پایمردی در صحنه مقابله، سهم بسیجیان استان سمنان در بحران کرونا

سمنان- ایرنا- بسیجیان استان سمنان این روزها با حضور در عملیات‌های مختلف مانند ضدعفونی کردن معابر، تولید تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی، به یکی از مهره‌های اصلی و کلیدی در مهار شیوع این ویروس تبدیل شده‌اند و حضور بسیجی‌وار خود را در صحنه به رخ می‌کشند.

بسیج در بسیاری از موقعیت‌های حساس همچون جنگ تحمیلی، زلزله، سیل و رفع محرومیت، همواره در صحنه حاضر بوده است. امروز که کشور  درگیر بیماری‌ ناشی از ویروس کرونا است، در کنار رشادت‌های پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور، بسیجیان نیز به صحنه آمدند تا به نوبه خود در این زمینه تلاش کنند. 

ایجاد پایگاه‌های سلامت سیار، ضدعفونی روزانه معابر اصلی شهر، تولید و توزیع ماسک، از جمله خدماتی است که با حضور بسیجیان برای مقابله با ویروس کرونا انجام می‌شود. 

فرمانده پایگاه بسیج امام حسن مجتبی (ع) روستای صیدآباد دامغان که در طرح ضدعفونی کردن معابر نقش داشت، گفت: ظرفیتی که بسیج در مهار این ویروس دارد، بسیارگسترده است چرا که درکل کشور تقریبا هرروستا یک پایگاه بسیج و هرشهر تعدای پایگاه بسیج محلات دارد. 

صادق طنابنده تصریح کرد: هربسیجی به سهم خود می‌تواند از لحاظ فرهنگی با فعالیت آموزشی و پخش بروشور و از لحاظ عملیاتی با شرکت در تیم های ضدعفونی نقش آفرین باشد. 

وی افزود: بسیجیان به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس با کمک به افراد کهنسال، خرید روزانه این افراد را انجام می دهند تا بتوانند در  زمینه کمک به سلامت افراد سالمند که بیشتر در خطر ابتلا به این ویروس هستند نیز فعالیت کنند. 

طنابنده به نقش مسئولان در این بحران اشاره کرد و گفت: مسوولان می‌توانند با کمک به اقشار آسیب پذیر کشور، با تصمیم‌گیری های صحیح و حمایت مالی از افرادی که در این زمان دچار آسیب جدی شدند، نقش مهمی را ایفا کنند. 

وی اظهارداشت: مردم نیز با جدی گرفتن این بحران باید به دستورالعمل‌های بهداشتی عمل کنند، از رفت وآمد غیرضروری پرهیز و سفرهای خود را به زمان دیگری موکول کنند.

طنابنده گفت: امیدوارم مردم با درک صحیح از این بحران، مواد غذایی را نسبت به مصرف خود خریداری کنند و با خرید اضافه باعث نوسان در بازار و افزایش قیمت کالاها نشوند. 

این بسیجی افزود: مردم باید با ماندن در خانه قطع کننده زنجیره انتقال باشند و با پیشتیبانی از گروهای جهادی و دولتی، در مهار این ویروس تاثیرگذار باشند.

مردم شیوع ویروس کرونا را جدی بگیرند

مسوول اجرایی ستاد پیشگیری از ویروس کرونا سپاه دامغان در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: در روزهای اخیر بسیاری از بسیجیان، با انجام رزمایش محلی به مردم در زمینه ماندن در منزل و پیشگیری از شیوع ویروس تذکر می‌دهند. 

حامد کرمیان خاطرنشان کرد: پویش مردمی سفیران بهداشت به کمک بسیجیان در حال انجام است که در این پویش به مردمی که درحال تردد در شهر هستند، تذکر زبانی درخصوص رعایت نکات بهداشتی داده می‌شود. 

وی افزود: بسیجیان شهر در چندین نوبت صبح،ظهر، عصر، شب و بامداد طی تفاهم‌نامه با شهرداری، تمامی شهر را ضدعفونی می‌کنند که موفق بودن این طرح، مستلزم حضور حداقلی مردم در معابر است. 

کرمیان گفت: بسیاری از مردم همچنان این بیماری را جدی نگرفته‌اند و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند که این عادی‌سازی کمی نگران کننده است. 

 وی خاطرنشان کرد: مردم باید با ماندن در خانه قطع کننده زنجیره انتقال ویروس باشند، چرا که شیوع این ویروس بدون شک، مهار آن را نیز سخت می‌کند.  

مسوول اجرای ستاد پیشگیری از ویروس کرونا سپاه دامغان عنوان کرد: هدف اصلی ما استفاده از تمام توان برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در سطح شهر است که امیدواریم شهروندان نیز با ماندن در خانه و خروج از خانه فقط برای امور ضروری در کاهش شیوع این بیماری تلاش کنند.

خانه‌ها به پایگاه سلامت تبدیل شود

یکی دیگر از بسیجیان شرکت کننده در عملیات‌های ضدعفونی معابر، به خبرنگار ایرنا گفت: بسیج یک تفکر است و فقط وابسته به شخص یا نهاد و سازمان خاصی نیست پس همه بسیجیان باید در دوران نیاز، یک بسیجی واقعی باشند و برای ارائه خدمات به همشهریان، خود را وقف کنند.

مهران داوودیان افزود: هر فرد باید در حد توان در این شرایط خاص برای جامعه مفید باشد و سهم هر بسیجی نیز بدون شک استفاده از تمامی ظرفیت ها برای عبور از بحران است. 

داوودیان اضافه کرد: بسیجیان در زمان‌های حساس نشان دادند که مرد عمل هستند و در همه صحنه‌ها با تمام توان و بدون ریا حضور دارند.

وی تصریح کرد: مردم با ماندن در خانه و همکاری با نهاد های مربوطه، می‌توانند از این بحران به‌سلامت عبور کنند و با استفاده از این فرصت، باید هر خانه را به یک پایگاه بهداشت تبدیل کنند، چرا که سلامت هرخانواده برابر با سلامت شهر و جامعه است. 

این نیروی بسیجی تصریح کرد: خود مراقبتی، عمل به توصیه های بهداشتی و انجام دستورات ستاد مقابله با کرونا، سه عاملی است که با رعایت آن تحقق شعار «دست در دست هم کرونا را نابود خواهیم کرد» را محقق می‌کند.

اخبار مرتبط