قرنطینه در فرانسه به دنبال شیوع کرونا آغاز شد

تهران- ایرنا- فرانسه که با ۱۴۸ قربانی سومین کشور اروپایی از نظر میزان جان باختگان ناشی از کروناست، قرنطینه را به دنبال اعلام روز دوشنبه رئیس جمهوری این کشور از امروز(سه شنبه) آغاز می کند.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه ۱۶ مارس/۲۶ اسفند به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز قرنطینه در کشورش را اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، از امروز به مدت دستکم ۱۵روز هرگونه حضور در فضای عمومی در فرانسه به غیر از موارد ضروری ممنوع بوده و جریمه خواهد داشت. این جریمه ۱۳۵ یور است. فرانسه پیش‌تر دستور تعطیلی رستوران‌ها و مدارس را صادر کرده بود.  

وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که یکصد هزار نیروی پلیس در اجرای برنامه‌های دولت برای مقابله با شیوع کرونا مشارکت خواهند کرد.

«کریستف کاستانر» گفت: ایست‌های بازرسی ثابت در سراسر کشور ایجاد شده و کسانی که محدودیت‌های مورد نظر دولت را زیر پا بگذارند تا ۱۳۵ یورو جریمه می‌شوند.

دولت فرانسه پیش از این در کشور «وضعیت ۳ اپیدمی» اعلام کرده بود اما تا روز دوشنبه هنوز قرنطینه یا محدودیت رفت و آمد مانند آنچه در ایتالیا و بخشی از اسپانیا در جریان است در فرانسه اعمال نشده بود.

«وضعیت ۳ اپیدمی» در فرانسه به معنای آن است که ویروس بیماری واگیردار «در تمام کشور» وجود دارد و «همه مردم» ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

همچنین به گزارش یورونیوز، رئیس جمهوری فرانسه در اظهارات شامگاه دوشنبه خود تاکید کرد : ما در وضعیت جنگ با این اپیدمی هستیم. او افزود: هرگونه پیاده‌روی، دیدار خانوادگی، گردهمایی و حضور بدون دلیل موجه در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی از این پس ممنوع خواهد بود.
 

تعویق در پرداخت مالیات، آب و برق و گاز شرکت‌های خصوصی 

مکرون همچنین با اعلام برخی کمک‌های دولت به شرکت‌های خصوصی که در نتیجه تعطیلی کرونا متضرر می‌شوند گفت که تعویق در پرداخت مالیات، آب و برق و گاز و دیگر هزینه‌های این شرکت‌ها مجاز خواهد بود.

او با یادآوری تلاش پزشکان و پرستاران و تمامی پرسنل بهداشت و درمان کشورش اعلام کرد در صورت نیاز به هر یک از این افراد برای کمک‌رسانی به مبتلایان کرونا، دولت تمامی هزینه جابجایی، تاکسی و اقامت آنها در هتل را بر عهده می‌گیرد.

احداث یک بیمارستان صحرایی در «الزاس»

رئیس جمهوری فرانسه با یادآوری نقش ارتش هم گفت از امکانات نهادهای نظامی نیز برای جابجایی بیماران بدحال کرونایی استفاده خواهد شد و افزود: ارتش و بیمارستان‌های نظامی برای کمک به حمل و نقل و مراقبت از بیماران بسیج می‌شوند. یک بیمارستان صحرایی نیز در «آلزاس» ایجاد خواهد شد.

شهرستان «اورن» در استان «آلزاس» یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا در فرانسه است و بیشترین آمار تلفات و مبتلایان به کرونا در این کشور را دارد.

مکرون که پیش تر با تاکید بر ضرورت برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در این کشور  با وجود مخالفت‌ها و انتقادهای بسیار مانع از برگزاری این رویداد سیاسی نشد، روز گذشته گفت که دور دوم انتخابات به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شود.

دور نخست انتخابات شهرداری‌های فرانسه در روز یکشنبه ۱۵ مارس/۲۵ اسفند در سراسر این کشور برگزار شد و مطابق برنامه قرار بود دور دوم آن نیز روز یکشنبه آینده برگزار شود.

با وجود آن که دولت فرانسه تدابیر ویژه‌ای برای رعایت بهداشت رای‌دهندگان به کار گرفته بود، بیش از ۵۵.۳۶ درصد مردم از بیم کرونا پای صندوق رأی حاضر نشدند که این یک رکورد تاریخی محسوب در این کشور می‌شود.

توقف لایحه جنجالی بازنشستگی

یورونیوز همچنین نوشت: توقف یکی از جنجالی‌ترین لوایح دولت فرانسه از تدابیر مهم دیگری بود که امانوئل مکرون در سخنرانی شامگاه دوشنبه آن را اعلام کرد.

مهم‌ترین بخش این لایحه، اصلاح قانون بازنشستگی و یک‌پارچه کردن آن است که مکرون از تعلیق آن خبر داد.

شمار مبتلایان به کرونا در فرانسه تا شامگاه دوشنبه به ۶ هزار و ۶۳۳ نفر رسیده است. در این کشور تا کنون ۱۴۸ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس گزارش وزارت بهداشت فرانسه، تنها در شبانه‌روز گذشته ۲۱ نفر بر اثر کرونا در این کشور جان باخته‌ و هزار و ۲۱۰ نفر دیگر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در اروپا بیش از ۲هزار نفر تاکنون قربانی کرونا شده‌اند. ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه به ترتیب با ۲۷هزار و ۹۸۰، ۹هزار و ۹۴۲، ۷هزار و ۲۷۲ و ۶هزار و ۶۳۳ نفر مبتلا به کرونا بیشترین میزان ابتلا به این ویروس در حوزه اتحادیه اروپا را به خود اختاص داده‌اند.

در این کشورها تاکنون به ترتیب ۲هزار و ۱۵۸، ۳۴۲، ۱۷ و ۱۴۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

فرانسه در میزان ابتلا چهارمین و تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا سومین کشور در حوزه اروپاست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =