نشست شورای عالی مصالحه رهبران افغان برگزار شد

کابل - ایرنا - شماری از سیاست مداران شناخته شده افغانستان پس از انجام مراسم تحلیف دو رئیس جمهوری نشستی را در منزل رئیس شورای عالی صلح این کشور برگزار و درباره وضعیت کشور تبادل نظر کردند.

در این نشست که امروز 24 اسفند ماه در منزل «محمدکریم خلیلی» برگزار شد، درباره ایجاد شورای عالی مصالحه برای گفت وگو با طالبان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این نشست عبدالله عبدالله، حامد کرزی رئیس جمهوری سابق، صلاح‌الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و گلبدین حکمتیار حضور داشتند.

رنگین دادفر اسپنتا مشاور سابق امنیت ملی، حامد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی، حاجی دین محمد از بزرگان عضو شورای عالی صلح، اسحاق گیلانی و انورالحق احدی و برخی دیگر از افراد شناخته شده این کشور نیز حضور داشتند.

«محمداسماعیل خان» از رهبران سابق جهادی به تشکیل شورای عالی مصالحه در گفت وگو با طالبان و بیرون رفت از وضعیت کنونی کشور اشاره کرد.

برخی منابع خبری افغانستان به نقل از افراد نزدیک به خلیلی نوشته اند که در این نشست درباره تشکیل و ایجاد هیأت گفت وگو کننده با طالبان بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

احمد سعیدی نیز در صفحه اجتماعی خود نوشت که نخست باید صلح بین دولتی صورت گیرد و بعد گفت وگوی بین الافغانی با طالبان انجام شود.

وی نوشته است: براساس اطلاعات بدست آمده اشرف غنی هیأتی را برای گفت وگو با طالبان تعیین کرده اما مورد قبول تیم عبدالله نبوده و آنها نیز هیأتی جداگانه ای را ایجاد خواهند کرد.

براساس توافق نامه صلح آمریکا و طالبان قرار بود که در 20 اسفند ماه گفت وگوی بین الافغانی آغاز شود اما به دلیل چالش در دولت افغانستان پس از انتخابات و آزادی زندانیان طالبان این موضوع به تأخیر افتاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =