۲۲ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۷
کد خبرنگار: 2365
کد خبر: 83711822
۰ نفر

برچسب‌ها

رکود بازار فرش به دلیل شیوع ویروس کرونا

تهران- ایرنا- رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: شیوع ویروس کرونا باعث آسیب به کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز فرش‌بافی شده و فعالیت اقتصادی این بخش در معرض خطر جدی قرار دارد.

به گزارش پنجشنبه شبکه تولید و تجارت ایران (شاتا)، فرح ناز رافع در مورد تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد فرش کشور افزود: شاغلان و بافندگان فرش فاقد حقوق ماهیانه هستند و به ازای کارکردشان در آخر هر ماه حقوق دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بازار فرش به شدت در روزهای اخیر دچار رکود شده است، گفت: تاکنون کسبه و فروشندگان فرش بازار هیچ‌گاه در ایام پایانی سال (شب عید) سابقه چنین رکودی را نداشته است.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به تعهدات مالی فروشندگان و کسبه، تصریح کرد: در این شرایط این افراد توان عمل به تعهدات مالی خود را ندارند و قطعا با مشکلات مالی زیادی روبرو خواهند شد.

رافع با بیان این که بافندگان فرش دستباف با درآمد حاصل از کار خود در پایان هر ماه حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند، گفت: طی این شرایط و عدم فعالیت کارگاه‌های فرش بافی این افراد حتی قادر به پرداخت حق بیمه خود هم نیستند.

به گفته وی، اکثر شاغلان در حوزه فرش بافی زنان سرپرست خانوار هستند که در این شرایط دچار آسیب و لطمات مالی فراوانی می‌شوند.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: مرکز ملی فرش دستباف ایران، ابعاد تاثیرگذاری کرونا بر اقتصاد کشور و راهکارهای آن محور مداقه قرار می دهد.

رافع اضافه کرد: با توجه به آسیب جدی به زنجیره ارزش و تامین فرش و آثار مخرب آن، راهکارهای برون رفت از این بحران در دستور کار مرکز قرار دارد و به همین منظور، استفاده از تمامی ظرفیت های موجود به خصوص بخش خصوصی، تشکل ها، انجمن ها و اتحادیه های فرش دستباف برای تبیین دقیق این مشکلات و راه‌های برون رفت از این وضعیت در دستور کار قرار دارد و تحلیل، بررسی، ارائه طریق و مطالبه به منظور کاهش آثار منفی اقتصادی بر فرش دستباف با همکاری وزارت صمت در حال پیگیری است.

ویروس کرونا یا کووید – ۱۹، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به ۱۱۵ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز- پنجشنبه- درباره آخرین آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن گفت: تا کنون ۱۰ هزار و ۷۵ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۴۲۹ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و سه هزار و ۲۷۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =