اجرای ۹۰ درصد تصمیمات ستاد مقابله با کرونا به همراهی مردم نیاز دارد

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: اجرایی شدن ۹۰ درصد تصمیمات ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ به همراهی، همکاری و هم‌افزایی مردم نیازمند است.

اقبال عباسی روز دوشنبه در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری،با قدردانی از مجموعه تلاش‌گران این حوزه به‌ ویژه پزشکان، پرستاران، بسیجیان، داوطلبان جمعیت هلال احمر، گروه‌های بسیج، بازار و نیروهای مردمی تاکید کرد:‌ مصوبات صادر شده در این نشست به اجرا و رعایت آن از سوی مردم نیاز دارد.
وی از مردم درخواست کرد، برای کاهش شیوع این ویروس در خانه بمانند و مراعات کنند و این روزها به‌منظور جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا از خانه بیرون نیایند.
عباسی تصریح کرد:‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وعده داده در صورتی که مردم ۲ هفته در خانه بمانند، ویروس کرونا کنترل شود.
وی یادآور شد: براساس فرمان مقام معظم رهبری تدابیر ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا برای همه لازم‌الاجراست.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت:‌ طبق آمار رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اگر مردم رعایت نکنند و زنجیره شیوع را قطع نکنند، به‌ طور میانگین روزانه ۵ نفر در این استان به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.
وی گفت:‌ با اجرای طرح ملی بسیج پیشگیری از کرونا، تمامی دستگاه‌های اجرایی و دولتی باید در راستای اجرای مطلوب این طرح همکاری داشته باشند.
عباسی تاکید کرد: روسای کمیته‌های ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری در نشست‌های بعدی گزارش اقدامات خود را ارایه ندهند و فقط خواسته‌های نیازمند مصوبه خود را مطرح کنند.
وی افزود: با توجه به کمبود بیمارستان‌ها در چهارمحال و بختیاری باید تجهیزات و امکانات مورد نیاز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد قرار گیرد، تا به‌صورت صحیح و به‌موقع در نقاهتگاه‌ها مدیریت شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: هیچ شخص حقیقی و حقوقی بدون هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد حق جمع‌آوری کمک به اسم مقابله با ویروس کرونا در استان را ندارد.
وی یادآور شد: هر اقدامی در راستای پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری باید با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد باشد.
عباسی اظهار داشت: هیچ‌کدام از مدیران دستگاه‌های اجرایی چهارمحال و بختیاری برای ارایه عملکرد خود در این حوزه منع نشده‌اند، اما منبع اصلی ارائه آمار فقط دانشگاه علوم پزشکی است.
استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: شرکت مخابرات استان نسبت به افزایش سرعت اینترنت و کمک‌های ارتباطی، اقدام و برای اطلاع‌رسانی‌های آموزشی درخصوص ویروس کرونا از طریق پیامک همکاری کند.
وی افزود: اختیار لازم برای محدود کردن مسیرها، ایست و بازرسی، کنترل ورودی‌ها و خروجی‌ها و سایر موارد مرتبط با پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری به فرماندارن شهرستان‌های ۱۰ گانه استان داده شده است.
عباسی تصریح کرد: مرخصی‌های فرمانداران، بخشداران و تمامی اعضای ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ در چهارمحال و بختیاری تا پایان ریشه‌کنی این ویروس لغو و حضور تمامی آنان در محل خدمت ضروری است.
وی یادآور شد: ورود گردشگر و مسافر به چهارمحال و بختیاری همچنان ممنوع است و در مراکز اقامتی، تفریحی و گردشگری نباید هیچ خدماتی به آنان داده شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: عوامل مختلف مستقر ایست و بازرسی‌های چهارمحال و بختیاری از نظر بیمه، خدمات اداری، قضایی و موارد خدماتی دیگر،مورد حمایت هستند.
وی گفت: تامین مواد اولیه و ابزار لازم برای تولید ماسک، ‌دست‌کش و مواد شوینده در چهارمحال و بختیاری اولویت اصلی مسوولان مربوطه باشد.
عباسی افزود: ‌ورود مرغ و گوشت به داخل چهارمحال و بختیاری باید زیرنظر و مورد تایید جهاد کشاورزی، ‌دامپزشکی و سایر مراجع ذی‌صلاح قانونی انجام شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری توصیه کرد: مردم استان به هیچ وجه گوشت و مرغ خارج از شبکه توزیع را خریداری نکنند.
وی یادآور شد: ضدعفونی دستگاه‌های خودپرداز در چهارمحال و بختیاری تنها باید از طریق خود بانک‌های عامل انجام شود.
عباسی تصریح کرد: در غیر این‌صورت متخلفان احتمالی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شوند زیر امکان خراب‌کاری،از کار انداختن دستگاه‌ها و ضربه زدن به امکانات دولتی و بانکی در این شرایط از سوی برخی افراد وجود دارد.
وی اظهار داشت: ساعت‌کاری دستگاه‌های اجرایی چهارمحال و بختیاری مانند سایر نقاط کشور براساس همان روال عادی خواهد بود.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، تاکنون ۲۷۰ بیمار مشکوک به ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است تاکنون از این تعداد۵۲ نفر به طور قطعی مبتلا به این ویروس هستند.
همچنین از تعداد مبتلایان به ویروس کرونا تاکنون ۲۱ نفر بهبود یافته، ۸ نفر جان باخته و مابقی در بیمارستانهای استان بستری هستند.
ویروس کرونا که کووید ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد.
این ویروس اکنون به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا در مورد بهداشت جهانی؛ وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha