۱۷ هزار میلیاردریال برای جبران خسارات سیل گلستان پرداخت شد

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با اشاره به روند بازسازی مناطق سیل‌زده استان گفت: تاکنون ۱۰ هزار میلیارد ریال به‌صورت بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره به واحدهای مسکونی و کشاورزان آسیب‌دیده از سیل ابتدای سال استان پرداخت و حدود ۷ هزار میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی زیرساخت های آسیب دیده هزینه گردید.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق شناس در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده استان اظهار داشت: تاکنون همه ۷ هزار و ۷۰۷ واحد نیازمند بازسازی سیل به بانک ها معرفی شده و ۹۶ درصد فنداسیونون ها اجرا شد.

وی بیان کرد: همچنین تاکنون ۸۳ درصد واحدهای مسکونی تخریب شده به مرحله سقف رسیده که با احتساب این خدمات، بیش از ۸۰ درصد تعهدات گلستان به سیل زدگان انجام شد.

استاندار گلستان در ادامه به اقدامات صورت گرفته در زمینه مقابله با ویروس کرونا در استان اشاره کرد و گفت: در طول ۴۰ سال گذشته ۱۸۰ دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستان های استان وجود داشت اما با همت خیرین در هفته گذشته ۵۵ دستگاه تنفس مصنوعی خریداری و در بیمارستان های استان راه اندازی شد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان هم در این جلسه گفت: با توجه به پیش بینی ها، تا پایان هفته اول فروردین ۱۳۹۹ وضعیت بارش ها در استان نگران کننده نیست اما پیش بینی ۳۰ میلیون مترمکعب رواناب از ذوب برف ها در فروردین ماه سال آینده وجود دارد.

سیدمحسن حسینی به وضعیت آبگیری سدهای گرگانرود اشاره کرد و گفت: در سد گلستان، ۲۱ میلیون مترمکعب، در سد بوستان ۱۸ میلیون متر مکعب و در سد وشمگیر ۱۴ میلیون متر مکعب آبگیری شد و در این شرایط حدود نیمی از ظرفیت مخازن سدهای استان خالی از آب است.

وی به وضعیت لایروبی رودخانه های استان هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای خرداد تاکنون ۲۵۲ کیلومتر از طول رودخانه های استان لایروبی شد که ۱۴۱ کیلومتر در گرگانرود، ۷۰ کیلومتر در حوضه قره سو، ۲۳ کیلومتر در اترک، ۹ کیلومتر در نکارود و ۹ کیلومتر نیز در خلیج گرگان بود.

حسینی افزود: ۷۷۰ کیلومتر از لایروبی رودخانه های گلستان باقی مانده که با بکارگیری ۴۱ پیمانکار در حال انجام است.

بارش شدید باران در روزهای اواخر اسفندماه ۹۷ و ابتدای امسال در گلستان، زمینه ساز سیل مخرب و برجای گذاشتن خسارات جانی و مالی در استان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha