مسمومیت با الکل منجر به مرگ یک نفر در بندرلنگه شد

بندرعباس- ایرنا- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با وجود هشدارهای بسیار نسبت به اجتناب مردم از نوشیدن الکل برای نابودی ویروس کرونا، یک نفر در بندرلنگه به دلیل مسمومیت با الکل جان خود را از دست داد.

دکتر فاطمه نوروزیان روز شنبه در گفت وگوبا ایرنا اظهار داشت: تا ساعت ۲۳ جمعه شب، پنج نفر در بندرلنگه دچار مسمومیت با الکل شدند که از این شمار یک نفر فوت و چهار نفر دیگر بستری هستند.

وی بیان داشت: هر پنج نفر جزو افراد جوان جامعه و در گروه سنی ۱۶ تا ۴۰ سال هستند که متاسفانه توجهی به هشدارهای بهداشتی نداشته و هم اکنون در بیمارستان بستری و تحت مراقبت هستند.

نوروزیان با اشاره به تبلیغات دروغ افراد سودجو در این روزها مبنی بر مصرف الکل به منظور مصونیت در برابر ویروس کرونا، گفت: مصرف الکل به شکل خوراکی هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد و می‌تواند به مسمومیت شدید و مرگ مصرف کننده منتهی شود.

وی با هشدار به شهروندان مبنی بر پرهیز از مصرف هرگونه الکل (طبی یا صنعتی) به منظور افزایش ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا، تصریح کرد: متاسفانه در شرایط حاضر ، حجم قابل توجهی الکل تقلبی در بازار وجود دارد به جای الکل طبی( اتانول) از الکل صنعتی (متانول) استفاده شده و مسمومیت‌های شدیدی را موجب می‌شود که حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

نوروزیان ابراز داشت: ما از شهروندان خواستاریم که در این روزها که فشار بسیاری بر کادر درمان وارد است، با انجام کارهای غلط و بی پایه و اساس ، بار مضاعف دیگری بر مراکز درمانی وارد نکنند و برای مقابله با ویروس کرونا تنها و تنها نکات بهداشتی را رعایت کرده و از منزل خارنج نشوند.

  ویروس کرونا مانند سایر ویروس‌های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری‌های خود ایمنی می‌تواند خطرناک باشد. مرگ‌ و میر آن تاکنون حدود سه درصد گزارش شده است.

این ویروس که کووید - ۱۹ نام دارد و ویروسی ناشناخته است، نخستین بار در شهر ووهان کشور چین شناسایی شد و هم اینک به حدود ۵۰ کشور سرایت کرده است. تنها راه مقابله با این ویروس، رعایت بهداشت فردی، حاضر نشدن در اجتماعات و محافل عمومی است.

تاکنون در استان هرمزگان ۸۳ نفر مبتلا به ویروس کرونا شدند که از این شمار هفت نفر جان خود را از دست دادند.

با توجه به شیوع گسترده بیماری ناشی از کرونا ویروس جدید در کشور و تاکید بر بهداشت دست ها و گندزدایی مناسب سطوح در منازل و اماکن و نقش مهم استفاده از اقلام ضدعفونی کننده از جمله فرآورده های بر پایه الکل اتیلیک (اتانول) جهت پیشگیری از این عفونت، متاسفانه مواردی از مسمومیت و فوت در اثر مصرف خوراکی و یا غرغره نمودن محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و در برخی موارد، مصرف خوراکی الکل متیلیک (متانول) به اشتباه و با هدف پیشگیری ازعفونت کرونا ویروس جدید گزارش شده است.

شهرستان بندرلنگه در ۲۴۰ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =