اصرار به سفر، استقبال از خطر؛ هشدار دارنده نشان درجه یک هنر

شیراز-ایرنا- مجید چیزفهم دانشمندیان دارنده نشان درجه یک هنری در رشته خوشنویسی گفت: با توجه به این که ویروس منحوس کرونا هیچ علاج، دارو و درمانی ندارد، بهترین روش برای مقابله با روند شیوع این ویروس در خانه ماندن است.

از آنجا که مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است و بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه موثر با بیماری، امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد، برهمین اساس و به ابتکار ایرنا پویشی برای فراخوان عمومی به مسوولیت‌پذیری جمعی در برابر کرونا به راه افتاده است.

مجید چیزفهم دانشمندیان دارای سوابق درخشان آموزشی و پرورشی هنر خوشنویسی و استاد تمام هنر خط است که با کتیبه ها و خطوط زیبایی که در شهر ادب و هنر به جای گذاشته به عنوان یکی از چهره های ارزشمند و کم نظیر ایران به شمار می رود که بیش از ۲۴ سال رییس انجمن خوشنویسان شیراز است.
مجید چیزفهم دانشمندیان سال ۱۳۳۵ در شیراز متولد شد، او همزمان با اخذ مدرک دیپلم رشته برق قدرت از هنرستان نمازی شیراز در سال ۱۳۵۱ فراگیری هنر خوشنویسی را نیز نزد استاد حمید دیرین آغاز کرد.
او تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته برق قدرت ادامه داد و در سال ۱۳۷۱ از مرکز آموزش عالی فنی مهندسی شهید باهنر شیراز لیسانس گرفت.
چیزفهم دانشمندیان پس از فراگیری خط نستعلیق نزد استاد دیرین در سال ۱۳۶۰ با موافقت او به تدریس و آموزش این خط در شیراز پرداخت.
او سپس یادگیری خط ثلث را نزد استاد محمد حسینی موحد در قم به صورت مکاتبه ای ادامه داد و همچنین یادگیری خط نستعلیق را نزد استاد غلامحسین امیرخانی به پایان رساند و در سال ۱۳۹۱ با تایید شورای ارزشیابی هنری به درجه استادی رسید.
او در اسفند ماه همین سال (۱۳۹۱) با موافقت شورای ارزشیابی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درجه یک هنری را در رشته خوشنویسی دریافت کرد. 
آثار هنری مجید چیزفهم دانشمندیان در هنر خوشنویسی تاکنون در نمایشگاه‌های مختلف از جمله نمایشگاه انفرادی خط ثلث در سال ۱۳۶۸، همچنین شرکت در نمایشگاه‌های جمعی تهران، شیراز، اصفهان، کیش، مشهد، ایلام، رشت، بابل، آباده، مُهر و شرکت در نمایشگاه آثار هنری شهر پاریس در کشور فرانسه در سال ۱۳۸۳ به نمایش گذاشته شده‌است.
خطوط بسیاری از کتیبه‌ها و آثار هنری مبلمان شهری شهر شیراز از جمله کتیبه آرامگاه حافظ،، سنگ قبر عمام، متون سنگ قبر مشاهیر فارس از جمله حسن امداد، نورالدین رضوی سروستانی، علیرضا شاهپور شهبازی، کتیبه سنگی بنیاد قلب فارس، کتیبه آرامگاه خواجوی کرمانی، کتیبه واقع در بیمارستان کوثر شیراز، کتیبه آرامگاه سعدی و … از آثار این هنرمند خوشنویس است.

اصرار به سفر، استقبال از خطر مرگ
دارنده نشان درجه یک هنری در رشته خوشنویسی با پیوستن به پویش سهم من در مهار بحران کرونا به خبرنگار ایرنا گفت: در این وضعیت بسیار حساس کشور و جهان هر کدام از ما به عنوان فردی از جامعه مسوولیتی داریم که باید واقعا این مسوولیت را حس و به آن عمل کنیم.
چیزفهم دانشمندیان افزود: در حال حاضر با توجه به این که این ویروس، هیچ علاج و دارو و درمانی ندارد بهترین روش برای مقابله با روند شیوع این ویروس در خانه ماندن است.
وی ادامه داد: من در حد خودم وظیفه داشتم به تمام دوستان از طریق فضای مجازی سفارش کنم و این سفارش را از طریق کلام و از طریق قلم و نوشتاری انجام دادم و از همگان درخواست کردم در خانه خود بمانند و بیرون نیایند تا این بلا از سر تمام مردم دفع شود و به روزی برسیم که روز خوشحالی ما باشد و در کنار یکدیگر بتوانیم روزها را سپری کنیم.
رییس انجمن خوشنویسان شیراز همچنین از مردم خواست در ایام نوروز به فارس و شیراز سفر نکنند و گفت: میهمان نوازی شیرازی ها در سراسر عالم زبانزد است و این میهمان‌نوازی را ثابت کرده‌اند و به تمام مردم کشور اثبات شده است که مردم شیراز مردمی مهربان و میهمان نوازی هستند اما شرایط کنونی ایجاب نمی کند که افراد بخواهند شیراز را به عنوان مقصد خود برای مسافرت قرار دهند و این بیشتر به خاطر حفظ سلامتی خودشان و دیگران است بنابراین امسال را دندان روی جگر بگذاریم و به هیچ کجا مسافرت نداشته باشیم.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی رعایت نمی کنند و به هر شکلی می خواهند با لجبازی و به کرسی نشاندن حرف خود بر سفر کردن اصرار کنند که این اصرار معنی ندارد و رفتن به کام مرگ است.
وی اضافه کرد: من به عنوان یک شهروند شیرازی تقاضا و خواهش می کنم که مسافران به شیراز نیایند و ما بعد از فروکش کردن این مشکل بزرگ و این بحران با کمال میل در خدمت تمامی مسافران هستیم و همانند قبل می توانیم میزبان خوبی برای علاقه مندان به شیراز باشیم.

شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس تا ظهر چهارشنبه ۲۸ اسفندماه جاری به ۳۸۶ نفر و تعداد متوفیان به ۱۳ تن رسید.

علاوه بر شیراز، در شهرستان های فسا، نی ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده ، مرودشت، سپیدان ، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، سرچهان و کوار بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha