معرفی کتاب برای دوران خانه‌نشینی؛ سهم یک نویسنده در مقابله با بحران کرونا

تهران- ایرنا- کتاب خواندن و حفظ آرامش دو توصیه نویسنده و منتقد ادبی کشور برای گذر از روزهای بحرانی کرونا و ماندن در خانه است.

شیوع گسترده ویروس منحوس کرونا، اپیدمی همدلی در بین هنرمندان و نویسندگان و دیگر اقشار مسئولیت پذیر به‌وجود آورده است، همدلی و تلاش برای کمک به مردم در ادامه خانه نشینی به عنوان مهمترین راه مقابله با شیوع ویروس یاری کند.

در این راه بسیاری از فرهیختگان هرگونه در توان دارند در تلاش برای کمک هستند. وجیهه سامانی نویسنده و منتقد ادبی کشور متولد ۱۳۵۵ تهران کارشناس زبان و ادبیات فارسی و نویسنده رمان آن مرد با باران می آید است که مورد مطالعه و عنایت رهبری قرار گرفته و اخیرا بر آن تقریظ نوشتند.  

این رمان در سال ۱۳۹۱ در جشنوارهٔ داستان انقلاب حوزهٔ هنری برگزیده و توسط انتشارات سورهٔ مهر منتشر شد. چاپ‌های بعدی این کتاب توسط انتشارات کتابستان معرفت صورت گرفته‌است. این کتاب در سال ۱۳۹۷ در جشنواره شهید اندرزگو (روایت انقلاب) نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

خواب باران، بادبادک ها،‌ کجا بودی الیاس، عروس آسمان،‌ خاطره داستانی،‌ تو را من چشم در راهم،‌ بخوان به نام مهر، پل های شکسته،‌پرستوها،‌ عطر یاس و مثل یک رویا  از جمله تالیفات سامانی است.

سامانی هم چون دیگر نویسندگان و ادیبان این روزها توصیه به خواندن کرد.

او در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به جز تلاش برای حفظ آرامش و امنیت روانی و پرداختن به دعا و نیایش و کمک کردن در حد وسع و توان، به گروه های جهادی و مردمی برای رسیدگی به خانواده هایی که در این بحران اقتصادی، گرفتار رکود کار ناشی از این اپیدمی شدند، به مردم توصیه می کنم از این وقت و زمان برای مطالعه بیشتر استفاده کنند.

سامانی چند کتاب خوب و خواندنی را هم برای مطالعه معرفی کرد از جمله: 

ترجمه
مسیر سبز اثر استیون کینگ
در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند نوشته میچ آلبوم
اولین تماس تلفنی از بهشت از میچ آلبوم
ناتور دشت نوشته جی دی سلینجر
خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر


تالیف
سمفونی مردگان از عباس معروفی
سووشون اثر سیمین دانشور
کافه پیانونوشته فرهاد جعفری
استخوان خوک و دست های جذامی از مصطفی مستور
مریم نوشته زهرا زواریان


نوجوان
امیرکوچولوی هشتم نوشته حسین فتاحی
هوشمندان سیاره اوراک از فریبا کلهر
مهمان مهتاب اثر فرهاد حسن زاده
شاخ دماغی ها از عذرا موسوی

مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است. بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه مؤثر با بیماری امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد. برهمین اساس و به ابتکار ایرنا و روزنامه ایران پویشی برای فراخوان عمومی به مسؤولیت‌پذیری جمعی در برابر کرونا به راه افتاده است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha