بازماندگان قربانیان کرونا را تنها نگذاریم

خرم‌آباد - ایرنا - کرونا هم افرادی را که مبتلایش شده اند تنها می‌گذارد ، هم آنانی که به واسطه این بیماری از دست رفته اند را تنها به خاک می‌سپارد اما در این میان خانواده قربانیان بواسطه عدم برگزاری مراسم ختم عزیزانشان از همه تنهاتر هستند. .

با شیوع ویروس کرونا در لرستان و افزایش روزبه‌روز فوتی‌ها، ماندن در خانه برای قطع انتقال این ویروس بهترین راهکار توصیه شده  راهکاری که همچنان برخی‌ها بدون توجه به آن اقدام به کشت و گذار و در سطح معابر  می‌کنند و حتی از ابتدایی‌ترین تجهیزات بهداشتی هم استفاده نمی‌کنند.

اکنون که این بیماری فراگیر در حال انتشار است ماندن در خانه آنقدر مهم و اساسی است که بسیاری از آیین های مذهبی از جمله نمازجمعه، اعتکاف، برگزاری نماز در مساجد و بسیاری از رسومات مردمی از جمله برگزاری مراسم ختم برای فوت شدگان لغو شده است.

 لرستان یکی از استان‌های عشیره ای کشور است که برگزاری مراسم ختم برای بازماندگان از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

با شیوع کرونا این مراسم در لرستان در حاشیه قرار گرفته و بازماندگان نمی‌توانند مراسم فاتحه خوانی را برگزار کنند.

این روزها افراد مبتلا شده به کرونا هم در انزوا قرار گرفته اند و افرادیکه که براثر این ویروس فوت می‌شوند تنهاتر از زمان حیاتشان به خاک سپرده می‌شوند.

بد نیست در این میان بازماندگان این عزیزان را دریابیم که اکنون در شرایط روحی نامناسب قرار دارند.

کرونا علاوه بر افراد مبتلا شده، مردگان را هم تنها گذاشته و بازماندگان مجبور به قرائت فاتحه از راه دور شده‌اند.

اکنون باید از راه دور فاتحه‌ای را نثار از دست رفتگان کرد

رضا قیاسوند از اقوام یکی از فوتی ویروس کرونا در خرم‌آباد می‌گوید: از روزی که متوجه شدیم آن مرحوم به کرونا مبتلا شده ناخواسته ارتباطمان با آن خانواده قطع شد.

او ادامه می‌دهد: تمامی بستگان آن مرحوم دوری کرده اند و تنها از طریق تلفن ابراز همدردی می‌کنند، روز خاکسپاری هم هیچکدام بر مزار آن مرحوم حضور نداشته و مجبور شده‌ایم از راه دور فاتحه‌ای را قرائت کنیم.

وی اظهار داشت: خانواده مرحوم خرج برگزاری مراسم را صرف امور خیریه کرده‌اند و این اقدام پسندیده مورد اقبال عموم قرار گرفته است.

او معتقد است: اکنون زمان مناسب برای کنار خانواده مرحوم بودن است اما چه میشود کرد که نباید به آن خانواده هم نزدیک شد چون ممکن است ناقلِ کرونا باشند.

شمار مبتلایان به کرونا در لرستان به ۲۱۰ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این استان تا ظهر امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند به ۲۱۰ نفر رسیده است.

محمدرضا نیکبخت با بیان اینکه تعداد مبتلایان در استان نسبت به روز گذشته ۲۵ نفر افزایش داشته افزود: تاکنون ۷۴۶ نمونه ی مشکوک به کرونا از استان به آزمایشگاه مرجع ارسال شده که از پاسخ ۶۱۸ نمونه، ۲۱۰ نفر مبتلای قطعی بوده اند.

وی اظهار داشت: همچنین یک نفر دیگر به جمع جان باختگان ویروس کرونا در لرستان افزوده شد و این عدد به ۱۲ رسید.

آیین پنجشنبه آخر سال در لرستان لغو شد

استاندار لرستان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ازدحام جمعیت در آیین پنجشنبه پایان سال، به منظور حفظ سلامت شهروندان از برگزاری این سنت دیرینه جلوگیری می شود.

سید موسی خادمی افزود: باید در این شرایط  از تمام ظرفیت ها برای فرهنگ سازی مراسم پنج شنبه آخر سال استفاده شود تا شهروندان برای نجات جان خود و خانواده شأن اصراری برای برگزاری این آیین نداشته باشند.

وی اظهار داشت: در موضوع آئین های پنجشنبه این هفته و پنجشنبه آخر سال که منجر به ازدحام جمعیت و تشکیل کانون شیوع ویروس کرونا می شود اقدامات لازم در جهت فرهنگ سازی برای لغو آنها صورت پذیرد .

وی تصریح کرد: موضوع تامین مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده برای نیاز مردم و دستگاه های اداری نیزتوسط سازمان صنعت معدن و تجارت پیگیری و توزیع آن در اسرع وقت انجام شود و عملیات گندزدایی و ضدعفونی معابر و اماکن عمومی به صورت مستمر انجام شود.

استاندار لرستان بیان داشت:کارگاه های عمرانی فعال در سطح استان موارد بهداشتی را برای حفظ سلامت کارکنان خود در دستور کار قرار دهند چراکه مسئولیت این موضوع با مسئولان  کارگاه ها است .

خادمی گفت: در مرحله ای هستیم که با کمک و همیاری مردم می‌توان کرونا را متوقف نمود بنابراین همکاری دستگاه های اجرایی و شهروندان در زمینه پیشگیری و جلوگیری از شیوع این ویروس، اقدام مهمی در راستای توقف آن است که انتظار می رود آحاد جامعه با رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از حضور در اجتماعات به این مهم کمک کنند.

ممنوعیت ورود به پنج آرامستان شهر خرم آباد

شهردار خرم آباد گفت: ورود به پنج آرامستان این شهر پنجشنبه های هر هفته تا اطلاع بعدی ممنوع است.

محمد شریفی مقدم افزود: باتوجه به اینکه مسیرهای دسترسی به آرامستان ها پنجشنبه ها مسدود می شود بنابراین شهروندان از مراجعه به این مکان ها خودداری کنند.

وی ادامه داد: این ممنوعیت تردد  شامل آرامستانهای خضر، صالحین، شهدا، فلک الدین و سراب یاس بوده و تا زمان اعلام شرایط عادی ادامه خواهد داشت که از مردم تقاضا می شود نسبت به این امر توجه داشته باشند و از تجمع در ورودی این مکان ها و اصرار به ورود اجتناب نمایند.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، هشدارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  و کارشناسان مبنی بر مخاطرات مراسم جمعی و گردهمایی ها، ورودی آرمستان های خرم آباد از پنجشنبه ۲۲ اسفندماه مسدود می شود.

شهردار با تقدیر از برخی شهروندان داغدار که از برگزاری مراسم تشییع و ختم خودداری نموده اند ادامه داد: مهمترین عامل شکست کرونا و حفظ سلامت مردم توجه به توصیه متخصصان مبنی بر عدم تردد در بیرون از خانه و مکانهای پرجمعیت است.

وی گفت: چاپ هرگونه آگهی ترحیم مشتمل بر زمان، مکان خاکسپاری و یا مراسم عزاداری در استان لرستان ممنوع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha