سال ۹۸ با ویروس کهنه و منفور فساد مبارزه کردیم

تهران - ایرنا - سخنگوی قوه قضائیه گفت: از محوری‌ترین برنامه‌های قوه قضائیه، مبارزه با کهنه ویروس منفور فساد در کشور بود که با تلاش و قاطعیت همکاران ما می‌توان ادعا کرد که در مهار این ویروس موفقیت های چشمگیری حاصل شده است.

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در آخرین نشست خبری سال ۹۸ که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: مروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامیدکننده بروز فساد را بشنوند شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب فساد شده اند و امروز به جای اخبار غارت بیت المال گزارش استرداد اموال به بیت المال را می شنوند و اینها گویای عملکرد قوه قضائیه در مبارزه با کهنه ویروس فساد است.
وی یادآور شد: سال ۹۸ توام با فراز و نشیب های فراوان بود البته مردم قهرمان و سرد و گرم چشیده در همه میدان ها سربلند بود و این سال را با سرافرازی پشت سر گذاشت.
سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در قوه قضائیه سال ۹۸ یا مدیریت جدید و برنامه تحول آغاز کردیم و تلاش کردیم مردم طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند و در این عرصه گام های بلندی برداشته شد
اسماعیلی اظهار داشت: مایل بودم فهرستی از برنامه ها و خدمات یک ساله را ارائه دهم اما فضای عمومی و محدودیت برنامه ایجاب می کند تا گزارش تفصیلی به فرصت دیگر موکول شود.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: لازم می دانم بار دیگر از جامعه پزشکی و پرستاری تشکر می کنم آنها که امروز به عنوان سربازان عرصه سلامت به مردم خدمت رسانی می کنند و از رهبر انقلاب تشکر می کنم که فرمان قرارگاه مبارزه با فساد را صادر کردند و مصوبات ستاد کرونا را لازم الاجرا اعلام کردند.  همچنین از نیروهای مسلح و ضابطان قضایی به ویژه  نیروی انتظامی تشکر می کنم و تشکری از همکاران قضایی دارم که یک سال کار جهادی انجام دادند و در ماههای پایانی با رسیدگی به پرونده های معوق و در ماه پایان سال همکاری جدی برای مقابله با کرونا داشتند.
اسماعیلی افزود: آخرین رای که شعبه سوم دادگاه ویژه در تاریخ ۲۵ اسفند ماه صادر کرد راجع به بخشی دیگر از پرونده بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان صادر کرد مربوط به فسادی است که در این بانک رخ داده است..
اسماعیلی اظهار داشت: محمدرضا جهانبانی فرزند علی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به مبلغ شش هزار و چهل میلیارد ریال محاکمه شد و این فرد که بیش از ۱۰۰ فقره تسهیلات اخذ کرده بود و آنها را مسترد نمی کرد به تحمل ۲۰ سال حبس ۷۴ ضربه شلاق  و محرومیت دائم از خدمات دولتی و استرداد وجه در حق بانک سرمایه محکوم شد همچنین متهم دیگرعمار صالحی نیز به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی  

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال ایرنا در مورد اعطای مرخصی به زندانیان جرایم سیاسی و امنیتی گفت: زندانیانی که امروز در زندان هستند، زندانی امنیتی هستند  و در این بخشنامه برای اعطای مرخصی به زندانیان پیش بینی لازم به عمل آمده است و صراحتا اعلام می کنم آماری که ما جمع بندی کردیم علی رغم فضاسازی هایی که گفته می شد زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند اما بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی نیز از این مرخصی استفاده کردند.

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت اعطای مرخصی به کل زندانیان گفت: تا امروز حدود ۸۵ هزار نفر از زندانیان از این مرخصی بهره مند شده اند.

وی ادامه داد: درظرف مدت دو هفته همکاران قضایی ما در واحدهای اجرای احکام پذیرای بیش از ۸۵ هزار خانواده زندانی بودند تا مقدمات اعطای مرخصی انها را فراهم کنند؛ مدارک را بررسی و ضوابط و مقررات قانونی را تطبیق دهند تا ببینند که افراد واجد شرایط هستند. این کار انجام شد و از این جهت وظیفه دارم از همکارانم که این تلاش مجدانه را انجام دادند کمال تشکر را داشته باشم.

اسماعیلی گفت: همه استانها و همه جرایم برابر با بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه مشمول مرخصی شدند.

رصد زندانیان با سابقه سرقت در مرخصی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره دغدغه‌های امنیتی شهروندان به دنبال اعطای مرخصی‌های گسترده به زندانیان گفت: امنیت شهروندان دغدغه ما نیز هست و در مسائل امنیت شهروندان با هیچ کس تعارف نداریم. 
وی ادامه داد: خود ما شهروند نیز هستیم و تمام تلاش‌مان این است که امنیت شهروندان‌مان تامین شود. برای اینکه این دغدغه وجود نداشته نباشد، تدابیری مختلفی را اتخاذ کردیم و در خود بخشنامه به زندانیانی که آزادی آنها برای مردم مخاطره آمیز است، مرخصی داده نمی‌شود.
اسماعیلی درباره زندانیان دارای سابقه سرقت که به مرخصی رفته اند افزود: با هماهنگی نیروی انظامی، لیست همه این زندانیان به انضمام آخرین آدرس محل اقامت، تاریخ اعطای مرخصی و شروع و پایان آن به مراجع انتظامی ابلاغ شده است که بتوانند از باب احتیاط، اقدامات احتیاطی برای تامین امنیت شهروندان را انجام دهند و این افراد را رصد کنند همچنین تعدادی از این افراد با پابندهای الکترونیکی تحت رصد قرار می‌گیرند.

کار در مجتمع های قضایی متوقف نشده است
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات مراقبتی و بهداشتی در مجتمع‌های قضایی گفت: برای همکاران قضایی بخشنامه را صادر و اعلام کردیم که خیلی از مراجعان به مراجع قضائی به جای مراجعه حضوری می‌توانند مطالب خود را به صورت لایحه ارسال کنند و حتی برای وکلا سامانه فعال کردیم تا دغدغه خدمات الکترونیک قضایی نداشته باشند. 
وی افزود: اعلام کردیم پرونده‌هایی که بدون حضور اصحاب پرونده امکان رسیدگی دارند در اولویت رسیدگی قرار گیرد و پرونده‌های دارای تعداد شاکی زیاد تجدید وقت شود و البته اجازه ندادیم کار تعطیل شود.

وضعیت آرام و در زندان‌ها 
اسماعیلی درباره اقدامات پیشگیرانه در زندانها گفت: در زندان‌ها نیز اقدامات بسیار خوبی در زمینه ضدعفونی و توزیع ماسک و دستکش و معاینات مکرر زندانیان انجام شده و وضعیت سلامت زندانیان به صورت مستمر رصد می‌شود. وی اظهارداشت: به عنوان نمونه در زندان تهران بزرگ علاوه بر استقرار ۴۰ نفر از کادر درمانی خود زندان، سه اکیپ طب اورژانس در زندان مستقر شدند و در تمام زندان‌های دارای جمعیت زیاد، علاوه بر تیم‌های درمانی خود زندان، اکیپ‌های طب اورژانس حضور دارند و به لطف خدا وضعیت آرام و اطمینان بخش در مراجع قضایی و زندان‌ها فراهم شده است.

دیه سال جدید ٣٣٠ میلیون تومان اعلام شد
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره مبلغ دیه در سال ۹۹ گفت:این موضوع در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و نرخ دیه در ماه‌های غیرحرام با رشد ۲۰ درصدی نسبت به امسال، ۳۳۰ میلیون‌تومان تعیین شد. 
وی یادآور شد: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضائیه باید نرخ دیه را اعلام کند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: دیه سال ۹۸ در ماه‌های غیر حرام ۲۷۰ میلیون تومان بود که به ۳۳۰ میلیون تومان رسید و از اول فروروین ۹۹ لازم‌الاجراست.

وضعیت تسویه حساب یک ابر بدهکار بانکی
سخنگوی قوه قضائیه سخنگوی قوه قضائیه درباره یک ابر بدهکار بانکی گفت: فردی که بیش از سه هزار میلیارد به ۱۰ بانک کشور بدهی داشت، با پیگیری های قضایی بیش از ۵۰ درصد از این بدهی‌های معوق را تا امروز تسویه کرده است. 
وی ادامه داد: تا کنون ۵۳۰ میلیارد به بانک اقتصاد نوین، ۳۲۰ میلیارد به پارسیان، ۲۰۴ میلیارد تومان به توسعه صادرات، ۲۰۰ میلیارد به ایران زمین، ۱۴۵ میلیارد به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵۹ میلیارد توملان به بانک گردشگری و ۲۸ میلیارد تومان به بانک پارسیان و ۲۳ میلیارد به بانک شهر بازگشت.
اسماعیلی اظهارداشت: بخشی از این تسویه بدهی در قالب وجوه نقدی و بخشی در واگذاری املاک و سهام شرکت‌های مختلف بود.
وی اضافه کرد: دو فقره دیگر به مبلغ ۹۰۰ میلیارد به بانک اقتصاد نوین و ۵۲۵ میلیارد تومان به بانک دی باقی مانده است که اموالی از این فرد شناسایی و توقیف شده و امروز نیز ۳۸۰ میلیارد تومان سهام شرکت‌های مختلف این فرد توقیف شده است. همچنین ملکی به مساحت ۴۲ هزار متر مربع در منطقه ۲۲ و یک ملک با ارزش نیز در منطقه آجودانیه توقیف شده و در حال واگذاری به این دو بانک است.

بازداشت شایعه سازان فضای مجازی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره برخورد با شایعه‌سازان در فضاهای مجازی به ویژه فردی که به اسم پرستار از خود یک کلیپ در فضای مجازی منتشر کرده بود و دستگیر شد، گفت: در این روزهای خاص حوادث زشت و زیبای فراوانی را شاهد هستیم. 
وی ادامه داد: از زشتی‌هایی که در این ایام با آن مواجه بودیم، علاوه بر موضوع احتکار برخی اقلام دارویی، انتشار شایعات و خبرپردازی‌های دروغ به ویژه در فضای مجازی که موجب یاس و ناامیدی مردم می‌شد. 
اسماعیلی اظهارداشت: واقعا مطالب ۱۰۰ درصد خلاف واقع بیان می‌شد چه از ناحیه برخی دست‌اندرکاران مانند بعضی مسئولان در رده‌های مختلف که مطالبی گفتند که با واقعیات انطباق نداشت و برخی افراد هم در فضای مجازی مطالب غیرواقع عنوان کردند. 
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: قوه قضائیه برای برخورد با این قبیل افراد، در دادسرا و دادگاه‌ها شعب ویژه‌ای تشکیل داده و ابلاغ و ماموریت ویژه برای ضابطان و پلیس فتا صادر شده است تا در اسرع وقت این قبیل افراد را شناسایی و تحت تعقیب قرار دهند که تعداد زیادی از شایعه‌سازان شناسایی و احضار و برخی بازداشت شدند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: بدانند که امنیت روانی جامعه مانند امنیت اجتماعی و اقتصادی برای ما اهمیت دارد و با کسانی که امنیت روانی جامعه را به خطر می‌اندازد، برخورد می‌شود. 

فرد مدعی پرستاری دستگیر نشده است
وی با اشاره به انتشار کلیپی از یک فرد که مدعی بود پرستار است، گفت: آن کلیپ مدعی پرستاری نیز بررسی شد و این فرد عضو جامعه پرستاری نبود و محتوای مطلب دروغ بود. فرد شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفت و خبر دستگیری‌اش صحت ندارد و افراد دیگری در استان‌های دیگر در این ارتباط دستگیر شدند.

تحریم های دارویی مصداق بارز اقدام جنایتکارانه آمریکا است
سخنگوی قوه قضائیه درباره آمریکا و تحریم های ظالمانه علیه ایران گفت: نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا نه تنها با نظام و حاکمیت ما بلکه با مردم و شهروندان ما عداوت و دشمنی دارد. 
وی افزود: تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مانند تحریم‌های دارویی مصداق بارزی از اقدام جنایتکارانه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکاست.
اسماعیلی اضافه کرد: از آمریکا توقع نداریم و او دشمنی خود را انجام می‌دهد اما گلایه‌ای از کشورهای اروپایی که داعیه استقلال دارند، وجود دارد. 
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: آنها (اروپایی ها) که داعیه استقلال دارند چگونه تحریم‌های یکجانبه آمریکا را عملیاتی می‌کنند و امروز زمانی است که کشورهای اروپایی باید با لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا به ویژه حوزه دارو، استقلال خود و ادعای خود در حمایت از حقوق بشر را اثبات کنند.

دستگیری ۶٠ متهم مربوط به احتکار اقلام بهداشتی در تهران
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره کشفیات انبارهای احتکار اقلام بهداشتی در روزهای اخیر گفت: طبق گزارش‌های واصله محموله‌های سنگینی کشف شده است. 
اسماعیلی اظهار داشت: ظرف چند روز گذشته فقط در شهر تهران بیش از ۶۰ متهم توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند.
وی اضافه کرد: ۳۰ پرونده در دادسرا رسیدگی و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است. سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان کرد: مجموعه کشفیات از نظر صلاحیت در دو حوزه است. بیشتر آنها به لحاظ جزئی‌بودن کشفیات در صلاحیت تعزیرات و اقلام درشت آن در صلاحیت رسیدگی دادگاه‌ها قرار دارد. 
اسماعیلی ادامه داد: رسیدگی به برخی پرونده‌ها در دادگاه انجام شده و به زودی آرای محکومیت این قبیل افراد صادر و حتماً مجازات‌های متناسب برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

تحویل همه اقلام بهداشتی مکشوفه به وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی
سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: ۱۰۰ درصد اقلام مکشوفه در تهران در اختیار وزارت بهداشت و در استان‌ها در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته تا به شبکه توزیع بیاید و هیچ کدام توقیف نشده است. 
وی افزود: همچنین مقرر شده نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور بر فرایند توزیع اقلام مکشوفه نظارت کنند تا این اقلام به محل مصرف صحیح خود برسد.

اقدام زیبای یک تاجر دستکش یکبار مصرف
اسماعیلی اظهار داشت: در این ایام، برخی زیبایی‌ها را نیز شاهد بودیم؛ یکی از هموطنان‌مان (کسی که هم تولید کننده و هم تاجر دستکش یکبار مصرف است)، از دو ماه قبل بر اثر قراردادی که با طرف ترک داشت، هفت کامیون دستکش تولید کرده بود و ۱۰۰ درصد از مجرای قانونی، قبل از بروز این بیماری آماده صادرات به ترکیه بود و اظهارنامه گمرگی تنظیم و کالا به گمرک بازرگان ارسال شده و آماده صادرات شده بود. با ورود دستگاه قضایی و همکاری نهادهای مرتبط با این هموطن ما مذاکره شد و این هموطن داوطلبانه از صادرات این کالا منصرف شد و آن را به داخل کشور برگرداند. وی اضافه کرد: همچنین یک شرکت دیگر ترک زبان در استان آذربایجان آمد و کل محموله را از آن تاجر خرید و وجه آن را پرداخت کرد و آن را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داد.

٩٩۴ واحد صنعتی با حمایت قضائی تعطیل نشدند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری امسال را سال رونق اقتصادی نامگذاری کرده، قوه قضائیه در این راستا چه کارنامه ای دارد،گفت:  وظیفه خود می دانیم در اجرای تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری همه توان و تلاش خودمان را در مقام عمل و نه با شعار به کارگیریم.

وی ادامه داد: جزو برنامه های جدی قوه قضائیه در سال ۹۸ حمایت از رونق تولید و اشتغال در کشور بود؛ در یک بازه شش ماهه از تعطیلی بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی جلوگیری شد همچنین برخی از کارگاه های تعطیل شده نیز به چرخه تولید بازگشت.

اسماعیلی اضافه کرد: خوشبختانه توانسته ایم با تدابیر قضایی ضمن رسیدگی به پرونده های برخی افراد که در این حوزه مرتکب جرم شده اند، اما اعمال این سیاست که رسیدگی و تعقیب متهمان نباید منجر به تعطیلی واحد تولیدی و بیکاری افراد شود،  در سال جاری ۹۹۴ واحد صنعتی با حمایت دستگاه قضائی یا از تعطیلی اش جلوگیری شد و یا اگر تعطیل شد به چرخه تولید بازگشت.

وی گفت: این موضوع کاملا دقیق و مستند است و آمار استان به استان این واحدهای صنعتی را داریم و آمادگی داریم تا فهرست آنها را به صورت لیستی و تفصیلی در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره کلیپ ضرب و شتم یک خانم در خیابان
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار کلیپی در فضای مجازی که در خیابان جلوی خانمی گرفته می شود و مورد ضرب و شتم قرار می گیرد، گفت: این موضوع مربوط به آبان ماه سال ۹۸ است و در تهران اتفاق افتاده و مربوط به شهرستان ری نبوده است.

وی ادامه داد: فردی که تحت تعقیب قرار گرفته مقیم ری بوده است؛ طبق شکایت آن خانم شناسایی شده است و چون مقیم شهرستان ری بوده است نیابت از دادسرای عمومی و انقلاب  تهران به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ری ارجاع شده است.

اسماعیلی افزود: فرد احضار و تفهیم اتهام شده و به دادسرای تهران معرفی شده است و تحت تعقیب قرار گرفته است. اطلاعات و تحقیقات لازم هم انجام شده و رسیدگی دادسرایی این پرونده به اتمام رسیده است. پرونده برای صدور حکم به دادگاه ارسال شده و منتظر رسیدگی در دادگاه است.

آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی

اسماعیلی درخصوص آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: متعاقب اقدام تروریستی امریکا در به شهادت رساندن شهید سلیمانی قوه قضائیه در دادسرای تهران پرونده ویژه ای برای تعقیب آمران، عاملان و معاونان این اقدام ضد بشری انجام داده است.
وی ادامه داد: پرونده ای در این رابطه در دادسرای تهران با بازپرس ویژه و ماموریت ویژه به یکی از معاونان دادستان تهران همچنین با دادگاه ویژه رسیدگی به امور بین الملل همراه با یک هیات قضائی تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود:  در کنار هیات قضائی یک هیئت مستشاری از معاونت امور بین الملل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نیروی قدس سپاه پاسداران تشکیل شده است.
اسماعیلی اضافه کرد: تعاملاتی با قوه قضاییه عراق برقرار شده است هم مذاکرات تلفنی با این دستگاه برقرار شده و هیئتی از عراق به کشور ما آمده و به زودی هیئت قضایی ما به عراق اعزام می شود تا همکاری قضایی لازم را جهت تعقیب اقدام جنایتکارانه برای شهادت سردار سلیمانی انجام دهد.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: این نوید را می دهم که تعقیب قضایی مجدانه در حال انجام است و اطمینان می دهم این مسیر را تا محاکمه جنایتکاران ادامه خواهیم داد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha