شمارش معکوس برای حذف  نتانیاهو از قدرت

تهران - ایرنا- ۶۱ نماینده عضو پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) شامگاه یکشنبه از «بنی گانتس» رییس ائتلاف «آبی و سفید» و رقیب بنیامین نتانیاهو خواستند تا دولت آینده این رژیم را تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری "معا" فلسطین، احزاب عرب دارای فهرست مشترک نیز که ۱۵ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست را بدست آوردند روز یکشنبه از «رووین ریولین» رییس‌جمهوری رژیم صهیونیستی خواستندتا گانتس را مأمور تشکیل کابینه کند.

نتانیاهو نیز امروز (یکشنبه) از گانتس خواسته بود تا در ائتلاف با او یک دولت ملی به مدت ۶ ماه به نخست‌وزیری خود او تشکیل دهد.

براساس قانون اساسی رژیم صهیونیستی، اگر گانتس از سوی ریولین مأمور تشکیل کابینه شود، ۲۸ روز فرصت خواهد داشت تا وزیران خود را به کنست معرفی کند.

پیش از این «آویگدور لیبرمن» که رهبر حزب "اسرائیل خانه ماست" اعلام کرد از گانتس برای تشکیل کابینه حمایت می‌کند.

دور سوم انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی روز دوشنبه (۱۲ اسفندماه/۲ مارس) در حالی برگزار شد که در دو دور گذشته در ماه‌های فروردین و شهریور به علت ناتوانی رهبران حزب اکثریت در تشکیل کابینه با شکست مواجه شدند.

براساس قانون اساسی رژیم صهیونیستی، حزبی قادر به تشکیل کابینه خواهد بود که ۶۱ کرسی یعنی نصف به اضافه یک را در کنست به دست آورد. با موافقت ۶۱ تن از اعضای کنست جدید رژیم صهیونیستی به نظر می‌رسد پس از سال ۲۰۰۹ به نخست وزیری نتانیاهو پایان داده شود.

در این دور انتخابات حزب ائتلافی آبی سفید (متشکل از ۴ حزب) ۳۲ کرسی، حزب لیکود ۳۶ کرسی، فهرست مشترک احزاب عرب ۱۵ کرسی، بدست آوردند.

پس از این احزاب سه‌گانه، حزب افراطی "شاس" به ریاست "أرییه درعی" ۱۰ کرسی، حزب اسرائیل خانه ما به ریاست لیبرمن در کنار احزاب "اتحاد یهودیت توراتی"، ائتلاف کارگر،گیشر و مرتص به رهبری "عمیر پرتس" هر یک هفت کرسی را بدست آوردند.

براساس این گزارش همچنین، احزاب دست راستی به رهبری "ایلیت شاکید" وزیر پیشین دادگستری کابینه نتانیاهو و نفتالی بنت وزیر جنگ کابینه بی‌بی نیز ۶ کرسی را کسب کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha