مراقب مسمومیت با شوینده‌ها باشید

کرمانشاه- ایرنا- رییس اداره تحقیق، توسعه و آموزش‌های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با هشدار به مردم در خصوص مسمویت با شوینده‌ها گفت: باتوجه به خانه تکانی آخر سال و استفاده بیشتر از شوینده‌های خانگی به دلیل هراس از ویروس کرونا، مسمومیت با شوینده‌ها بیشتر از هر زمانی دیده می‌شود.

دکتر «وریا رحیمی» روز دوشنبه به ایرنا افزود: از آنجا که نزدیک به ۹۰ درصد از مسمومیت‌ با شوینده‌ها در منازل روی می‌دهند از این رو ایمن‌سازی منازل در مقابل عوامل بروز مسمومیت‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

او تاکید کرد استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطراتی جبران‌ناپذیر بر سلامتی وارد کند.

وی با اعلام اینکه استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد، گفت: همیشه هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده‌ها ابتدا در نور کافی، برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید.

رییس اداره تحقیق، توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک‌بر بسیار خطرناک است و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و خفه‌کننده است.

رحیمی افزود: برخی افراد که از این خطر اطلاع ندارند، تصور می‌کنند ترکیب مواد سفیدکننده و جرم‌گیر، اثر پاک‌کنندگی آن را افزایش می‌دهد. این در حالی است که گاز خطرناک حاصل از این ترکیب، به مسمومیت تنفسی شدید و حتی صدمات برگشت‌ناپذیر در ریه منجر شده است. بنابراین به هیچ عنوان انواع ترکیبات و پودرها و مواد مایع شوینده، جرم‌گیر و سفیدکننده نباید با هم مخلوط شوند.

وی اضافه کرد: استفاده از پاک‌کننده‌هایی مثل جوهرنمک، مواد شوینده و لک‌بر، لوله‌بازکن، لاک‌پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت خطرناک بوده و این مواد در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم یا تنفس، بسیار سمی هستند. بنابراین هنگام استفاده از شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های شیمیایی، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا خوب در محیط جریان داشته باشد.

او گفت: بسیاری از این ترکیبات بخارهای سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زنند.

وی در پایان توصیه هایی برای پیشگیری از بروز مسمومیت‌ های خانگی و راه های درمان فوری آن کرد و افزود: در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده کنید. همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی بلافاصله در آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای حتی در دسترس کودکان قرار نگیرد.

وی تاکید کرد اگر نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

وی همچنین اعلام کرد: محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلیشان نگهداری کنید. هرگز این فراورده‌ها را در ظروف مواد خوراکی (مثل بطری نوشابه) نگه ندارید. ممکن است خدای ناکرده کودکان اشتباهی این مواد را بخورند و دچار مسمومیت شدید شوند.

او در ادامه گفت: در صورت تماس اتفاقی پوست یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، برای درمان هرچه سریع‌تر آن محل را با آب فراوان شست‌وشو دهید و در صورت برطرف نشدن عوارض موضعی یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید.

سرخط اخبار استان‌ها