تدابیر ویژه برای محافظت از جانبازان شیمیایی سردشت در مقابل کرونا

ارومیه- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تدابیر ویژه برای محافظت جانبازان شیمیایی سردشت از بیماری کرونا اندیشیده‌شده که با همراهی نهادهای مختلف اجرا می‌شود.

علی مصطفوی روز شنبه در هشتمین جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی، گزارشی از مصوبه‌های کمیته اجتماعی و امنیتی این ستاد را ارایه کرد و افزود: در شهرستان سردشت، ۲ هزار نفر مصدوم شیمیایی داریم که از این تعداد، یک‌هزار و ۵۱۸ نفر دارای پرونده شیمیایی و ۴۰۰ نفر نیز دارای شرایط ویژه هستند.

وی اضافه کرد: سردشت نخستین شهر شیمیایی کشور به شمار می‌رود و جامعه بین‌الملل نیز توجه ویژه‌ای به آن دارد که با توجه به این اهمیت، برنامه‌ریزی‌های ویژه در این خصوص مدنظر است.

وی بیان کرد: دستگاه‎‌های اجرایی دخیل از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی به‌صورت ویژه باید به این شهرستان توجه کنند و نیازهای پیشگیرانه شهروندان سردشتی را در دستور کار جدی خود قرار دهند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: قرار است که هلال‌احمر، بیمارستان صحرایی ویژه‌ای در این شهرستان راه‌اندازی و علوم پزشکی نیز نیازهای درمانی و پیشگیری شهروندان سردشت را برآورده کند.

مصطفوی از توجه ویژه به فرهنگ‌سازی در این منطقه در راستای جلب مشارکت شهروندان برای انجام اقدامات پیشگیرانه خبر داد و افزود: در این راستا با تدبیر بنیاد شهید و امور ایثارگران، پیامک‌های آموزشی به این افراد ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اندیشیدن تدابیر ویژه برای جانبازان، اضافه کرد: طبق این تدابیر جانبازان بالای ۵۰ درصد و جانبازان شیمیایی تا پایان سال در ادارات حضور پیدا نمی‌کنند.

وی یکی از مهمترین اقدامات را محدودیت در ورود به شهرها به ویژه شهرهای مهمی نظیر سردشت دانست و بیان کرد: محدودیت در ورودی شهرها با هماهنگی دانشگاه‌ها و عوامل انتظامی باید لحاظ شود.

به گزارش ایرنا فردا، یکشنبه نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی همراه با مدیرعامل هلال‌احمر استان به سردشت سفر می‌کنند؛ طبق آمارها تاکنون پنج مبتلا به کرونا در شهرستان سردشت شناسایی شده‌اند اما مصدومان شیمیایی این شهرستان جزو گروه‌های حساس در مقابل این بیماری به شمار می‌روند و مسوولان به فکر پیشگیری از ابتلای آنان به این ویروس هستند. 

هفتم تیر ۱۳۶۶ رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و هزاران نفر در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامیده‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha