دانشجویان در صفحات اجتماعی موارد پیشگیرانه را تبیین کنند

تهران- ایرنا- مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در کشور حدود چهار میلیون دانشجو داریم که با نرم افزارها آشنا هستند، درک بالایی از مسائل دارند و حتما می توانند در مدیریت و کنترل موارد پیشگیرانه در مورد شیوع بیماری کرونا که این روزها گریبانگیر جامعه شده است، در صفحات اجتماعی نقش آفرینی کنند.

عبدالحمید علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به نقش استاد و دانشجو در مقابله با کرونا، اظهار داشت: ۹۹ درصد پیام هایی که دانشجویان من در فضای مجازی منتشر می کنند، مبنی بر تاکیدات ستاد ملی و مدیریت مقابله کرونا است.

وی افزود: حتی اگر دانشجویی امکان یا علاقه ای برای فعالیت در این زمینه ندارد،‌ دستکم می تواند در مدیریت و کنترل هیجانات ناشی از شیوع این بیماری و همچنین گوشزد کردن موارد پیشگیرانه در جمع خانواده و اطرافیان خود موثر باشد.

علیزاده اظهار داشت: همچنین ۹۰ درصد افرادی را که برای جمع آوری کمک های عامل المنفعه به درِ منازل مردم در دنیا می روند، دانشجویان تشکیل می دهند؛ بنابراین این جمعیت دانشجویی نقش بزرگی در قطع این زنجیره دارند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: اگر جمعیت ایران را ۸۰ میلیون و هر خانواده را سه تا چهار نفر میانگین در نظر بگیریم، حدود ۱۲ تا ۱۶ میلیون از افراد جامعه را که امکان دارد در معرض خطر باشند، می توان توسط دانشجویان توجیه کرد که در خانه بمانند؛ در واقع بیش از یک هشتم کشور با طیف جمعیت دانشجویی از مسائل آگاه می شوند.

نقش اساتید 

عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: به عنوان فردی که به ۷۰ تا ۸۰ دانشجو درس می دهم، مکرر تاکید می کنم از خانه بیرون نروند، با خانواده وقت بیشتری بگذرانند و نگران کرونا نباشند چرا که این ایام می گذرد.

علیزاده گفت: جلب مشارکت و اطلاع رسانی برای قطع زنجیره مقابله با کرونا، مهمترین نقش من به عنوان یک استاد دانشگاه است؛ این روزها که کلاس های دانشگاه ها از طریق آموزش مجازی در حال برگزاری است، پنج دقیقه قبل از شروع تدریس در مورد کرونا با دانشجویان صحبت می کنم.

وی اظهار داشت: به عنوان استادی که موظف هستم و حقوق می گیرم باید در زمینه اطلاع رسانی به دانشجوی خود وظیفه ام را ادا کنم. اگر به نسل آگاه جامعه اعتماد کنیم، از عهده این امر برمی‌آیند و باید از دانشگاه ها و دانشجویان در این پویش برای اطلاع رسانی و کمک به قطع زنجیره انتقال استفاده کرد.

علیزاده با بیان اینکه با وجود تعطیلی دانشگاه ها، فضای مجازی دانشجویان تعطیل نیست، اظهار داشت: هر دانشجو اگر ۵۰۰ دنبال کننده در فضای مجازی داشته باشد و هشتگ مقابله با کرونا را ایجاد کند، این هشتگ می تواند در کل دنیا مطرح شود و دیگر تنها شامل خانواده خود نمی شود بلکه خانواده مجازی دانشجویان هم در این کمپین سهم ایفا می کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد که تاکنون به بیش از ۱۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز گذشته (۲۴ اسفند) اعلام کرد: تاکنون ۱۲ هزار و ۷۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۶۱۱ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و چهار هزار و ۳۳۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =