تهرانی ها امروز نفس می کشند

تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز شنبه با کاهش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۴۳ قرار گرفته است تا شهروندان تهرانی بتوانند در هوایی پاک، نفس بکشند.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون نیز طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز روی شاخص ٧٥ در شرایط سالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ٥٤ و منواکسید کربن با شاخص ١٨ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهر ری(منطقه ٢٠) با شاخص ١٠٢، پارک قائم(منطقه ١٨) با شاخص ٩٥ و شهرداری (منطقه ٢١) با شاخص ٨٩ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرک پونک، مسعودیه(منطقه۱۵) و گلبرگ(منطقه٨) هر سه با شاخص ٥٦ دارای کمترین آلایندگی طی این مدت بودند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است. 

امسال ۲۹ روز هوای پاک، ٢٤٤ روز هوای قابل قبول، ٨١ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =