درگیری نیروهای وابسته به امارات و عربستان در فرودگاه عدن

تهران- ایرنا- منابع خبری جمعه شب از وقوع درگیری میان نیروهای شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات متحده عربی و نیروهای وابسته به عربستان سعودی در فرودگاه عدن واقع در جنوب یمن خبر دادند.

به گزارش الجزیره، نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن به فرودگاه عدن هجوم برده و در اطراف این فرودگاه مستقر شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای شورای انتقالی جنوب با تحویل این فرودگاه به نیروهایی که در عربستان سعودی آموزش دیدند مخالفت کردند.

یک منبع یمنی از وقوع ناآرامی در اطراف فرودگاه عدن خبر داد و گفت که نقاط امنیتی در اطراف فرودگاه عدن از سوی نیروهای شورای انتقالی جنوب ایجاد شده است.

شهر عدن اوایل آگوست سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) شاهد درگیری شدید بین نیروهای دولت مستعفی یمن وابسته به عربستان سعودی و نیروهای شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات متحده عربی بود.

سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی یمن (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب این کشور، چهاردم آبان ماه با میانجیگری سعودی‌ها، توافقی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی در ریاض به امضا رسید.

امضای این توافق با حضور چهره‌هایی همچون «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی و منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن در ریاض صورت گرفت. از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض می‌توان به استقرار نیروهای وابسته به منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین ۱۲ وزیر از شورای انتقالی جنوب در دولت آینده از مجموع ۲۴ وزیر کابینه اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار جهان