۲۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۳:۰۶
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83718395
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سهم کشاورزان قروه‌ای در مقابله با بحران کرونا؛ سم پاشی معابر شهری

سنندج - ایرنا - یکی از کشاورزان پیشرو در قروه گفت: با توجه به تبحری که کشاورزان در سمپاشی (مزارع) دارند این روزها جمعی از کشاورزان قروه‌ای در اقدامی خودجوش با اداوات و تجهیزات کشاورزی خود اقدام به ضدعفونی و سمپاشی معابر و خیابان‌های این شهر کردند.

زاهد شیرزاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینکه کشاورزان دارای تشکل های صنفی حرفه‌ای و منسجم بوده و دارای پایگاه و جایگاه اجتماعی هستند و در تمام صحنه ها حضور  فعالی دارند، این بار هم برای مقابله با کرونا به یاری مدیریت شبکه بهداشت و درمان شتافتند.

وی تاکید کرد: شرایط و زنجیره انتقال کرونا به گونه‌ای است که قدرتمندترین کشورها و دولت‌های مرکزی آنان به تنهایی و بدون پشتیبانی آحاد جامعه و تشکل های اجتماعی قادر به جلوگیری از انتشار این ویروس نیستند لذا کشاورزان مانند سایر اقشار وظیفه خود دانستند به کمک دولت و دستگاه‌های اجرایی بیایند.

این کشاورز ۴۵ ساله که تحصیلات دانشگاهی هم دارد و تاکنون ۲ بار عنوان نمونه ملی را از آن خود کرده است با بیان اینکه بیشتر جامعه آماری قروه کشاورزان هستند و به همین دلیل منسجم تر از سایر صنوف به کمک دولت و به یاری ملت شتافتند، افزود: ازآنجا که تولید محصولات زراعی، باغی و دامی سالم و انتقال آن به سفره شهروندان عمده رسالت کشاورزان، باغداران و دامداران بوده و سلامت آحاد جامعه دغدغه همیشگی این جامعه زحمت کش است، همواره در راستای تولیدات سلامت محور قدم بر می‌داریم.

وی اضافه کرد: لازمه تولیدات و محصولات سالم علاوه بر روش‌های بیولوژیک مبارزه شیمیایی است و لازمه مبارزه شیمیایی شناخت انواع سموم و نحوه عملکرد سموم و رفتار آفات و بیماری‌های در مقابل سموم و نیر تجهیزات و روش‌های سمپاشی و حتی زمان سمپاشی هم در طول روز و در طول دوره رشد گیاه قلمداد می شود و در این مورد بخصوص و با زمزمه روش‌های مبارزه با کرونا که یکی از این راه‌ها محلول پاشی اعلام شد، با مشاهده ماشین آلات شهرداری که در حال گندزدایی محیطی شهر بودند، جلسات مشترکی بین نمایندگان تشکل ها و انجمن‌های کشاورزان با عوامل و دست اندر کار مبارزه با بیماری انجام شد و در نهایت کشاورزان هم وارد عمل شدند.

شیرزاد با اشاره به اینکه اکنون فصل کار کشاورزی نیست و بیشتر ماشین آلات و تجهیزات در انبار و پارکینگ‌های مزارع قرار دارد، گفت: با توجه به حساسیت موضوع و اهمیت مبارزه به موقع، تراکتورها و ادوات دنباله بند سمپاشی به محوطه سپاه قروه منتقل شد و کشاورزان اقدام به ضدعفونی شهر کردند.

عضو تشکل‌های حرفه‌ای بخش کشاورزی یادآور شد: ۲۰ دستگاه تراکتور و سمپاش مکانیزه و پنج دستگاه سمپاش معمولی دارای شلنگ و لانس برای این کار اختصاص یافته که برای مکان‌هایی که امکان تردد ماشین آلات نبود از جمله برای دستگاه‌های خودپرداز و ایستگاه های تاکسی و سایر اماکن خدماتی و کیوسک‌های تلفن از این وسایل برای ضدعفونی استفاده شد.

وی با بیان اینکه تاکنون یک مرحله گندزایی محیطی توسط کشاورزان انجام شده است، اظهار داشت: بیشتر خیابان‌های اصلی و فرعی و حتی بخشی از کوچه ها ضدعفونی و مقرر شد این اقدام باز هم انجام شود.

این متخصص تولید بذر با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری، جهاد کشاورزی، شرکت نفت، سپاه و آتش نشانی در این اقدام همراه کشاورزان بودند، تاکید کرد:  با توجه به اینکه بیشتر اهالی روستاها، کشاورز هستند از طریق فضای مجازی و از طریق دهیاری‌ها و خانه بهداشت اطلاع‌رسانی کاملی در خصوص اهمیت گندزدایی انجام و در بیشتر روستاها توسط خود مردم و کشاورزان اماکن عمومی و سطح روستاها ضدعفونی شد.

شیرزاد با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری از زنجیره انتقال و انتشار از مردم خواست تا جاییکه امکان دارد در خانه مانده و از شرکت در تجمع ها و اماکن عمومی و سطح شهر و روستا خودداری و اخبار پیشگیری را نیز از رسانه های مطمئن به منظور مهار ویروس کرونا پیگیری کنند و مواظب افراد مریض و سالمندان باشند و مهمانی رفتن و مسافرت را به بعد از بحران کرونا موکول کنند.

وی از فروشندگان و تولیدکنندگان مواد و  تجهیزات ضد عفونی و لوازم ایمنی و پیشگیری مانند ماسک و دستکش و بطور کلی هر آنچه که در راستای جلوگیری از انتشار ویروس و یا تامین سلامت شهروندان سرو کار دارد هم خواست تا با سود کم و بطور مستمر این اقلام را در اختیار مردم قرار دهند و به سلامت همنوعان خود اهمیت دهند.

اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۶۷ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا در این استان قطعی است.

در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر دوشنبه تا ظهر سه‌شنبه) با اضافه شدن ۲ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان این تعداد به ۱۶۷ نفر افزایش یافت.

تعداد فوتی‌های مبتلا به کرونا از ابتدای شیوع ویروس نیز به ۱۸ نفر رسیده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، هزار و ۱۷۸مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر رسید.

پنج هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران کرونا  در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

متاسفانه ۱۲۵ نفر از بیماران جان خود را از دست دادند و تعداد درگذشتگان بیماری کرونا در کشور به ۹۸۸ مورد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha