آمریکا همزمان با گسترش کرونا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد

نیویورک- ایرنا- وزارت تجارت آمریکا همزمان با گسترش شیوع کرونا در جهان و ایران ۲۴ فرد حقیقی و حقوقی از جمله مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را به بهانه آنچه همکاری در فعالیت هسته‌ای ایران و پاکستان خوانده است، در فهرست اشخاص تحریم شده قرار داد.

دفتر صنعت و امنیت وزارت تجارت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که ۶ شخص حقیقی و ۱۸ شرکت را برای فعال کردن یا کمک به برنامه هسته‌ای ایران، برنامه های هسته ای و موشکی غیر پادمانی پاکستان و تلاش‌های نوسازی ارتش روسیه به فهرست اشخاص تحریمی اضافه خواهند شد.

در این بیانیه آمده است: این فهرست شامل پنج مقام رسمی هسته‌ای ایران ، یک شرکت در ایران ، دو نهاد در چین ، ۹ نفر در پاکستان و پنج نفر در امارات متحده عربی در زمینه کمک به سلاح های کشتار جمعی (WMD) در ایران و پاکستان هستند. اقدام امروز همچنین شامل دو شرکت در روسیه برای دور زدن شرایط مجوز، پیشتر در فهرست اشخاص اضافه شده بود.

ویلبر راس وزیر تجارت آمریکا مدعی شد: ما برای ایران روشن ساخته‌ایم که باید به تعهدات خود تحت پادمان پایبند باشد و به سرعت با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته شد اما حکومت همچنان آن را رد می‌کند.

وی ادامه داد: افزایش فعالیت هسته‌ای ایران، تاکیدی بر بی ثبات سازی جدی منطقه‌ای و تهدیدی است که حکومت ایران همچنان برای صلح و امنیت بین المللی ایجاد می کند. این وزارتخانه و وزارت خزانه‌داری متعهد به انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای هستند.

در بیانیه وزارت تجارت آمریکا افزوده شده است: این اقدامات امروز صادرات اقلام مشمول مقررات اداره صادرات (EAR) را به این ۲۴ فرد حقیقی و حقوقی محدود می کند. پنج مقام هسته‌ای ایران به دلیل مشارکت آنها در فعالیت‌های مربوط به هسته‌ای که مغایر با امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده هستند، اضافه شدند.

این بیانیه مدعی شده است پنج نهاد ایرانی و امارات متحده عربی به منظور توطئه برای انتقال کالاهای با منشاء آمریکایی به ایران، تهیه یا تلاش برای خرید از طرف اشخاص تحریم شده دولت ایالات متحده در ایران و حمل وسایل مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به عنوان سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است، اضافه شدند.

وزارت تجارت آمریکا اضافه کرده‌است این افراد، حامی گسترش سلاح های کشتار جمعی، وزارت دفاع و لجستیک نیروهای مسلح بوده‌اند که بر بسیاری از برنامه‌های هسته ای ایران نظارت دارد.

این بیانیه به ۱۲ شرکت در پاکستانی و امارات متحده عربی هم اشاره کرده است که به ادعای آن در برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خارج از پادمان پاکستان نقش داشته‌اند و یا سهم بسزایی دارند.

راس در این زمینه اظهار کرد: تلاش‌های شرکت‌ها برای تهیه غیرقانونی فناوری‌های ایالات متحده برای حمایت از برنامه سلاح‌های کشتار جمعی خارج پادمان، ناپذیرفتنی است و تحمل نمی‌شود. وزارت بازرگانی همچنان به تحقیق و تعیین طرف‌هایی که این کار را انجام می دهند، ادامه خواهد داد.

وزارت تجارت آمریکا تاکید کرده است هرگونه تعامل با این افراد به مجوزهای اضافی‌تری نیاز دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha