نقش مدیران برای محافظت از کارمندان در مقابل کرونا

تهران - ایرنا - شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا راهکارهای موثری را برای محافظت از کارمندان درمقابل ویروس کرونا و جلوگیری از گسترش بیماری اتخاذ کرده‌اند. این روش‌های عملی و ساده در سراسر جهان در حال اجرا هستند.

به گزارش پایگاه خبری فوربز، یک روز قبل از اینکه سازمان جهانی بهداشت کویید۱۹ را به عنوان یک همه‌گیری جهانی (pandemic) اعلام کند، هلدینگ آلفابت که شرکت مادر گوگل است، ‌از تمام کارمندان آمریکای شمالی خواست دورکاری کنند. شرکت‌های بزرگ دیگری نیز راهکارهای متفاوتی برای جلوگیری از گسترش ارائه کردند.
در ادامه به راهکارهای متفاوت مدیران برای محافظت از کارمندان در مقابل ویروس و جلوگیری از گسترش آن اشاره می‌شود. لازم به ذکر است این روش‌های عملی و ساده در سراسر جهان در حال اجرا هستند.

ضد عفونی‌کردن محل کار
اولین اقدامی که اکثر شرکت‌ها در سراسر جهان به کار بسته‌اند، ضدعفونی کردن محل کار است. ضدعفونی و میکروب‌زدایی تمام سطوح به ویژه سرویس‌های بهداشتی، ‌ شیرآلات، دستگیره، صفحه کلید، صندلی و تمام سطوح مشترک نقش مهمی در جلوگیری از انتشار ویروس دارد. علاوه بر آن فراهم‌کردن تجهیزات ضدعفونی از جمله ژل و الکل برای کارمندان و نصب آن در راهرو و آسانسور و توزیع دستورالعمل استفاده از این محصولات نیز نقش مهمی در آموزش همگانی و ارتقای سطح آگاهی افراد دارد.
 
درخواست از کارمندان بیمار برای استراحت در منزل
دومین قدم مدیران برای جلوگیری از گسترش ویروس، درخواست دورکاری از کارمندانی است که در معرض بیماری قرار دارند یا دارای برخی نشانه‌ها مانند سرفه هستند. البته این درخواست باید به دور از پست، جایگاه، قومیت یا نژاد کارمندان باشد تا منجر به ننگ اجتماعی نشود.
 
تشویق کارمندان به دورکاری و تشکیل جلسات مجازی
دورکاری کارمندان مهمترین قدم برای جلوگیری از گسترش ویروس است. از طرفی باید تشکیل جلسات عمومی تا حد امکان لغو شود و می‌توان جلسات را به صورت مجازی و با استفاده از ویدئو کنفرانس برگزار کرد. مدیران می‌توانند از طریق تماس تلفنی یا تصویری وظایف محوله به کارمندان را پیگیری کنند.
 
برنامه‌ریزی برای کارمندان
مدیران موظف هستند در صورت دورکاری، برنامه کاری منسجمی در اختیار کارمندان قرار دهند تا از بی‌نظمی و سردرگمی آنان جلوگیری شود. از طرفی با صدور اطلاعیه‌های جاری به صورت مجازی باید کارمندان از سیاست‌های مربوطه توسط کارفرمایان مطلع شوند.
 
ایجاد امنیت شغلی در صورت بسته شدن محل کار
در صورتی که شرکتی برای مدت موقت تعطیل شد، کارمندان باید تا حد امکان از حقوق و مزایای استحقاقی برخوردار باشند و امنیت شغلی داشته باشند. حفظ آرامش افراد در این شرایط بحرانی بسیار ضروری است.
 
تجدیدنظر در برنامه سفرهای کاری و لغو سفرهای غیر ضروری
مدیران باید سفرهای غیر ضروری را تا حد امکان لغو کنند و در صورت وجود سفر ضروری، دستورالعمل‌های بهداشتی لازم را به کارمندان گوشزد کنند.

در دسترس بودن مدیران
در صورتی که در اداره‌ای سیاست دورکاری اتخاذ شود، مدیران باید در ساعت‌ اداری در دسترس باشند تا به سوالات کارمندان پاسخ دهند و از سردرگمی و بی‌نظمی کارمندان جلوگیری کنند.

آنلاین بودن مدیران فنی
دورکاری کارمندان یا نیاز به برگزاری ویدئوکنفرانس یا کار با نرم‌افزارهای خاص از منزل، نیازمند وجود مدیران فنی ماهر و آنلاینی است که در هر لحظه مشکلات احتمالی را برطرف کنند.

ایجاد فضای مناسب و بهداشتی
در صورتی که امکان دورکاری وجود نداشته باشد، محیط کاری باید کاملا مناسب این شرایط باشد؛ برای مثال کارمندان با رعایت فاصله حداقل یک و نیم متری از هم نشسته باشند، دستورالعمل‌های لازم برای رعایت بهداشت به دیوار نصب شده باشد، حتی المقدور از غذاهای سرد استفاده شود. بوفه یا رستوران تعطیل شود و کارمندان به طور پیوسته از نظر تب و سایر علایم غربالگری شوند و در صورت امکان یک متخصص بهداشت در محل حاضر باشد.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین روز گذشته(یکشنبه) درباره آخرین آمار مبتلایان، درگذشتگان و بهبود یافتگان ویروس کرونا اعلام کرد: تاکنون ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، ۷۲۴ نفر فوت کرده و ۴ هزار و ۷۹۰ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha