رئیس سابق امنیت ملی افغانستان: اقدامات خلیلزاد برای صلح با طالبان مشکوک است

کابل- ایرنا- رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان اقدامات و تلاش های زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا برای صلح با طالبان را مشکوک دانست و گفت : وی هم به نیروهای افغان و هم به طالبان پول می دهد.

«رحمت الله نبیل» روز دوشنبه در نشستی خبری در کابل گفت: آمریکا از یک‌ طرف نیروهای امنیتی این کشور را تجهیز می ‌کند و از سوی دیگر به طالبان پول می ‌دهد.

نبیل اضافه کرد : خلیلزاد هم به طالبان پول می ‌دهد و هم به نیروهای امنیتی که این تلاش‌ها و نیت او در قبال افغانستان مشکوک است.  در حال حاضر طالبان در دفتر قطر برای خلیلزاد اطلاعات ارائه می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از رفتن به طرف مذاکره با طالبان با دو رئیس جمهوری ابراز نگرانی کرد و گفت که این کار خطرهای ناگواری را در پی خواهد داشت.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، خواست تا جنجال‌های سیاسی را کنار گذاشته و به گونه‌ ای متحد، به سوی مذاکرات صلح بروند.

وی از چهره‌های سیاسی افغانستان خواست تا نگرانی مردم این کشور را درک کرده و به جنجال‌ها پایان بدهند. اگر این وضعیت ادامه یابد، هم داعش فعال می شود و هم ما ارزش‌های خود را تقسیم خواهیم کرد.

به گفته رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان امکان ظهور گروه‌های نیابتی دیگر با حمایت کشورهای همسایه نیز وجود دارد.

نبیل گفت اگر وضعیت جاری کنترل نشود، مذاکرات بین‌الافغانی، سه‌ جانبه توسط «غنی، عبدالله و طالبان» برگزار خواهد شد و در نهایت، گروه طالبان برنده‌ جنگ و صلح خواهد بود.

این در حالی است که دولت رئیس جمهوری غنی از نهایی شدن فهرست هیأت مذاکره کننده خبر داده اما تیم عبدالله عبدالله که خود را رئیس جمهوری همه شمول می دانند، نیز از تشکیل گروه مصالحه خبر دادند که این وضعیت، افکار عمومی را نگران کرده  است. مردم افغانستان به عنوان قربانیان اصلی این کشمکش ها، نگران آن هستند که اگر  این وضعیت ادامه یابد،  جنگ داخلی بار دیگر در این کشور شعله ور شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha