دور دوم انتخابات مجلس ۲۱ شهریور برگزار می‌شود 

تهران- ایرنا- سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۱ شهریورماه ۹۹ خبر داد.

«عباسعلی کدخدایی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهارداشت: بنا بود مرحله دوم انتخابات ۲۹ فروردین برگزار شود ولی به پیشنهاد وزیر کشور این تاریخ عوض شد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: وزیر کشور دو تاریخ را پیشنهاد داده بود که شورای نگهبان ۲۱ شهریورماه ۹۹ را انتخاب کرد.

کدخدایی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم بودجه را تا امروز به مجلس ارسال کنیم.

وی ادامه داد: بررسی بودجه شب گذشته در شورای نگهبان به پایان رسید و تلاش می‌کنیم بودجه را امروز به مجلس ارسال کنیم.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۰۸ حوزه انتخابیه - ۶ هزار و ۱۱۲ شعبه شهری، ۵۷۷ شعبه روستایی و ۴۶۱ شعبه سیار اخذ رای- دوم اسفندماه برگزار شد.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این انتخابات از میان ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار واجد شرایط در کشور؛ ۲۴ میلیون ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر معادل ۴۲.۵۷ درصد مشارکت داشتند که سهم زنان ۴۸ درصد و مردان هم ۵۲ درصد بود.

سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور شمار نامزدهای انتخابات مجلس را ۷ هزار و ۱۵۷ عنوان کرد و یادآور شد: ۱۱ حوزه انتخابیه شامل میانه در استان آذربایجان شرقی، سمیرم و لنجان در استان اصفهان، کرج و اشتهارد و فردیس در استان البرز،  دهلران و دره شهر و آبدانان و بدره در استان ایلام، اهواز و باوی و حمیدیه و کارون در استان خوزستان، زنجان و طارم در استان زنجان،  بیجار در استان کردستان،  کرمانشاه و اسلام آباد غرب و دالاهو در استان کرمانشاه و کردکوی و ترکمن و بندر گز و گمیشان در استان گلستان به مرحله دوم راه پیدا کردند.

در حوزه‌هایی که داوطلبان دست‌کم ۲۰ درصد آرا را کسب نکنند، انتخابات به مرحله دوم می‌رود و به ازای هر کرسی، ۲ داوطلب در مرحله دوم با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

ابتدا قرار بود مرحله دوم انتخابات بیست و نهم فروردین‌ماه برگزار شود که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا؛ به پیشنهاد وزارت کشور و تایید شورای نگهبان ۲۱ شهریورماه برای برگزاری انتخابات تعیین شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =