییس سازمان فناوری اضافه کرد: یکی از کسب و کارها که در صدر این لیست قرار دارد، کسب و کارهای حوزه تور و گردشگری است که خدمات خود را به صورت آنلاین و بخش عمده ای به صورت آفلاین ارایه می دهند. رتبه دوم مربوط به کسب و کارهای تحویل غذاهاست که آن ها فقط کمی دیرتر با رکود مواجه شدند و فروش‌شان به صفر رسید. حوزه دیگر نیز کسب و کارهای ارایه دهنده خدمات در محل هستند که آن ها نیز افت قابل توجهی داشتند.

مجری طرح نوآفرین با این توضیح که اکنون کسب و کارهای این سه حوزه در اولویت دریافت وام قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: مسیر دریافت وام از ثبت نام در نوآفرین آغاز و از همین مجرا پیگیری و بررسی می‌شود. افراد متقاضی دریافت وام باید به عنوان شرکت در سامانه (www.irannoafarin.ir) ثبت‌نام کنند. در بخش میز خدمت سامانه، به قسمت وام اضطراری وزارت ارتباطات وارد شوند و فرمی که در آن جا قرار گرفته را پر کنند.

پس از انجام این کار یک فایل اکسل را دانلود و کد بیمه، کد کارگاه و شماره ملی افرادی که در مجموعه‌شان مشغول کار هستند را از آن طریق به ثبت برسانند.

او افزود: زمانی که اطلاعات کسب وکارهای نوپا وارد پایگاه می‌شود پس از بررسی در نوبت پرداخت وام قرار می گیرند. مبلغ وام به اندازه سه ماه حداقل حقوق تمام بیمه شدگان مجموعه است تا دست کم بتوانند فعالیت خود را به نوعی پیش ببرند که مجبور به تعدیل نیرو نشوند.

او در خصوص سقف تعداد بیمه شدگان گفت: تعداد شاغلین در شرکت‌های دانش بنیان معمولا زیاد است اما شرکت‌های نوپا تعداد زیادی کارمند ندارند و به همین دلیل ما نیز برای آن‌ها سقفی در نظر نگرفته‌ایم.

روشنی در پایان گفت: این که این وام تا چند روز به دست افراد می رسد را نمی‌دانم اما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در سریع‌ترین زمان این اتفاق رخ دهد.  

به گزارش ایرنا وجوه اداره شده اعتباری است که تمامی وزارتخانه‌ها دارند و برای توسعه کسب و کارها از آن‌ها استفاده می‌کنند. این اعتبار سالیانه در بودجه لحاظ می‌شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha