حکیم: جریان حکمت در انتخاب نخست‌وزیر عراق نقشی نداشته است

بغداد – ایرنا – سید «عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی توئیتری اعلام کرد که این جریان هیچ نقشی در انتخاب نخست وزیر جدید برای دوره انتقالی نداشته است.

به گزارش روز سه شنبه دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی عراق، حکیم تاکید: از آنجا که با ماندن در معادله تعویق مسائل کشور مخالفیم و با حسابگری‌های سیاسی که منافع عالی عراق و شهروندانش را رعایت نمی‌کند و شرایط فعلی کشور را در نظر نمی‌گیرد موافقت نداریم، تصمیم گرفتیم که از این پس در ماموریت انتخاب نامزدها برای منصب نخست‌وزیری در مرحله انتقالی شرکت نکنیم.

وی افزود: لازم است تاکید کنیم که حضور جریان حکمت ملی با هدف تلاش برای ایجاد برون‌رفت از بن‌بست سیاسی و معطل ماندن منافع کشور بوده و بس.

حکیم ادامه داد: بار دیگر بر این موضع تاکید می‌کنیم که مأموریت نامزد آینده صرفا بازیابی اقتدار حکومت و اتخاذ تدابیر لازم برای برگزاری انتخابات پیش از موعد در سال جاری میلادی است.

«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق امروز سه شنبه «عدنان الزرفی» را به عنوان نخست وزیر مکلف مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.

الزرفی طبق قانون، یک ماه زمان دارد که کابینه انتخابی خود را برای تشکیل دولت به مجلس معرفی کند.

وی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبر «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون های شیعه بود، اما هنوز به طور قطع و یقین مشخص نیست که اکثریت فراکسیون های شیعی با انتخاب او برای تشکیل دولت موافق هستند یا خیر.

وی با نام کامل «عدنان عبد خضیر عباس مطر الزرفی» در سال ۱۹۶۶ در نجف متولد شد و دارای دکترای پژوهش و فقه از دانشگاه کوفه است.

الزرفی از اعضای «حزب اسلامی الدعوه» بوده و در سال ۱۹۸۳به علت مخالفت با رژیم بعث صدام به حبس ابد در ابوغریب محکوم می شود اما در سال ۱۹۹۱ موفق به فرار از زندان می شود.

او در سال ۲۰۰۴ «جنبش الوفا العراقیه» را تاسیس  کرد و همچنان دبیرکلی آن را برعهده دارد.

نخست وزیر مکلف عراق در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ سه دوره مختلف استاندار نجف بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha