۲۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83713658
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شرط شورای امنیت ملی افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان

کابل - ایرنا - شورای امنیت ملی افغانستان از طالبان خواست که برای یافتن راه حلی که بتواند پایان جنگ را به ارمغان آورد و همکاری و فرصت را برای رهایی زندانیان این گروه نیز فراهم سازد تمهیدات لازم را به کار گیرد.

«جاوید فیصل» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: سازوکاری را برای پیشبرد روند صلح ایجاد کرده اند و طالبان هم باید برای ریافت  راه حل با دولت همکاری کند.

فیصل افزود: اکنون توپ در میدان طالبان است وآنها باید تصمیم بگیرند که مشکل در کشور باقی بماند یا خیر.

رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه شب گذشته فرمانی را صادر کرد که براساس آن از  روز ۲۴ اسفند ماه هر روز ۱۰۰ نفر از زندانیان طالبان رها می شوند و طبق این برنامه تا ۱۵ روز  آینده تعداد یکهزارو ۵۰۰ تن باید از زندان آزاد شوند، اما طالبان این روند آزادی زندانیان را نپذیرفته و  رهبران آن اعلام کردند این طرح خلاف توافق نامه آنها با آمریکایی ها است و دولت افغانستان باید به یکباره پنج هزار نفر زندانی این گروه را رها سازد.

دولت افغانستان اما با این گفته طالبان مخالفت کرده و گفته است که طالبان باید ضمانت کند که افراد رها شده به میدان جنگ باز نمی گردند اما طالبان درپاسخ گفته است که هیچ ضمانتی در این رابطه وجود نخواهد داشت.

پس از آن دولت افغانستان اعلام کرد اگر ضمانت نشود که زندانیان رها شده به میدان جنگ بر نمی گردند، آنها را آزاد نخواهد کرد.

امروز شنبه ۲۴ اسفند براساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان باید تعداد ۱۰۰ نفر زندانی طالبان از بند رها شوند اما تاکنون خبری از رهایی این زندانیان منتشر نشده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha