پزشک چینی اعزامی به تهران: همکاری بسیار خوبی با ایران داریم

پکن- ایرنا- یکی از اعضای تیم صلیب سرخ چین در ایران گفت: همه کارکنان شرکت ها و موسسات چینی در ایران سالم و عاری از کرونا هستند و همکاری بسیار خوبی هم میان تیم اعزامی با ایران وجود دارد.

دکتر «ماشویه جون» که دو هفته پیش به عنوان عضو تیم صلیب سرخ چین و با هدف مبارزه با کرونا به تهران اعزام شده است روز دوشنبه در گفت و گو با روزنامه گلوبال تایمز کشورش افزود: تدابیری بسیار جدی برای پیشگیری از ابتلای کارکنان شرکت های چینی در ایران به این ویروس اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اینکه در اواخر فوریه روزانه فقط ۲۰۰ آزمایش کرونا در ایران انجام می شد تصریح کرد: با هماهنگی های بسیار خوبی که با طرف ایرانی انجام شده اکنون ظرفیت آزمایش روزانه کرونا به مرز ۶ هزار مورد رسیده است و تا یک هفته دیگر این رقم به ۱۰ هزار آزمایش در روز افزایش خواهد یافت.

این پزشک چینی افزود: در پایان ماه فوریه که تیم پزشکی و متخصصان چینی وارد ایران شدند آزمایش کرونا تنها در سه مرکز انجام می شد اما با تلاش های دو طرف این آزمایش اکنون در ۳۰ مرکز انجام می شود و تا هفت روز دیگر به ۵۰ مرکز خواهد رسید.

ما گفت: هرچقدر بتوانیم تعداد آزمایش ها را بالا ببریم با سرعت بیشتری مبتلایان در ایران شناسایی می شوند و این موجب می شود برای قرنطینه و درمان بیماران با سرعت بیشتری اقدام شود و از شیوع بیماری جلوگیری شود.

او تاکید کرد: ساختار آزمایشگاهی ایران به لحاظ بنیادی بسیار خوب است اما ایران هنوز قادر به تولید کیت های آزمایش کرونا نیست بیشتر کیت های آزمایشی را چین و سازمان بهداشت جهانی به تعداد ۷۰ هزار در اختیار ایران قرار داده اند.

«جو شیایو هانگ» رییس تیم پزشکی صلیب سرخ چین در ایران هم می گوید: زمانی که وارد ایران شدیم موضوع مهار کرونا هنوز شکل جدی بخود نگرفته بود اما با گذشت زمان وضعیت به مراتب بهتر شده است.

او گفت در زمینه گسترش استفاده از ماسک در بین مسئولان و مردم، مدیریت بهتر بر مهار ویروس کرونا، افزایش تعداد آزمایش ها، شناسایی و درمان مبتلایان و درنظر گرفتن تدابیر ایزوله وضعیت ایران بسیار بهتر شده و آگاهی های عمومی افزایش یافته است.

این کارشناس و متخصص چینی گفت: تدابیر محدود کننده در ایران بهتر و قوی تر شده است البته الگو گرفتن به طور کامل از چین برای ایران میسر نیست با این وصف به مردم توصیه شده است کمتر در محل ها ازدحام کنند.

او افزود تدابیر لازم اتخاذ شده است و مردم ایران هم باید به حرف های مسئولان گوش دهند و از ترددها بکاهند و نیز نباید اجازه داد با شروع تعطیلات نوروزی در ایران بار دیگر این تدابیر نادیده گرفته شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha