مسئولیت پذیری، سهم مردم  پاکستان در مبارزه کرونا

اسلام آباد - ایرنا - همزمان با رسیدن شمار بیماران کرونایی در پاکستان به مرز ۲۰۰ نفر و تایید نخستین مرگ مربوط به این ویروس، تدابیر حفاظتی و پویش های مردمی برای مراقبت شدید در برابر تهدید شیوع کووید-۱۹ در این کشور، مقامات پاکستانی از مردم مُصرانه خواسته اند تا با جدی گرفتن موضوع «ماندن در خانه» برای کمک به مدیریت شیوع کرونا ابراز مسئوولیت کنند.

به گزارش امروز (سه شنبه) رسانه های پاکستانی، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب و شرق این کشور در حال افزایش است و آمار بیماران هر چند ساعت بعد افزایش می یابد.

تازه ترین گزارش ها حاکی از شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا در شهرهای کراچی، لاهور، دیره غازی خان و شهر ساکهر در جنوب پاکستان است.

آماری رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در پاکستان تا عصر روز سه شنبه ۲۷ اسفند، ۱۹۳ نفر اعلام شده و یک نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در شهر «لاهور» فوت کرد.

دولت پاکستان به ویژه مسئولان ایالتی از مردم می خواهند تا برای مقابله با کرونا بدون استرس و توجه به شایعات، با دولت همکاری کرده و ضمن رعایت بهداشت شخصی، از تردد در سطح شهر، معابر، مراکز شلوغ و دیگر مناطق خودداری کرده و گزینه «ماندن در خانه» را جدی بگیرند.

حمایت دولت از خانواده بیماران کرونایی

افزایش شمار بیماران کرونایی نه تنها چالش دولت و مسئولان در پاکستان را برای جلوگیری از شیوع آن مشکل کرده بلکه نگرانی اعضای خانواده این افراد نیز اکنون به چالش مسئولان اضافه شده است.

گزارش ها از شهرهای کویته و کراچی مراکز ایالات بلوچستان و سِند حاکی است که دولت ضمن انتقال مبتلایان به ویروس کرونا و سایر افرادی که با آنان در تماس بودند، به مراکز قرنطینه اعلام کرد: خانواده بیماران کرونا از همه لحاظ حمایت شده و نیازهای اولیه آنان شامل موادغذایی و سایر اقلام بهداشتی تامین خواهد شد.

در شهر کویته پاکستان از جمله منطقه مرزی «تفتان» نیز اقدامات دولت برای قرنطینه اتباع پاکستانی بازگشتی از ایران تشدید شده و گفته می شود که کارشکنی در فرآیند قرنطینه توسط مسئولان پاکستانی مشکلات سایر شهرها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را دشوار کرده است.

رهبران مذهبی پاکستان به شخصیت های نام آشنای شیعیان نیز طی دیدار با مقامات دولت و تماس با مسئولان ایالتی خواستار رسیدگی به وضعیت زائران پاکستانی در مرز تفتان شده و بر تضمین سلامت و حفظ کرامت انسانی این افراد تاکید کردند.

پس از ایالت سِند پاکستان با ۱۵۵ بیمار، ایالات خیبرپختونخوا، بلوچستان، گلگیت بلتستان، شهر اسلام‌آباد و ایالت پنجاب به ترتیب شاهد بیشترین موارد شناسایی بیماران کرونایی هستند. 

تاکنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در منطقه کشمیر تحت کنترل دولت پاکستان گزارش نشده اما بنا بر گفته مقامات و رسانه‌های این کشور، ۵ بیمار کرونایی در کشمیر تحت کنترل هند شناسایی شده‌اند.

همیاری ارتش برای تقویت تلاش ملی و شکست کرونا

پس از نشست اخیر کمیته امنیت ملی پاکستان با حضور رهبران سیاسی و نظامی جهت بررسی مدیریت شیوع کرونا، اکنون نیروهای مسلح این کشور نیز کلیه امکانات و ظرفیت های خود را برای هرگونه وضعیت به حالت آماده باش درآورده است.

روابط عمومی ارتش پاکستان امروز اعلام کرد: نیروهای مسلح با هدف تقویت تلاش های ملی جهت مبارزه کرونا، تمامی ظرفیت های خود در حوزه بهداشت و درمان را به کار می گیرد.

بیمارستان های نظامی در سراسر پاکستان مجهز به کیت های تشخیص ویروس کرونا شده و آزمایشگاه های ویژه ای نیز برای معاینه و بررسی نتایج آزمایش موارد مشکوک به ویروس مقرر شده است.

فرمانده ارتش پاکستان به تمامی مسئولان بلندپایه نظامی و عملیاتی در سراسر این کشور فرمان آماده باش داده و از آنان خواسته تا از هیچ همکاری برای کمک به دولت جهت ایمنی و رفاه مردم دریغ نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =