کرونا شود سبب خیر اگر خدا خواهد

سمنان- ایرنا- هنرمند در موقعیت های بحرانی بدنبال نگاهی نو است زیرا برای رسیدن به آرمان های خویش ذهن و اندیشه خود را به دور از محدودیت ها رهایی می بخشد تا بتواند به شکلی تاثیرگذار آن را در اثرش بروز داده و در نتیجه باعث آگاهی مردم و آیندگان شود.

می توان گفت هنرمند بیش از هر قشری به مصرع «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» معتقد است و اگر رویدادی مثل جنگ تمام می‌شود، هنرمند به گونه ای تاثیر می پذیرد که با به تصویر کشیدن رشادت های رزمندگان تا به امروز آن را برای آیندگان زنده نگه می‌دارد. قلم ها و دوربین هایی که برای ثبت وضعیت زندگی امروز و زحمات مدافعان سلامت برای نشان دادن به آیندگان به کار خواهد افتاد و صدای سازهایی که رشادت های امروز را فردا حماسه سازی می کند.

ویروس کرونا همانطور که از ظاهر تاج دار خود بهره می برد در دنیا حکومتی دیکتاتوری به راه انداخته است و با کشورگشایی، مردم دنیا را  خانه نشین کرده است. اهل گفتمان نیست و اگر به هنگام راندن ارابه خود در خیابان ها فردی نظرش را جلب کند به او امان نمی‌دهد.

این روزها تمامی اقشار نگاهی خاص به این ویروس دارند، از کادر درمانی که به جنگ مستقیم با ویروس رفته اند تا مردمانی که با ماندن در خانه جنگ غیر مستقیمی را با آن به راه انداخته اند. عده ای نیز در زمین این ویروس بازی می‌کنند و با حضور غیرضروری خود در خیابان ها، ناخواسته برایش جاسوسی می‌کنند.

این ویروس نمی داند که در خانه ماندن های مردم که بابت حضور وی رقم خورد، تولد یک تفکر جدید در مردم است و این را بیش از هر قشری هنرمندان می دانند زیرا همیشه در تنهایی با کتاب، فیلم و موسیقی های خوب عجین بوده اند و توانستند هر سفری را از درون خانه به تمام دنیا تجربه کنند.

بدون شک افرادی که اهل مطالعه هستند  از زمان همه گیر شدن این ویروس، داستان هایی چون طاعون نوشته آلبر کامو یا کوری  نوشته ژوزه ساراماگو برایشان تداعی شد و قطعا درک از این موقعیت برایشان متفاوت است و این آثار  نشان از نگاه هنرمند و ثبت وضعیت حقیقی جامعه آن دوران برای آیندگان دارد.

این روزها توجه به دغدغه ها، نگرش و  فعالیت های هنرمندان که معمولا در تنهایی خود دل مشغولی هایی جذاب دارند و به زودی در آثارشان نتیجه این تفکر پدیدار می شود، می تواند برای ما نیز سرگرم کننده و آموزنده باشد تا شاید پس از این بحران مسیری نو در ذهنمان تولد یابد و بدانیم که در تنهایی چگونه می توان اندیشه کرد.

گوش دادن موسیقی های فاخر را تجربه کنیم

حسن ادیب از اساتید موسیقی استان سمنان گفت: هنرمند انسانی است که همیشه به فکر و اندیشه خود اهمیت می دهد و به این فکر می کند برای چه زندگی می کند و آیا روش زندگی او مثبت است؟ همه انسان ها بدنبال فرصت های ایده آلی می گردند تا فعالیت هایی که می خواستند در خانه انجام دهند را به جریان بیاندازند و حال اینکه ویروس خطرناک کرونا در خیابان ها انسانها را تهدید می کند بهتر است با ماندن در خانه به تقویت اندیشه ها و به راه رسیدن به آرزوهایی که فرصت فکر کردن به آن را نداشتند بپردازند.

این هنرمند موسیقی افزود: گوش کردن به موسیقی فاخر در هر سبکی می تواند گذر زمان را با ارزش کند و توصیه من این است که مردم سمفونی بتهوون و موتزارت را در این فرصت پیش آمده به گوش بسپارند و در موسیقی ایرانی نیز از اساتیدی از جمله لطفی، طلایی، علیزاده، مشکاتیان و پایور بهره ببرند.

وی ادامه داد: البته نمی توان انتظار داشت که همه مردم از این موسیقی لذت ببرند و این برای یک هنرمند که از قدرت این آثار با خبر است و آن را درک می کند می تواند دلنشین باشد، ولی بهتر است از این فرصت برای موسیقی خوب گوش کردن و آشنا شدن با آن استفاده کرد که یکی از راههای آن گوش سپردن به موسیقی های فولکولور و محلی ایران است که ارزشمند است و بر دل هر ایرانی می نشیند.

وی خاطر نشان کرد: این تنهایی و اجبار به خانه ماندن می تواند اندیشه را شخم بزند و ذهن خلاق را در این فلسفه تنهایی برای فردی که می تواند تنهایی خود را مدیریت کند به ارمغان بیاورد.

ادیب تاکید کرد: امیدوارم مردم از این فرصت استفاده کنند و برای کارهای غیر ضروری از خانه بیرون نروند زیرا ممکن است باعث ایجاد خاطرات تلخ برای خود و دیگران  شوند و وقتی در کشورهای پیشرفته جهان دست به قرنطینه می زنند پس باید عمق این فاجعه را درک کرد و پیشنهادات متخصصان را عمل کرد زیرا محاسبات علم دقیق است و به دور از هر گونه خرافات عمل می کند.

صاحب آلبوم موسیقی «پالیزبان»  اظهار داشت:  در این شرایط سخت،  نهادهای حکومتی و دولت باید به فکر مردم باشند و وقتی به آنها پیشنهاد در خانه ماندن را می کنند به تامین مالی آنها نیز توجه کنند. نمی توان صرفا از فردی که شغل آزاد دارد و درآمدش تنها با حضور در محل کار پیش می‌رود  خواست که در خانه بماند و تامین مالی نداشته باشد، مگر با در نظر گرفتن  بسته ای حمایتی  انگیزه ای برای وی شوند تا ضرری که بر او وارد می شود را تا حدی جبران و  باعث آرامش خاطر وی شوند.

بازی های سرگرم کننده با فرزندان را فراموش نکنیم

اسماعیل همتی نویسنده و شاعر گفت: اجباری پیش آمده و باید آن را به فرصت تبدیل کرد و  به  «سرگرمی در خانه» پرداخت و باید سرگرمی که به علت سبک زندگی امروز از ما دور شده است را به خانه ها برگرداند؛ سرگرمی مهم ترین کاری است که بشر به آن نیاز دارد و از آن بهره می برد و می تواند خدمت مهمی به انسان ها کند زیرا باعث آموزش غیر مستقیم و پرورش خلاقیت می شود و برای آنها که فرزندان کوچک دارند می تواند موقعیتی بسیار ارزشمند به حساب آید و  همچنین گذر این زمان برای بیرون نرفتن از خانه می تواند مثمر ثمر واقع شود که همراهی والدین را با نزدیک شدن به دنیای کودکان خود می طلبد.

نویسنده کتاب «تمرین خلاقیت» افزود: پخش کردن وسایل غیر تیز و جابجایی آن توسط کودک، آموزش فن بیان کودک،  کار با نقطه و خط، شکل و رنگ و کشیدن نقاشی بسیار موثر است و پدر و مادر می توانند دلایل نقاشی های کودک را با سوال از او رمزگشایی کنند.

این استاد اهل قلم بیان کرد: این موارد اقداماتی است که در ابتدا تجربه گرایانه و سپس آفرینش گرایانه است،  باعث خلاقیت کودک می شود و در زندگی همیشه با او خواهد بود تا در شرایط سخت  بتواند به آسانی راهی برای بهتر زندگی کردن را انتخاب کند.

همتی خاطر نشان کرد: ساختن کاردستی نیز برای سایر افراد خانواده با هر سنی بسیار سرگرم کننده و آموزنده است و می توان به آن پرداخت. همچنین خواندن ترانه ها و متل ها با صدای بلند در خانه و تقلید کردن رفتار دیگران با حفظ احترام و به جهت سرگرمی  بسیار موثر است و افراد خانواده را به یکدیگر نزدیک می کند.

 وی اظهار داشت: تمام این موارد باعث فرح بخشی اعضای خانواده می شود و در خانه ماندن را با خاطرات و آموزش غیر مستقیم همراه می کند، برکت بازی در خانواده بیش از آن چیزی است که می توان تصور کرد.

نویسنده کتاب «کودک و نمایش» افزود: سخنرانی کردن افراد خانواده در مورد شغل خود با بیانی طنز و حتی بیان خاطرات زندگی با بیانی شیرین برای دیگر اعضای خانواده که در طول سال فرصت گفتمان پیدا نمی کنند بیش از هر چیز باعث نزدیک شدن افراد به یکدیگر می شود و گر چه در ظاهر ساده به نظر می آید اما در خود ویژگی هایی نهفته دارد که پس از تکرار آن و رهایی از این بحران می توان به ثمراتش پی برد.

استاد حوزه هنرهای تجسمی: به خاطر آنها که دوستشان دارم در خانه ماندم

فتح الله زیارتی استاد سرامیست و هنرهای تجسمی گفت : شرایط بسیار سختی است که این مهمان ناخوانده به ما تحمیل کرده است، خبر درگذشت هموطنان و تمامی انسان ها باعث غمگینی همگان شده است . از دیدار و گفت و گو  با دوستان و عزیزان خود محروم گشته ایم  و حتی نمی توان در خیابان ها با خیال آسوده  قدم زد و اصطلاحا سر رفتن حوصله را بدنبال داشته است.

وی تاکید کرد: من به خاطر همه آنها که دوستشان دارم در خانه ماندم و چند روز یکبار برای خریدهای ضروری با رعایت کامل موارد بهداشتی از خانه خارج می شوم و این رویه را تا کنترل کامل این ویروس ادامه خواهم داد.

صاحب اثر سرامیکی «آهو»  افزود: بنده در خانه به فعالیت های هنری تجسمی خود می پردازم، کتاب می خوانم و فیلم دیده و به کارهای عقب افتاده ام خواهم پرداخت و با خانواده بیشتر وقت می گذارانم تا زودتر شرایط عادی شود و خریدهای غیر ضروری و دید و بازدیدها را را پس از عبور از این بحران انجام خواهم داد .

هنرمند فیلمساز: این اجبار فرصتی است برای بازیافت خود 

سعید خجسته‌فر  فیلمسازو استاد دانشکده هنر سمنان با اشاره به مصرع «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» گفت: شیوع ویروس کرونا در دنیا فراگیر شده است و از مهم ترین رویدادهایی است که در قرن ۲۱ با آن در گریبان خواهیم بود.

وی افزود:شیوع این ویروس نگاه انسان را به زندگی تغییر می دهد و مناسبات، افکار، مناسک و رفتارهای اجتماعی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد و قطعا تاثیری که می گذارد سالها با ما خواهد بود پس باید به نیمه پر لیوان نگاه کرد.

 وی ادامه داد:این بحران با خود ویژگی هایی دارد  که مهم ترین آن ایجاد فرصت برای در خانه ماندن و به اصطلاح «خود قرنطینگی» است و هر فرد می تواند این زمان را غنیمت بداند و به درون اندیشه های خود سفر کند. سفری که پیش از این به علت روزمره گی از آن به دور بود.  

رییس انجمن سینمای جوانان استان سمنان گفت:پیش از این فرصت، در تلاش و تکاپوی زندگی مادی از معناباختگی  رنج می‌بردیم و تنها در روزهای تعطیل از خود می پرسیدیم این همه هیاهو برای چیست؟ از کجا آمده ایم، آمدنمان بهر چه بود؟  و  یا آمده ام چه چیزی را تغییر دهم؟  حال این اجبار بهترین فرصت است تا سفری به درون خود داشته باشیم، سفری که نه تنها ما بلکه بشر در جهان به آن نیاز داشت.

وی اظهار داشت: این روزها فیلم دیدن ، کتاب خواندن و بیش از همه  گوش فرا دادن به موسیقی را  انجام می دهم و این تنهایی برای بازیابی و بازیافت درون انسان ها در دنیای امروز یک نیاز است.

خجسته فر توضیح داد:یکی از مهم ترین مسائلی که در این فرصت برای من ایجاد شد به یاد آوردن افراد، دوستان و  حتی خانواده ام بود که به خاطر روزمره‌گی ها  از آنها دور شده بودم و حالا می توانم عمیق تر به آنها فکر کنم،   برای آنها می نویسم و نوشتن در مورد آدم هایی که دوستشان داریم می تواند یک خاطره خوب از این دوران باشد.

وی تاکید کرد: همه می دانیم بیماری دشوار است و بنده نیز عزیزانی را از دست دادم اما وقتی عمیق نگاه کنیم  پی خواهیم برد جمله «سلامتی، بهترین نعمت است» چقدر ارزشمند بود و از کنارش می گذشتیم  و زمان هایی که با دوستان و آشنا در کنار هم جمع می شدیم چقدر شیرین بود اما شاید به آن لحظات خوش به دید خوشبختی نگاه نکردیم.

فیلمنامه نویسان پس از نوشتن طرح داستانی از خود سوال می پرسند آیا بدتر از این نیز می شد؟ مطمئن باشید که می توانست بدتر هم باشد و حال سعی کنیم در منزل بمانیم و برای خود معنایی خلق کنیم.

هر فرد برای خود معانی را در زندگی یافته است و حال بهترین زمان است که به مرور کردن آنها بپردازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها