پزشک ایرانی مقیم روسیه: مشارکت نیروهای نظامی مهار کرونا را تضمین می‌کند

مسکو - ایرنا- دکتر داوود داوودی از پزشکان ایرانی مقیم روسیه معتقد است که مشارکت نظامیان در ایران در مقابله با بیماری کرونا، مهار آن را تضمین می کند.

داوودی 53 ساله که دانشنامه پزشکی عمومی خود را از دانشگاه شهید بهشتی گرفته و تخصص ارتدوپدی در روسیه دارد، روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: مشارکت قرارگاه مبارزه با کرونا امام رضا (ع) در مبارزه با کرونا در ایران بسیار مهم است.

این پزشک ایرانی برای اثبات این دیدگاه خود روند شیوع کرونا در ایتالیا و چین را با یکدیگر مقایسه کرده و گفت: در چین شاهد بودیم که نظامیان و نیروهای امنیتی با همکاری مردم بیماریابی کرده و از سامانه جهت یابی جی.پی.اس هم استفاده شد.

وی افزود: در چین مردم با مسئولین مشارکت کردند و همکاری آنها نقش مهمی در غلبه بر کرونا و مهار این بیماری عفونی داشت.

دکتر داوودی گفت: اما در ایتالیا چنین وضعیتی که در مقابله با کرونا در چین رخ داد، صورت نگرفت و ما شاهد هزاران قربانی و شیوع بسیار گسترده کرونا در این کشور نسبتا کوچک در مقایسه با چین بودیم.

وی از عوامل غلبه بر کرونا به افزایش سطح آموزش و مسئولیت پذیری مدنی و مردمی، آموزش همگانی و مشارکت مردم در قرنطینه اشاره کرد.

پزشک ایرانی خاطرنشان کرد که تنها با مشارکت مردم و همکاری بین مردم و مسئولین و افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی می توان بر بیماری کرونا غلبه کرد.

دکتر داوودی گفت: رعایت اصول بهداشتی، گوش فرا دادن به مسئولین مدیریت شهری، قرنطینه و نرفتن به مسافرت های نوروزی به کاهش و مهار کرونا در ایران کمک می‌کند.

وی در مورد شیوع کرونا در روسیه گفت: روسیه با وجود سرزمین پهناور و ارتباط گسترده با کشورهای پیرامون، با تجربیات خود توانست با کرونا مقابله کند.

وی در این مبارزه به عواملی همچون مدیران حاذق و شهروندان دارای حس مسئولیت مدنی به عنوان عوامل تعیین کننده اشاره کرد. 

دکتر داوودی به نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی در روسیه برای اطلاع رسانی و آگاهی مردم در مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: آموزش باید بدون ترس و فراگیر باشد و همه افراد جامعه باید احساس کنند به فکر دیگران هم باید باشند.

وی گفت: همزمان با رشد کرونا در هر کشوری نهادها و سازمان های ذیربط موظف هستند که با شناخت افراد و پیگیری و رصد کردن تحرکات بیماران با حمایت نیروهای نظامی و انتظامی در یک زمان تعریف شده اقدام کنند و این گونه اقدام در مهار بیماری کرونا موثر است.

پزشک ایرانی خاطرنشان کرد که در زمان حاضر روسیه به بیماریابی می پردازد و افرادی که مظنون به ابتلا به کرونا هستند بویژه شهروندان روس که از خارج بازگشته اند سریع قرنطینه می شوند و هر کس که مشمول قرنطینه می شود در صورت خودداری تا پنج سال زندانی خواهد شد.

دکتر داوودی معتقد است که برخورد قاطعانه با افراد خاطی و مسئولیت پذیری مردم و همکاری با مسئولین می تواند کلید برای مهار کرونا باشد که با توجه به جواب دادن این گونه رفتار در روسیه، در ایران نیز می تواند موثر باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha