منابع علمی توصیه‌ای برای مصرف مکمل ویتامین دی در درمان کرونا ارایه نکرده‌اند

کرمانشاه- ایرنا- مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: سازمان جهانی بهداشت و سایر مجامع بین المللی هیچ‌گونه توصیه ای مبنی بر مصرف مکمل ویتامین "دی" به منظور پیشگیری یا درمان بیماری ویروس کرونا ارایه نکرده‌اند.

نیلوفر حیدری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا به دستورالعمل صحیح مصرف مکمل ویتامین دی اشاره کرد و افزود: شواهد علمی موجود در این خصوص که در قالب مطالعات سیستماتیک و متالیز آنالیز انجام شده، ضد و نقیض است و از این رو در شرایط فعلی، اجرای برنامه مکمل یاری ویتامین دی کماکان مطابق با بخشنامه ها و دستورالعمل های موجود که تاکنون اجرا می‌شده، است.

وی یادآوری کرد که با توجه به اطلاعات غیرعلمی که در شبکه های مجازی منتقل شده و موجبات سردرگمی افراد می شود از مردم می خواهیم که اطلاعات دارویی و تغذیه ای را از منابع معتبر دنبال کنند.

وی در ادامه گفت: افرادی که از قبل و براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، ماهیانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین دی مصرف کرده اند، به همین روال ادامه دهند.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه توصیه کرد افرادی که تاکنون مکمل ویتامین دی ماهانه مصرف نکرده اند نیز به همین ترتیب ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین دی مصرف نمایند و از مصرف خودسرانه مکمل با دوزهای بالا خودداری کنند.

حیدری اضافه کرد: افرادی که با تشخیص پزشک دچار کمبود ویتامین دی هستند، مطابق با روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک معالج خود تحت درمان قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی تاکنون ۱۶۸ نفر در استان کرمانشاه به بیماری کرونا مبتلا شده اند که ۱۶ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.

از ابتدای شناسایی ویروس کرونا تاکنون ۲۰ هزار ۶۱۰ و نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که در مجموع یک هزارو ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌ و هفت هزار و ۶۳۵ مورد از ابتدا تاکنون بهبود یافته‌اند.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار و با گسترش به اکثر کشورها به یک بحران جهانی تبدیل شده است.