با رفتار پُر خطر در چهارشنبه‌سوری، رنج کادر درمانی را دوچندان نکنید

شیراز-ایرنا-رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز،گفت: شیوع بیماری کرونا، شهروندان و پرسنل مراکز درمانی را به زحمت انداخته و با در نظر گرفتن اینکه در ایام پایانی سال و چهارشنبه سوری قرار داریم، انتظار این است که مردم از رفتارهای پُر خطر خودداری کنند، در خانه بمانند و رنج و زحمات کادر درمانی بیمارستان‌ها را دوچندان نکنند.     

محمدهادی قانع، شنبه در نشستی خبری که به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد، افزود: لازم است امسال پویشی در شیراز برای جلوگیری از رفتارهای حادثه‌ساز در چهارشنبه پایان سال به راه افتد تا برای قدردانی از اقدامات کادر درمانی و کسانی که در دستگاه‌های خدمات رسانی، جان خود را برای سلامت هموطنان به خطر انداخته‌اند، شهروندان هم از رفتار پُرخطر اجتناب کنند.

وی تاکید کرد: کادر درمانی اکنون در حال تلاش برای شکست بیماری کرونا هستند و نباید در چهارشنبه پایان سال با اقدامات خطرناک، کار این قشر را دوچندان و آنها را خسته‌تر کنیم.

قانع با اشاره به اینکه شیراز در سال‌های گذشته، یکی از ایمن‌ترین شهرهای کشور در چهارشنبه پایان سال بود، گفت: از ابتدای سال ۹۸ آموزش‌هایی در مدارس و مجتمع‌های مسکونی در مورد خطرات حوادث چهارشنبه پایان سال ارایه شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اضافه کرد: همچنین اقدامات پیشگیرانه آموزشی برای فرهنگسازی عمومی و جلوگیری از خطرات چهارشنبه پایان سال انجام شده است.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل در ۲۲ ایستگاه آتش نشانی شیراز برای چهارشنبه پایان سال وجود دارد، اظهار داشت: همه مرخصی آتش نشانان برای ایام پایان سال نیز لغو شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز،ادامه داد: در سه سال گذشته، شیراز شهر بدون فوتی در چهارشنبه پایان سال بوده و امیدواریم امسال هم این روند ادامه یابد و حتی شهری بدون حادثه داشته باشیم.

قانع گفت: از هفته گذشته تاکنون، یک مورد حادثه انفجار منزلی مسکونی در شیراز داشتیم که نوجوانی مشغول ساخت ترقه‌های دست ساز بوده که این کار منجر به انفجار شد اما خوشبختانه این حادثه مصدومیت جدی به دنبال نداشت ولی این نگرانی وجود دارد که برخی نوجوانان به دور از چشم والدین دست به انجام اینگونه اقدامات خطرناک بزنند که باید خانواده‌ها مراقبت خود را در این زمینه افزایش دهند.

او اضافه کرد: برای جلوگیری از بروز حوادث چهارشنبه آخر سال ۹۸ از یک ماه گذشته مکاتبه‌هایی با اتاق اصناف و اتحادیه‌های خاص مانند صنف رنگ فروشی و ... انجام شده که از فروش تجهیزات مورد نیاز ساخت ترقه دست ساز، جدا خودداری شود.

به گفته وی، چهارشنبه پایان سال ۹۷، توسط این سازمان ۱۲ عملیات اطفای حریق و هشت عملیات امداد انجام شده که بر اثر آن تنها پنج نفر مصدوم شدند.

ضدعفونی کردن شیراز ادامه دارد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد روند ضدعفونی مراکز و معابر شهر شیراز بیان داشت: تجهیزات ویژه ضدعفونی برای آتش نشانان تامین شده است که از جمله آنها می‌توان به لباس یک بار مصرف برای آتش نشانان اشاره کرد.

وی گفت: هر شب بیمارستان‌های اصلی شیراز ضدعفونی و در این عملیات از لباس‌های یک بار مصرف، ماسک و دستکش مخصوص استفاده می‌شود.

قانع بیان کرد: ضدعفونی کردن شیراز به دستور شهردار به سازمان‌های مختلف و شهرداری‌های مناطق واگذار شده و آتش‌نشانی به دلیل تجهیزاتی که در اختیار دارد، کار ضدعفونی محوطه بیمارستان‌های مرکزی شیراز، یادمان‌های شهری، تابلوها و نرده‌های اطراف مراکز درمانی را بر عهده دارد که هر شب به طور مداوم این کار انجام می‌شود.

بیش از ۱۶ هزار عملیات ظرف ۱۱ ماه

وی همچنین در قسمت دیگری از مطالب خود گفت: این سازمان از ابتدای سال ۹۸ تا پایان بهمن‌ماه، ۱۶ هزار و ۲۷۹ عملیات را با موفقیت در شیراز انجام داده است.

قانع ادامه داد: در ۱۱ ماه سال گذشته، ۱۴ هزار و ۵۴۴ عملیات در شیراز انجام شده که این عملیات‌ها در سال ۹۸ به دلیل مواردی از جمله سیل و رشد تراکم گیاهی به دلیل بارندگی، به ۱۶ هزار و ۲۷۹ عملیات افزایش یافت.

جذب ۱۵۸ نیروی آتش‌نشان و راننده

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین بیان داشت: جذب ۱۵۸ نیروی آتش‌نشان و راننده جدید برای فعالیت در این سازمان در مراحل پایانی گزینش قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود این تعداد حدود اردیبهشت ماه 99 به مجموعه این نهاد اضافه شوند و به لحاظ نیروی انسانی نیز در شرایط مطلوب‌تری قرار خواهیم گرفت.

از نظر آتش نشانی پرونده آتش‌سوزی سینما بهمن مختومه است

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد پرونده آتش سوزی سینما بهمن شیراز نیز گفت: آتش سوزی سینما بهمن به دلیل موقعیت مکانی این سینما می‌توانست خطرات زیادی را برای این شهر به دنبال داشته باشد که با تلاش به موقع آتش نشانان اجازه داده نشد که فروشگاه‌های مجاور این سینما دچار مشکل شوند و حریق این مکان مهار شد.

قانع اضافه کرد: علت آتش سوزی سینما بهمن، ریزش مواد مذاب بر روی صندلی‌های سینما بوده است اما عمد یا غیر عمد بودن این کار در دستگاه قضایی مورد بررسی قرار گرفته و از نظر آتش نشانی این پرونده مختومه شده است.

شامگاه نهم خردادماه ۹۸، شعله‌های آتشی به جان سینما مترو شیراز که در مرکز این شهر و در خیابان زند قرار دارد، افتاد و بخش‌هایی از این سینمای قدیمی را خاکستر کرد.

این سینما که قدیمی‌ترها آن را به نام سینما مترو می‌شناختند، حدود ۲ ماه بعد از آتش سوزی به طور کامل تخریب و آوار آن نیز غروب یازدهم مردادماه ۹۸ از محل تخلیه شد.

شهردار منطقه ۲ شیراز، پیشتر به ایرنا گفته بود که مالک سینما بهمن شیراز در بهمن‌ماه سال ۹۷ بدون دریافت مجوز اقدام به تخریب سازه این سینما کرده بودکه ماموران تخلفات شهرداری از این کار مطلع شدند و از آن جلوگیری کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha