نماینده منتخب: برای شکستن زنجیره شیوع کرونا جلوی سفرها گرفته شود

شیراز-ایرنا-منتخب مردم شیراز و زرقان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم پرهیز از سفر برای شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا گفت: هرچند کنترل ورودی شهرها در دستور کار استان های درگیر با بیماری قرار گرفته است اما این کار به تنهایی نمی‌تواند از سفر جلوگیری کند و باید جلوی سفر کردن از شهرهای مبدا گرفته شود.

ابراهیم عزیزی پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بهترین تدبیر در شرایط کنونی را جلوگیری از سفر از مبدا سفر دانست و افزود: ورودی شهرها هم باید کنترل شود اما راه حل اصلی کنترل خروجی‌ها است.

فعالیت منازل مبله در شرایط شیوع کرونا، معامله با سلامت مردم

منتخب مردم شیراز و زرقان در مجلس یازدهم همچنین گفت: در ورودی‌های شیراز و صدرا مشاهده شده که اشخاصی خانه‌ها و منازل مبله خود را به مسافران اجاره می‌دهند، در صورتی که در شرایط گسترش کرونا، این کار معامله با سلامت جامعه است.

وی اجاره خانه و منازل مبله در شرایط کنونی به مسافران را اقدام بسیار خطرناکی دانست و گفت: در زمان شیوع بیماری کرونا عده‌ای برای نفع شخصی جان اهالی شیراز را با خطر مواجه کرده‌اند که باید با این افراد برخورد جدی شود.

او ادامه داد: حضور یک شخص مبتلا به بیماری می تواند یک خانه و حتی محله و شهر را آلوده کند و باید از اسکان مسافران در این ایام جدا پرهیز شود.

عزیزی تصریح کرد: براساس اطلاعات واصل شده شمار قابل توجهی از مسافران نوروزی از دیگر استانهای کشور در شیراز و شهر جدید صدرا اسکان داده شده اند.

اصلی‌ترین راه محدودسازی سفر، کنترل خروجی‌ها است

منتخب مردم شیراز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم مردم و مسوولان برای مهار کرونا،گفت: کنترل خروجی‌ شهرها اصلی‌ترین راه حل برای کنترل سفر است.

وی ادامه داد: باید از شهرها و استان های مبدا سفر جلوی مسافرت کردن مردم گرفته شود، شرایط کنونی فارس و شیراز برای میزبانی به هیچ وجه مساعد نیست و مسوولان نیز قصد دارند با تصمیمات منطقی مانع از این کار شوند.

عزیزی موضوع توجه جدی به موضوع محدودسازی سفر را مطرح کرد و افزود: استان فارس و شیراز یکی از مقاصد گردشگری ایران است و از سال های دور مردم این خطه در ایام نوروز میزبان سایر هموطنان خود بوده اند اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا از همه مردم سراسر کشور درخواست داریم که امسال به شیراز و فارس سفر نکنند.

منتخب مردم شیراز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مردم سایر استانهای کشور و خصوصا استان های همجوار فارس باید از سفر به این خطه جدا پرهیز کنند زیرا امکان میزبانی و فرصتی برای اسکان و پذیرایی از آنها مهیا نیست.

او اظهار داشت: پیشنهاد می کنم تدابیری اندیشیده شود چنانچه که افرادی با وجود بیماری، هنوز قصد سفر کردن دارند در خروجی‌ها جلوی آنها گرفته شود.

وی ادامه داد: کشور،استان فارس و کلانشهر شیراز اکنون به دلیل شیوع بیماری کرونا در شرایط خاصی به سر می برد و خوشبختانه تدابیر خوبی نیز برای کنترل آن پیش بینی شده تا مردم از این جهت در رنج و سختی نباشند و بتوان از این بحران با کمترین میزان خسارت عبور کرد.

عزیزی ضمن قدردانی از تلاش همه دستگاه های متولی و خصوصا کادر بهداشت و درمان،افزود: عبور از این شرایط نیازمند تلاش همه مسوولان است و باید تلاش های موجود گسترش و نیاز آحاد مردم تامین شود.

وی ادامه داد: باید در حوزه پیشگیری و مراقبت های بهداشتی اقدامات جدی انجام شود که در این خصوص نقش اصلی بر عهده مردم و شهروندان است و اگر شهروندان خود مراقبتی و خود کنترلی را در دستور کار قرار دهند می توان به سلامت از این شرایط عبور کرد.

وی اضافه کرد: بخش دوم نیز بر عهده دستگاه های دولتی و متولی امر است که تاکنون هم اقداماتی انجام شده است و باید تلاش کرد که تجهیزات مورد نیاز مردم و جامعه برای شکست کرونا تامین شود.

عزیزی تامین مواد شوینده و ضدعفونی کننده را یکی از نیازهای روز دانست و گفت: الکل و مواد ضدعفونی یکی از نیازهای امروز فارس است که رایزنی های با واحدهای تولیدی از سوی مسوولان ارشد استان انجام و همچنین گام هایی در راستای تولید ماسک و مواد شوینده نیز برداشته شده است. 

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در روزهای آینده در تامین مواد ضدعفونی وضعیت استان فارس بهتر شود، گفت: مواردی از جمله خودکنترلی، خودمراقبتی، همکاری با مسوولان در همه بخش ها، همراهی با مدیران بهداشت و درمان، اجرای تصمیمات اتخاذ شده توسط مسوولان و اعمال و اجرای تدابیری برای جلوگیری از سفرهای غیرضرور از جمله موارد مهم برای کنترل و مهار کرونا است.

منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم اضافه کرد: مسوولان نیز در این خصوص نقش پررنگی دارند و باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از سفر انجام دهند اما در نهایت مردم باید به این توصیه ها توجه کنند.

وی اظهار داشت: بارها اعلام شده که هیچگونه امکانات میزبانی در حال حاضر در شیراز فراهم نیست و ورود مسافران باعث آزار و اذیت خودشان و ساکنین خواهد شد و باید به تدابیر توجه شود و اگر برخی از اقشار به این هشدارها توجه نکنند این وظیفه برای مسوولان ایجاد می شود که در صورت خارج شدن وضعیت از خود کنترلی به وظایفشان عمل کنند.

شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس تا ظهر چهارشنبه ۲۸ اسفندماه جاری به ۳۸۶ نفر و تعداد متوفیان به ۱۳ تن رسید.

علاوه بر شیراز، در شهرستان های فسا، نی ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده ، مرودشت، سپیدان ، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، سرچهان و کوار بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها