۲۸ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۲
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83717075
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خلوت یار و زیارت از دور

مشهد- ایرنا- برای نخستین بار در تاریخ شیعه درهای حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برای حفظ سلامت زائران و مجاوران بر روی آنان بسته شد که شاید نقمتی برای دوستداران اهل بیت (ع) باشد اما از آن جهت که فرصت تمرین برای اتصال بیشتر قلوب به ثامن الحجج (ع) از طریق زیارت از دور را ایجاد کرده، نعمت است.

آستان قدس رضوی که هر سال در آستانه عید نوروز در تدارک پذیرایی از خیل میلیونی زائران، مجاوران و خادمان و برپایی جشن نوروز بویژه برگزاری مراسم سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب بود، نوروز امسال خلوت را برگزیده تا حافظ جان زائران و مجاوران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) باشد.

از مدتی قبل مسوولان بهداشتی و عالیرتبه نظام به سبب احتمال زیاد شیوع ویروس بیماری همه‌گیر کرونا در اجتماعات، حضور زائران در اماکن متبرکه و برپایی مراسم و اجتماعات مذهبی را منع کردند تا سلامت آنان و قطع شدن زنجیره شیوع این ویروس را تضمین کرده باشند.

حرم مطهر رضوی، حرم حضرت معصومه (س)، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و سایر اماکن و بقاع متبرکه در کشور نیز از دیروز به روی مردم بسته شد تا متولیان بهداشت و سلامت بتوانند شیوع این بیماری را کنترل کنند.

مسوول حفظ سلامت زائران هستیم

تولیت آستان قدس رضوی در کمال ناراحتی با بغض در گلو، ناگزیر بودن بستن درهای حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) را به منظور حفظ سلامت مردم مورد تاکید قرار داد و گفت: همانگونه که در تطهیر حرم مطهر از خون یا نجاست وظیفه داریم، برای ضدعفونی کردن آن در مقابل ویروس، حفظ سلامت مردم و رعایت مسایل بهداشتی نیز وظیفه شرعی داریم و مسوول هستیم و این اقدام ها از قداست و بزرگی حضرات معصومین (ع) کم نمی‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی افزود: این روزها هر وقت به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوم، ابتدا عذرخواهی می‌کنم که حرم خلوت شده است اما چاره‌ای نداریم، ما حرم مطهر را اینگونه دوست نداریم و برای ما خوشایند نیست ولی مسوولیت داریم و حضرت امام رضا (ع) روز قیامت از ما در خصوص اقداماتمان برای حفظ سلامت زائرانشان سوال خواهند کرد.

وی ادامه داد: برای نخستین بار از مهر ماه امسال ستاد استقبال از زائران نوروزی را در حرم مطهر ایجاد کردیم که این امر در آستان قدس رضوی بی‌سابقه است و تلاش ما بر این بود که بتوانیم نوروزی متفاوت و در شأن بارگاه منور رضوی و زائران حضرتش تدارک ببینیم.

وی گفت: متاسفانه گاهی اتفاقاتی رخ می‌دهد که شرایطی که باب میل ما نیست را بر ما تحمیل می‌کند و اکنون هم شرایط استثنایی داریم، این‌ موضوع شعار، سیاسی‌کاری یا شایعات نیست، این خطر و گرفتاری جدی است که کل دنیا را درگیر کرده و موضوع شوخی بردار نیست.

فضیلت زیارت از دور

عضو کمیسیون تخصصی تبلیغ حوزه علمیه خراسان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اینکه عده‌ای فکر کنند چسبیدن به ضریح و بوسیدن آن شفا می‌دهد یا حضور در این هیات و برگزاری فلان اجتماع مذهبی برای نزدیک شدن به امام ضروری است، از جهالت است بلکه فقط اتصال قلبی بین بنده و امام است که می‌تواند کارساز باشد.

حجت الاسلام احمد صابری تولایی افزود: این جهل است که عده‌ای فکر می‌کنند عوامل طبیعی از قبیل شیوع ویروس در اطراف ضریح حضرت امام رضا (ع)، زیرسقف مجلس سوگواری برای حضرت امام حسین (ع) یا مجلس مولودی برای حضرت امام علی (ع) از کار می‌افتد، در حالی که همان خدایی که شفا می‌دهد، عوامل طبیعی را در همه جا بوجود آورده است.

وی ادامه داد: هیچگاه در طول تاریخ حوادث و عوامل طبیعی در اطراف ضریح حضرت امام رضا (ع) از کار نیافتاده است. همانطور که بمبی منفجر شد و عده‌ای از بین رفتند، ویروس هم از عوامل طبیعی است که می‌تواند به فضای اطراف ضریح انتقال یابد و دیگران را مبتلا نماید.

وی در باره فضیلت زیارت از راه دور گفت: در ماه رجب که ماه زیارتی حضرت امام رضا (ع) است، هر فردی از هر گوشه کره خاکی که دلش متصل به حرم مطهر رضوی شود، زائر حضرت امام رضا (ع) خواهد شد و فقط کافی است بگوید "السلام علیک یا ابن الحسن یا علی بن موسی الرضا"، "السلام علیک و رحمه الله و برکاته".

حجت الاسلام صابری تولایی افزود: هم اینک امکان زیارت حضرت امام رضا (ع) از راه دور و از طریق فضای مجازی فراهم شده است تا دل زائران را به این حرم نورانی متوجه سازد، از طریق همین فضا می‌توان سلام کرد و دل را به حضرت ثامن الحجج (ع) سپرد و زائر حضرت امام رضا (ع) شد.

زیارت مجازی

در شرایطی که برپایی اجتماعات و مراسم مذهبی در همه اماکن متبرکه به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا ممنوع شده است، آستان قدس رضوی تلاش کرده از طریق فضای مجازی زمینه زیارت و استفاده زائران و مجاوران از برنامه‌های حرم مطهر رضوی را فراهم کند.

رییس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: باتوجه به شیوع کرونا و لزوم پرهیز از برگزاری اجتماعات، این نهاد همه همت خود را بکار بسته تا در این ایام زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از طریق رسانه ملی و شبکه‌های اجتماعی در خانه‌های مردم میسر شود.

مهدی رضوی کیا افزود: در این راستا به عنوان نمونه برگزاری مراسم اعتکاف در روزهای ۱۳ تا ۱۵ رجب در حرم مطهر رضوی لغو شد اما اعمال مربوط به این ایام از جمله دعای ام داوود از طریق رسانه ملی و درگاه اینترنتی رضوی تی.وی پخش گردید.

وی ادامه داد: همه مراسم مذهبی ویژه ایام رجب و سایر مراسم روزانه حرم مطهر رضوی از طریق شبکه‌های اجتماعی و برخی شبکه‌های سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود تا زائران و مجاوران کمترین حضور را در حرم مطهر رضوی داشته باشند.

وی گفت: هرچند زیارت مجازی اثرگذاری زیارت مستقیم را ندارد اما در شرایط کنونی و لزوم رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، آستان قدس رضوی تلاش کرده است حس و حال زیارت را به خانه‌های مردم ببرد.

رضوی کیا افزود: این نهاد برای تسهیل زیارت از راه دور، سامانه زیارت نیابتی را راه‌اندازی کرده است که افراد با ثبت نام در این طرح، به خادمان این بارگاه ملکوتی نیابت می‌دهند تا از جانب خود یا بستگانشان (چه آنان که در قید حیات هستند و چه آنان که به رحمت ایزدی پیوسته‌اند) به زیارت مضجع شریف رضوی پرداخته و دو رکعت نماز زیارت بجا آورند.

وی ادامه داد: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به تارنماهای «razavi.ir» یا «tv.razavi.ir» و ثبت نام در بخش زیارت نیابتی این درگاه‌ها درخواست زیارت نیابتی خود را ثبت کنند.

وی گفت: همچنین مشتاقان زیارت بارگاه منور رضوی می‌توانند در هر لحظه و هر زمان با شماره ۰۵۱۴۸۸۸۸ تماس گرفته و به روضه منوره حضرت ثامن الائمه (ع) وصل شوند و از راه دور به زیارت آن حضرت بپردازند.

رییس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی افزود: با همکاری باشگاه خبرنگاران جوان، پخش زیارت امین الله از ۱۴ اسفند ماه از طریق پایگاه اطلاع رسانی باشگاه خبرنگاران جوان به آدرس WWW. YJC. IR  یا کانال اینستاگرامی این باشگاه به آدرس YJC_NEWS_CHANNEL   راس ساعت ۲۰ به صورت مستقیم همراه با تصاویر زنده از بارگاه منور رضوی آغاز شده است که تا پایان سال ادامه دارد.

وضعیت برنامه‌های روزانه و نوروزی حرم مطهر رضوی

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی نیز درباره شرایط کنونی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و برنامه‌های روزانه آن گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و رعایت موارد بهداشتی، اجرای حضوری همه برنامه‌های فرهنگی در این حرم مطهر لغو شده است.

حجت الاسلام حسین شریعتی نژاد افزود: اجرای برنامه‌ها در رواق‌های حرم مطهر رضوی لغو شده و تمامی برنامه‌ها بدون حضور زائران و مجاوران به صورت استودیویی در رواق دارالشرف، رواق دارالولایه و صحن انقلاب اسلامی ساخته شده و به صورت زنده از طریق فضای مجازی و شبکه‌های صدا و سیما پخش می‌شود.

وی ادامه داد: مراسم تحویل سال نو بدون حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار و از طریق شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود.

وی گفت: به دلیل مصادف شدن آغاز سال نو با سالروز شهادت یکی از ائمه معصومین (ع) نقاره‌های حرم مطهر رضوی نواخته نخواهند شد.

حجت‌الاسلام شریعتی نژاد افزود: سایر برنامه‌های حرم مطهر رضوی تا روز پنجم فروردین ماه به صورت شعرخوانی، مداحی و سخنرانی سخنرانانی از جمله آیت الله سید مهدی میرباقری، حجت الاسلام راشد یزدی و حجت الاسلام مرتضی دهشت برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: شبکه قرآن، شبکه خراسان رضوی و شبکه رادیو زیارت از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز برنامه‌های حرم مطهر رضوی در طول ایام نوروز را به صورت مستقیم پخش خواهد کرد و پخش این برنامه‌ها توسط شبکه‌های یک، دو و سه سیما به صورت انتخابی خواهد بود.

وی گفت: یک مسابقه فرهنگی با عنوان "۱۲ تا ۱۲" که اجرای آن از ۱۲ بهمن ماه آغاز شده و تا ۱۲ فروردین ماه ادامه دارد با موضوع بیانات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب نیز در ایام نوروز برگزار می‌شود.

حجت الاسلام شریعتی نژاد افزود: برای شرکت در این مسابقه با همکاری اعتاب مقدسه ایران اسلامی جوایز نفیس و ارزنده‌ای به تعداد هشت هزار و ۸۸۸ جایزه در نظر گرفته شده است که علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقه می‌توانند به سایت ۱۲ تا ۱۲ یا پورتال آستان قدس رضوی مراجعه کنند.

وی ادامه داد: زائران خارج از استان خراسان رضوی نیز برای ارتباط با روضه منوره حضرت امام رضا (ع) می‌توانند شماره تلفن ۰۵۱۴۸۸۸۸۸ را شماره گیری کنند تا به صورت خودکار به حرم مطهر رضوی متصل شده و زیارت خود را انجام دهند.

وی گفت: تلفن ملی آستان قدس رضوی به شماره ۱۳۸ پاسخگوی سوالات و انتقادات زائران خواهد بود، زائران در صورت داشتن سوال شرعی می‌توانند با شماره گیری تلفن ۰۵۱۳۲۰۲۰ یا ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۰۲۰۲۰ همراه با ذکر نام مرجع تقلید، سوال خود را مطرح نمایند.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: مجاوران هم می‌توانند هر یک از شماره‌های ذکر شده بدون پیش شماره ۰۵۱ را شماره گیری کرده و از خدمات آستان قدس رضوی بهره‌مند شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha