عشایر برای کوچ بهاره عجله نکنند

کرمان - ایرنا - مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان با بیان اینکه به عشایر اعلام شده به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تا گذر از این شرایط به منظور کوچ بهاره عجله نکنند گفت: عشایر با همکاری و همراهی اداره کل منابع طبیعی، با آرامش و طبق ضوابط و همراه با رعایت قوانین و مقررات قانونی مراتع را ترک کنند.

رضا نیکزادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداره امور عشایری شمال کرمان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حد توان از ظرفیت های مختلف از جمله تشکل های عشایری، گروه های تعاونی، معتمدین و ریش سفیدان به منظور اطلاع رسانی به عشایر  استفاده کرده است.

وی اظهار داشت: ارتباط تنگاتنگ بین دام و انسان در مناطق عشایری و اینکه عشایر به عنوان مرزداران در نقاط مرزی استان کرمان سکونت دارند و شرایط زیستی و نوع زندگی این قشر خواه و ناخواه ارتباطات و مراودات قومی و قبیله ای را با استان های همجوار به وجود می آورد لذا بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا هستند.

نیکزادی بیان داشت: به دلیل سخت گذر بودن مناطق عشایری و بودن برخی مناطق در نقاط کور، استفاده از رسانه های گروهی و وسایل ارتباطی ممکن نیست لذا طبق تفاهمنامه همکاری بین سازمان امور عشایری ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادارات دامپزشکی باید نظارت کافی بر بهداشت اماکن دامی داشته باشند و واکسیناسیون دام ها را در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل امور عشایر شمال استان کرمان همچنین اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید برنامه های پیشگیرانه خود از جمله آموزش، اطلاع رسانی و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی را به مراتب جدی تر برای عشایر قرار دهد.

وی در ادامه بیان داشت:  کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی که از نیمه دوم فروردین آغاز می شود یکی از موضوعاتی است که توسط این اداره پیگیری شده و در حال بررسی است و به عشایر اعلام شده که کوچ زود هنگام را انجام نداده تا از این شرایط عبور کنیم.   

مدیرکل عشایر شمال استان کرمان افزود: از آنجایی که مجموعه اداره کل امور عشایر در خصوص ثبت آمار مبتلایان احتمالی به ویروس کرونا مسئولیتی ندارد ضمن اینکه تاکنون موردی نیز از مناطق عشایر نشین گزارش نشده و در عین حال این اداره کل آمادگی این را دارد که با استفاده از تمامی امکانات موجود همکاری لازم را با دستگاه های مرتبط و متولی داشته باشد.

کرمان دومین استان عشایرنشین کشور است و عشایر شمال کرمان با دارا بودن یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس دام سبک نقش تعیین کننده ای در تامین فراورده های گوشتی و لبنی دارد.

بر اساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال ۱۳۸۷ توسط مرکز آمار ایران، جمعیت ییلاقی عشایر کرمان ۶۸هزار و ۸۸۱ نفر (۱۴.۲۵۰ خانوار) و جمعیت قشلاقی عشایر این استان  ۴۸ هزار و ۷۴۴ نفر (۱۰.۱۱۰ خانوار) است. کرمان ۷/۶ درصد از جمعیت عشایری کشور را در خود جای داده است. عشایر شمال کرمان در ۲۴۱ سامانه­ عرفی استقرار دارند و میزان اراضی کشاورزی در اختیار آنان ۴۴ هزار و  ۷۸۰ هکتار است. ۵۶.۴ درصد از جمعیت عشایری استان کرمان باسواد هستند.

استان کرمان دارای ۲۸ ایل عشایری است که عبارتند از: ایل سلیمانی، پشت کوهی، جبال­بارزی، راینی، کوهشاهی، لک بختیاری، بلوچ، افشار، آیینه­ای، بچاقچی، لری، جاویدان، مهنی، قرائی، خواجوئی، کماچی سنجری، سابکی، کچمی، برخوری، آسابر، غربا، کمری کوهپنچی، شکاری، شنبون، سرحدی شهریاری، جازی، نمدادی، و ایل کامرانی. ایل سلیمانی با جمعیت ۱۴ هزار و ۸۲ خانوار بیشترین جمعیت عشایری را در استان کرمان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =