۲۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 83714634
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کشورهای پساشوروی، مقاوم در برابر کرونا

تهران - ایرنا - آمارها حاکی است ۱۵ کشور استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق در مقابل شیوع ویروس کرونا مقاومت نسبتا خوبی از خود نشان داده‌اند و در ۱۱ کشور این منطقه، تاکنون فقط ۳۰۴ نفر مبتلا شده‌اند و چهار کشور این منطقه تا به امروز مصون مانده‌اند.

بر اساس این آمار در روسیه تاکنون ۵۹، بلاروس ۲۷،  گرجستان ۳۰، استونی ۱۰۹، جمهوری آذربایجان ۱۵، ارمنستان ۱۵، مولداوی ۶، لیتوانی ۲۶، لتونی ۸، قزاقستان ۶ و اوکراین ۳ نفر مبتلا به کرونا شده اند و در کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و ازبکستان آمار مبتلایان صفر اعلام شده است.  آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری تنها سه نفر مربوط به کشورهای جمهوری آذربایجان، اوکراین و لتونی است.

آمار پایین مبتلایان در کشورهای پساشوروی در حالی است که این منطقه بیشترین مرز مشترک با چین به عنوان کانون پیدایش کرونا را دارد.

مقامات کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق تدابیر پیشگیرانه را دلیل میزان سرایت کم این ویروس در کشورهای خود ذکر می کنند.

مقامات بهداشت تاجیکستان می‌گویند، از اول فوریه تا ۱۴ مارس (۱۲ بهمن تا ۲۴ اسفند) در این کشور ۱۶۰۳ نفر مسافر به دلیل تهدید ویروس کرونا قرنطینه شدند  با این  وجود هیچ مورد مثبتی بین آنها مشاهده نشده است.

در عین حال قزاقستان نخستین کشور در آسیای میانه است که اعلام کرد شمار بیماران مبتلا به کرونا در این کشور به شش نفر رسیده است.

در خبر روز یکشنبه وزارت بهداشت تاجیکستان آمده است علاوه بر شهروندان تاجیکستان، مسافرانی که  از چین، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، ایران و افغانستان به این کشور آمدند، قرنطینه شدند . ۳۲۳ نفرشان همچنان در قرنطینه به سر می برند و بقیه مرخص شده اند و به تأکید مقامات، تا امروز سرایت ویروس کرونا در تاجیکستان مشاهده و ثبت نشده است.

در این گزارش وزارت بهداشت تاجیکستان آمده است با وجود عدم سرایت کرونا به کشور به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری اقدامات جدی  انجام می شود.

  این در حالیست، که قزاقستان نخستین کشوری در آسیای مرکزی خبر داد، که اولین موارد گرفتار به ویروس کرونا را بستری کرده اند و شمار بیماران تا روز روز ۱۴ مارس ( ۲۴ اسفند)  به ۶ نفر رسید.

«دیس اخمیت شریپ»   نماینده وزارت بهداشت قزاقستان گفت، که یک سرمایه گذار روز ۱۰ مارس از مسکو آمد و چهار روز بعد وجود ویروس در بدن او تایید شد.

روز گذشته مقامات قزاقستان اعلام کردند دو شهروند این کشور که به تازگی از آلمان بازگشته اند، آلوده به کرونا هستند.  همه مبتلایان در بیمارستان امراض مسری تحت معالجه و کنترل هستند.

 سازمان جهانی بهداشت  جهانی اعلام کرده است که سرایت کرونا مقیاس جهانی به خود گرفته که این به معنی همه گیری این ویروس در جهان است. تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر در دهها کشور جهان به این ویروس گرفتار شده و بیش از پنج هزار و ۲۰۰ نفر جان باخته‌اند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha