مرکز آمار: امسال ۱۳ میلیون تن محصولات باغی تولید شد 

تهران - ایرنا - مرکز آمار کشور اعلام کرد: مقدار تولید محصولات باغی (گیاهان دائمی) امسال در حدود ١٣ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ١٣٩٦ بیش از ١١ درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام روز دوشنبه مرکز آمار کشور، نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، همچنین مساحت باغ‌ها و قلمستان‌های کشور در دوره آمارگیری (٣٠ تیر تا ٢٢ مرداد ١٣٩٨)، حدود ٩.١ میلیون هکتار برآورد شده است.

نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد که ٧٦ درصد از کل تولید محصولات باغی در سال ١٣٩٨ به‌ترتیب به تولید پرتقال،  نارنگی، سیب، انگور، خرما، انار، و گروه هلو، شلیل و شفتالو اختصاص داشته است.

امسال مقدار تولید پرتقال و نارنگی حدود ٩.٢ میلیون تن برآورد شده که ٣٦ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٦ یافته است.    

همچنین برآورد مقدار تولید انگور در سال ١٣٩٨، برابر با ٩.١ میلیون تن بوده که ١٠ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٦ داشته است.

براساس این گزارش تولید سیب نیز در بازه زمانی مورد نظر ٢.٢ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ١٣٩٦ در حدود ٧ درصد کاهش داشته است.

میزان برآورد تولید خرما در سال جاری حدود ٣.١ میلیون تن برآورد شده که افزایشی ٩ درصدی نسبت به سال ١٣٩٦ نشان می‌دهد.

گفتنی است که آمارگیری باغداری در تابستان سال ١٣٩٨ با هدف برآورد میزان تولید محصولات باغی، مساحت باغ‌ها و قلمستان­های کشور، و تهیه اقلام مورد نیاز حساب‌های ملی، توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های کشور اجرا شد. در اجرای این آمارگیری، بیش از ۶۰۰ نفر نیروی انسانی مشارکت داشتند.

با توجه به زمان اجرای طرح (تابستان ١٣٩٨) مقدار تولید سال ١٣٩٨ در مورد محصولاتی از قبیل گیلاس، آلبالو، انواع آلو و گوجه رقم قطعی تولید و برای محصولاتی همچون پرتقال، نارنگی و سیب که برداشت آن‌ها بعد از اجرای طرح انجام شده، برآورد تولید است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha