دانش آموزان همدوش خانواده ها در مبارزه با کرونا

تهران- ایرنا- دانش آموزان مانند سایر اقشار جامعه می توانند از فرصت فراغت ایجاد شده استفاده کرده و در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا که این روزها مانند میهمانی ناخوانده زندگی مردم را مختل کرده است، نقش آفرینی کنند.

ویروس کرونا این میهمان ناخوانده جان بسیاری از مردم را در کشورهای مختلف جهان گرفته و حدود ۲۵ روز از اعلام رسمی شیوع این ویروس در ایران می گذرد. این ویروس که همه افراد در جهان را به مبارزه کشانده، در ایران تا ظهر امروز دوشنبه ۱۴ هزار و ۹۹۱ نفر در کشور ما را به طور قطعی مبتلا کرده که از این میان ۸۵۳ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۴ هزار و ۹۹۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

آرین دانش آموز کلاس چهارم دبستان در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره شیوع  این بیماری گفت: مدارس ما از زمان اعلام رسمی شیوع این ویروس در کشور تعطیل شده تا من و دوستانم در محیط امن خانه از ابتلا به این ویروس در امان باشیم.

این دانش آموز با بیان اینکه می دانم دولت کشورم باید برای حفظ سلامتی من، دوستانم و خانواده های ما از ابتلا به این ویروس تلاش های بسیاری کند، گفت: مبارزه با کرونا یک حرکت جمعی است که اگر ما شهروندان در هر جایگاهی با مسوولان کشور همکاری نداشته باشیم، با تلفات بسیار بیشتری به روزهای عادی زندگی باز می گردیم بنابراین همه باید وظیفه خود را به خوبی در مبارزه با شیوع کرونا بدانیم و در عمل به این وظایف کوتاهی نکنیم.

این دانش آموز کلاس هفتم متوسطه گفت: من و دوستانم از طریق شبکه های مجازی موارد ایمنی را به یکدیگر اطلاع می دهیم. همچنین مراقب اعضای خانواده هستیم و یافته های جدید در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس را به آنها یادآوری می کنیم.

وی ادامه داد: من و همکلاسی هایم حداقل در زندگی یک بار سرما خورده ایم یا دچار آنفلوآنزا شده ایم؛ بنابراین می دانیم که در چنین شرایطی بدن ما انسان ها آسیب پذیر می شود، سرماخوردگی و آنفلوآنزا بیماری هایی هستند که توسط ویروس ها وارد بدن انسان شده و از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. خانواده ویروس ها موجودات بسیار ریزی هستند که می‌توانند از طریق بینی، دهان، چشم و غیره وارد بدن شوند و چند روزی ما را دچار درد بیماری کنند.

این دانش آموز می گوید: در حال حاضر یک عضو جدید از خانواده کرونا ویروس ها در کشور چین پیدا شده و تعداد زیادی از انسان ها را بیمار کرده که هنوز کسی آن را دقیق نمی شناسد و هنوز هم دارو و واکسن برای این بیماری در کشورها پیدا نشده است که بتوانیم با آن مقابله کنیم و بیمارها زودتر درمان شوند، به همین دلیل است که در دنیا افراد زیادی به کرونا مبتلا شده و همچنین باعث مرگ بسیاری دیگر از آدم ها شده است. ما دانش آموزان می توانیم در خانه هایمان برای مقابله با کرونا تلاش کنیم.

آرین با بیان اینکه راه های انتقال این ویروس در معرض سرفه قرار گرفتن و تماس مستقیم با افراد و سطوح آلوده است، عنوان کرد: ما باید کارهایی را انجام بدیم تا بیمار نشویم. می توانیم دهان و بینی خودمان را هنگام سرفه و عطسه بپوشانیم و بلافاصله دستمال را در سطل زباله بیندازیم و دست هایمان را بشوییم.

وی در ادامه تاکید کرد که باید مرتب در طول روز دست ها را با آب و صابون بشوییم و از ژل های مخصوص ضدعفونی دست استفاده کنیم یا اگر دستمان همراهمون نبود از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنیم تا دوستان و اطرافیان را بیمار نکنیم.

این دانش آموز ادامه داد: اگر احساس سرماخوردگی داشته باشیم، نباید از خانه خارج شویم، ما باید در این مدت از تماس نزدیک مثل دست دادن و روبوسی با افراد دارای تب و علائم سرماخوردگی هم پرهیز کنیم.

آرین می گوید که والدینش برای مدت قرطینه امکان انجام سرگرمی های بسیاری مانند کتابخوانی، بازی در فضای مجازی و ورزش های خانگی را برای وی فراهم کرده اند تا کمتر به بیرون رفتن از خانه فکر کند.

وی با اشاره به اینکه حفظ جان خود و خانواده اش از همه چیز برایش مهم تر است، بیان کرد: من و دوستانم سعی می کنیم نیازهایمان به بیرون را به حداقل برسانیم اما اگر به ناچار از خانه خارج شویم، باید با استفاده از ماسک و دستکش به بیرون برویم و از نزدیک شدن به حیوانات خانگی اجتناب کنیم.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha